«Жінка в радянському агітпропі»
(на матеріалах з фондів Відділу образотворчих мистецтв НБУВ).
Пропонована виставка дасть змогу наочно простежити зміни в радянському гендері: від «нової жінки» більшовицької утопії до «жінки радянської» тоталітарного мороку. Адже у «прокрустове ложе» емансипації по-радянськи потрапило не одне покоління сучасних жінок. А усвідомлення і принципове відшотовхування від цього досвіду породило два основні типи сучасниць – Барбі і Бізнесвумен. Експозиція виставки побудована так, щоб відвідувачі мали унікальну можливість прослідкувати зміни образу жінки й, відповідно, ставлення до неї, в радянській ідеологічній системі, а також пересвідчилися в тому, що український плакат був потужною пропагандистською зброєю у боротьбі за нові гендерні стереотипи.
Зокрема, плакати 1920-початку 1930-х років демонструють гендерний досвід двох перших десятиліть радянської влади, коли хвиля боротьби за «нову жінку» була досить потужною. Плакати 1930- початку 1950-х років переконують у тому, що жінка радянська – найщасливіша у світі. А плакати брежнєвського застою засвідчують виняткову досконалість радянської жінки як взірця для наслідування у світовому масштабі.
Матеріали виставки допоможуть переконатися у слушності вислову французької феміністки Симони де Бовуар про те, що «суспільство, в якому б чоловіки й жінки були рівноправними, неважко собі уявити, позаяк це саме те суспільство, яке обіцяла створити радянська влада». Адже світ жіноцтва, що постає в образотворчому агітпропі радянської доби, – це той нездійснений рай, що був обіцяний жінкам, але втілився лише на словах та в плакатних аркушах.
На виставці представлені картинки-лубки та плакати 1920–1980-х років авторства талановитих українських майстрів ХХ століття: Анатоля Бондаровича, Наума Соколюка (Соколіні), Марії Юнак, Івана Падалки, Оксани Павленко, Миколи Міщенка, Лева Каплана, Олександра Маренкова, Олега Терентьєва, Клавдії Кудряшової, Рема Багаутдінова, Ольги Абрамової та ін.
Пропонована виставка - привід замислитися над жіночою долею не тільки у далекому минулому, а й у теперішньому часі.
Виставку підготувала мнс відділу О. М. Донець
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах