«Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи»

Поділитися: 
Дата події: 
9-11-2020

У Бібліотеці відбувся ювілейний Радіодиктант національної єдності

Цей день уже давно став для нас святковим. Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського щиро рада привітати всіх наших друзів – читачів, користувачів, усіх шанувальників книги і слова зі святом, яке цілком можна вважати невід’ємно нашим з вами – Днем української писемності та мови! А за православним календарем це ще й день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

З літери формується слово, зі слів народжується мова. А з неї – народ і багатство знань, які він створює. І скільки б не минуло століть, але саме слово завжди нестиме нам думку і збагачуватиме світ. А рідне слово даватиме нам відчуття народу, нашої єдності і Батьківщини. І через нього ми будемо пізнавати мудрість усього світу, адже, як сказав Володимир Сосюра, «Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи». 

Торік Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського стала цього дня аудиторією для більш як ста шанувальників рідної мови, які взяли участь у написанні Радіодиктанту національної єдності. І це дійсно було хвилююче свято єднання в любові до мови й країни.

І хоч обставини нинішнього року змінили плани всієї планети, та ми все ж вирішили продовжити цю чудову традицію, хоча, звичайно, у форматі, який би забезпечував максимальне дотримання всіх заходів протиепідемічної безпеки.

Сьогодні ювілейний – двадцятий – Радіодиктант національної єдності прозвучав для багатьох слухачів і глядачів радіо й телебачення з читальної зали нашої бібліотеки у виконанні актриси Римми Зюбіної, автор тексту – відомий письменник і видавець Іван Малкович. А участь у написанні диктанту  й перевірці свого знання рідної мови взяли Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, народні депутати України Євгенія Кравчук, Кіра Рудик, відомі представники артистичного цеху країни Наталія Сумська, Світлана Білоножко, Анжеліка Рудницька, Ахтем Сеїтаблаєв, дипломати з посольств Чорногорії та Японії,  високопосадовці з Міністерства науки і освіти, Українського радіо, НСТУ, Незалежної асоціації телерадіомовників, громадські діячі, учасники популярних музичних гуртів. І нарівні з ними за високий рівень знань змагались також гімназисти і вчителі 117-ої гімназії і гімназії «Домінанта».

Тож попри всі тимчасові складнощі радіодиктант відбувся. І День української писемності та мови позначений нашим відчуттям спільної причетності до долі країни. Бо мова – це значно більше, ніж просто спілкування й освіченість, мова – це держава.

Не говори: в нас мова солов'їна

Бо мова вище, ніж пташиний спів.

В її скарбниці — доля України,

Глибинна таємниця правіків.

Вона нуртує джерелом криничним,

Із попелища феніксом встає.

Для нації вона гарант на вічність,

Тому її так люто ворог б'є.

Все заберуть, а залишилось слово.

Знов до життя повернемося ми.

Лише тому, що не пропала мова,

То й ми ще наче люди між людьми.

Без мови — не створити нам держави,

Доріг тернистих — не перебрести!

Хай вороги жорстокі і лукаві —

Стіною стань і мову захисти!

Микола Лотоцький

Фотоматеріали: