Успенський монастир в Уневі було засновано наприкінці ХІV ст. Початок друкарства в обителі припадає на 1648 р., коли єпископ львівський Арсеній Желіборський переніс сюди власну друкарню зі Львова.
Друкарня Унівського Успенського монастиря діяла з 1648 по 1770 р. включно, з перервами в перші десятиліття XVIII ст., спочатку як православна, згодом, з прийняттям унії архімандритом Варлаамом Шептицьким у 1681 р. – як унійна. Протягом цього періоду із друкарні вийшло понад 50 видань (з них, за попередніми даними, у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського наявні понад 130 примірників 20 видань), усі вони надруковані кириличним шрифтом церковнослов’янською, книжною українською та румунською мовою. Більшість унівських стародруків в НБУВ зберігаються у відділі стародруків та рідкісних видань, деякі – у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій.
Основу репертуару унівських друків становила літургійна література, другою кількісно значною групою були повчальні книги, що цілком логічно для монастирської друкарні, місією якої було примноження книг для богослужінь і духовної освіти; інші видання виходили поодиноко. Мова літургійних видань традиційно була церковнослов’янською, в катехітичних і богословських книгах часто використовувалася книжна українська мова.
На віртуальній виставці представлено першу відому унівську книгу – Псалтир 1648 р. та найошатніше видання Унівської друкарні – Служебник святительський 1740 р., праці церковних і культурних діячів Йосифа Шумлянського та Кирила Транквіліона Ставровецького, загалом більшість наявних у НБУВ унівських стародруків. Також можна ознайомитися з окремими гравюрами – заставками, кінцівками, ініціалами-буквицями, які використовувалися для оздоблення унівських друків і часто слугували для оформлення видань протягом десятиліть.
Хоча в НБУВ наявна невелика частина унівських стародрукованих видань порівняно з усією спадщиною друкарні, вона добре відображає як широту репертуару, так і рівень редакційної та поліграфічної підготовки книг у друкарні Унівського Успенського монастиря.
Виставку підготувала Наталія Заболотна
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах