«Дунай. Історичний екскурс. Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках».

«Дунай. Історичний екскурс. Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках».

В рамках міжнародного проекту DANUBE, що підтримується CENL (Конференція Національних бібліотек Європи), з подальшим її представленням на платформі Europeana, фахівцями сектору картографічних видань НБВУ була виконана наукова робота з використанням документів фонду до онлайн виставки «Дунай. Історичний екскурс. Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках».

До цієї виставки у вступній статті «Дунай. Історичний екскурс», представлено матеріал про річку Дунай, одну з найбільших річок Європи (після Волги), її  характеристиці та політико-географічному стану.

Більшість матеріалу у статті «Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках» присвячена зображенню на картах території України та інших держав, територією яких протікає Дунай. З фондів сектору картографічних видань НБВУ представлені сучасні карти та колекція картографічних творів XVI-XVIII ст.

Карти XVI-XVIII ст. - це документальні факти, рукописні та друковані першоджерела, вміщують унікальну інформацію про історичні події та соціально-політичні процеси на українських землях та територіях різних держав. Більшість цих карт виконана у масштабах, які забезпечують повноту і достовірність сприйняття їх змісту на той час і дають можливість відслідковувати часові та просторові зміни різноманітних процесів при порівняльному аналізі картографічних документів різних періодів.

На онлайн виставку «Дунай. Історичний екскурс. Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках» сектором картографічних видань надані: картографічні документи в кількості – 10 од., книжкових - у кількості 16 од.; дві статті «Дунай. Історичний екскурс» (дод.1) і «Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках» (дод.2).

Дод. 1

"Дунай. Історичний екскурс".

Стаття присвячена річці ДУНАЙ, її характеристиці та політико-географічному стану.

Дунай є однією з найбільших річок Європи. Найдавніші достовірні відомості про Дунай містяться у творах давньогрецького вченого Геродота (V ст. до н. е.), який писав у 2-й книзі своєї «Історії», що річка Істр (давньогрецька назва Дунаю) починається в країні кельтів та тече, перетинаючи Європу посередині.

Теперішню назву річці дали кельти, що жили тут в 1-й половині I тисячоліття до н. е. Дунай дістав назву Danuvius (швидка вода) від кельтських слів danu (швидкий) та vius (вода).

Дуна́й - друга після Волги за довжиною і площею басейну річка Європи. Довжина Дунаю становить - 2857 км, а площа басейну - 817 тис. км². Дунай має понад 300 значних притоків, серед яких 34 – судноплавні. Найбільші праві притоки – Інн, Драва, Сава, Велика Морава; ліві – Морава, Тиса, Олт, Серет, Прут.

Від витоку до гирла Дунай протікає територією 10 держав: Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Хорватії, Сербії, Болгарії, Румунії,

 Молдови та України.

Також басейн Дунаю охоплює частини територій Італії, Словенії, Боснії і Герцеговини, Албанії, Македонії, Польщі, Швейцарії та Чехії.

Дунай здавна був прикордонною річкою. В V ст. по ньому проходив кордон між Римською імперією і територіями племен, залежних від Аттіли (434–453); в VI ст. – між Візантією й Аварським каганатом; в X–XI ст. – між Київською Руссю і Візантією.

Для всіх сучасних придунайських держав  Дунай на окремих ділянках слугує природним кордоном із сусідніми країнами.

В межах територій окремих країн довжина Дунаю становить від 1075 км (Румунія) до 0,2 км (Молдова). Довжина української ділянки Дунаю - 174 км.

На берегах Дунаю розташовані десятки великих міст, в тому числі столиці 4 європейських держав: Австрії - Відень, Сербії - Белград, Угорщини - Будапешт, Словаччини - Братислава.

На притоках Дунаю розташовані столиці ще трьох держав: на Саві - Загреб (Хорватія) та Любляна (Словенія), на Істрі - Софія (Болгарія).

На притоці Ізар стоїть столиця Баварії (федеральної землі ФРН) - Мюнхен.

Українською ділянкою Дунаю розташовані міста Рені, Ізмаїл, Кілія, Вилкове, а також села Одеської області.

Дунай бере початок у Німеччині на східних схилах Шварцвальду двома витоками – Бреге і Брігах, впадає в Чорне море, утворюючи дельту, на території України. Верхній Дунай (до Відня) – типова гірська ріка. Середній Дунай (Відень–Оршова, Румунія) перетинає Середньодунайську рівнину. Нижній Дунай – рівнинна річка, тече Нижньодунайською рівниною між Північними Карпатами та Балканськими горами широкою (7–20 км) заплавною долиною.

На своєму шляху Дунай кілька разів міняє напрям. Спочатку він тече гірською місцевістю Німеччини на південний схід, потім на відмітці 2747 км змінює напрям на північно-східний. Цей напрям зберігається до м. Регенсбурга (2379 км), де лежить найпівнічніша точка течії річки (49°03' півн. широти). Коло Регенсбургу Дунай повертає на південний схід, потім перетинає Віденську котловину й далі понад 600 км тече по Середньодунайській низовині. Проклавши річище через гірський ланцюг Південних Карпат ущелиною Залізні Ворота, річка до самого Чорного моря понад 900 км тече Нижньодунайською низовиною. Найпівденніша точка річки - біля м. Свіштов (Болгарія) - 43°38' півн. широти.

Дунайський басейн межує на півночі з водозбірними басейнами річок Везера Ельби, Одеру, Вісли, на північному сході - Дністра, на заході та північному заході - Рейна. На південь від басейну Дунаю лежать басейни дрібних річок Адріатичного та Егейського морів. Дунай живиться дощовими водами, що стікають з водозбору, талими водами снігів та льодовиків Альп та Карпат, підземними водами.

Незважаючи, в цілому, на складний режим водних рівнів, на Дунаї чітко простежуються періоди паводку, межені та процеси у зимовий період. На верхньому Дунаї найвищі рівні води спостерігаються на початку літа (червень), найнижчі - взимку (грудень - лютий). На ділянці середнього Дунаю, до впадіння великих приток (Драви, Тиси, і особливо Сави), режим рівнів води зберігається близький до верхнього Дунаю, але амплітуда коливань дещо згладжена. На нижньому Дунаї найвищі рівні води спостерігаються в період паводку (квітень - травень), найнижчі - восени (вересень - жовтень).

Річний стік Дунаю становить близько 210 км³ води. Щороку виносить в Чорне море близько 120 млн т наносів і розчинених мінеральних речовин.

Басейн Дунаю перебуває під впливом повітряних мас, що проникають з Атлантики, східної Європи та західної Азії. Дунай замерзає лише в холодні зими на 1,5–2 місяці.

В приморській частині дельти Дунаю суттєву небезпеку для прибережних населених пунктів завдають нагінні вітри (сильний вітер з моря, що уповільнює течію річки, а іноді навіть розвертає течію назад). При такому вітрі можуть відбуватись швидкі затоплення прибережних територій.

На Дунаї побудовані мости, які можна віднести до архітектурно-історичної спадщини. У 105 році нашої ери римський імператор Траян побудував перший кам'яний міст через Дунай.

105 — Траянів міст — найдовший міст античності (біля ущелини Залізна Брама — сучасний кордон країн Сербія та Румунія)

328 — Античний — Костянтинів міст  (болгарський : Константинів міст; румунський : Podul lui Константин чел Маре ) використовувався не більше чотирьох десятиліть.

1876 — Райхсбрюке (Відень, Австрія)

1895 — міст Кароля І

1935 (повторне відкриття — 1946) — Панчевський міст (Белград, Сербія)

1954 — міст Джурджу — Русе

1970 — міст Джурджень — Ваду-Оїй

1972 — Залізні Ворота І

1984 — Залізні Ворота ІІ

1987 — міст Чернавода — Фетешть

2013 — Нова Європа

Дунай має велике економічне значення для всіх придунайських країн і є великою судноплавною магістраллю у межах Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Болгарії, Румунії та України.

У міжнародному праві порядок судноплавства Дунаєм вперше було встановлено австро-турецьким договором 1616 року. Паризький трактат 1856 року оголосив Дунай міжнародною річкою.

Річка судноплавна на ділянці 2500 км від гирла. Чинні судноплавні умови Дунаю багато в чому зобов'язані своїм існуванням проведеному колись шлюзуванню. Для поліпшення умов судноплавства споруджено мережу каналів, на окремих ділянках поглиблено фарватер, проведено обвалування берегів тощо. Каналами Дунай сполучений з басейнами Рейну, Ельби, Одри та з Чорним морем (зокрема в Румунії споруджено канал Дунай–Чорне море). По Дунаю здійснюють значні за обсягом вантажні й пасажирські перевезення. Основні порти: Реґенсбурґ, Братислава, Відень, Будапешт, Белград, у межах України – Рені, Ізмаїл, Кілія, Вилкове.

У нижній течії Дунаю існує румунський судноплавні канал (Канал Дунай - Чорне море), а в дельті річки - український судноплавні канал «Дунай - Чорне море». Обидва канали забезпечують прохід великих суден з Дунаю в Чорне море.

Судноплавство на Дунаї триває протягом більшої частини року і переривається лише на 1-2 місяці взимку. В особливо теплі зими воно не припиняється цілий рік.

Щорічний вилов риби у Дунаї складає близько 600 тис. т. Гідроенергетичний потенціал Дунаю в пересічених за водністю річок – близько 42 млрд. кВт·год.

На Дунаї споруджено ГЕС «Залізні Ворота» та «Залізні Ворота-2» (Сербія, Румунія), діє каскад з 14-ти ГЕС у межах Австрії. Воду використовують для зрошення та водопостачання. У межах України формується близько 5,7 км3 стоку, знаходиться частина лівобережної заплави Дунай та 8 % площа його дельти. У пониззі – група заплавних озер, серед них – Кагул, Ялпуг, Катлабуг. Значна ділянка заплави та дельти (74,1 тис. га) затоплюється під час паводків і частково заболочена. В Україні споруджено 1-у чергу Дунай-Дністровської зрошувальної системи, а також у дельті створено Дунайський біосферний заповідник.

Транскордонний басейн Дунаю здавна є об’єктом міжнародної співпраці. Починаючи від 2-ї половині XVIII ст., підписано низку міжнародних угод стосовно умов судноплавства на Дунаї. В останні десятиріччя вони мають комплексний характер із природоохоронним спрямуванням: «Декларація дунайських країн про взаємодію з питань водного господарства Дунаю» (1985, Бухарест), «Конвенція зі співробітництва щодо охорони та сталого використання річки Дунай» (1994, Софія). Згідно з останньою створено робочий орган – Міжнародну комісію з охорони річки Дунай з Постійним секретаріатом у Відні. Конвенція опікується проблемами сучасного транскордонного управління басейном за пріоритету збереження його довкілля. Функціонують й інші інституції з тематичної співпраці в басейні, зокрема Міжнародна дунайська комісія з питань судноплавства (від 1954 р.), Міжнародна асоціація з досліджень Дунаю (від 1956 р.), Міжнародна асоціація з гідротехнічних споруд у басейні Дунаю (від 1993 р.) тощо. Окремі види господарської діяльності на Дунаю (рибальство, гідроенергетика та ін.) регулюються двосторонніми угодами зі співробітництва дунайських країн в акваторії та прилеглих територіях.

На сьогодні, тринадцять країн, у тому числі Україна, об'єднали свої зусилля для контролю за екологічною ситуацією на Дунаї. При реалізації будь-якого масштабного проекту слід брати до уваги висновки екологів про можливі негативні наслідки для довкілля у країнах Європейського Союзу. Також про збереження Дунаю та навколишнього середовища домінує мислення у постіндустріальній Європі і серед людей бізнесу, і серед пересічних громадян, а головне – це чітко усвідомлюють державні діячі. Саме вони мають в першу чергу розуміти, що знищувати довкілля економічно невигідно. Скрізь, де ще збереглося багатство природи, у Євросоюзі вкладаються гроші в розвиток туризму.

В країнах Євросоюзу останніми роками було зроблено багато для того, аби громадськість усвідомила той важливий факт, що природа не знає кордонів. Розуміння цього зробило можливим впровадження загальноєвропейських стандартів екобезпеки. Хоча Дунай і потрапляє на українську територію на самому кінці свого плину, але Україна несе високу відповідальність перед партнерами у Придунав'ї. Відкритість України до всебічної співпраці у захисті Дунаю може стати одним з позитивних імпульсів для її європейської інтеграції.

Дод.2

"Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках".

Історія України, в світлі подій, як останніх років так і її минулого, викликає як незаперечну зацікавленість так і велику кількість запитань. Відповідь на них надають документальні факти, неспростовним підтвердженням яких є рукописні та друковані першоджерела - картографічні матеріали - своєрідні зрізи історичного минулого.

 Картографічні відомості про Україну є на одній з найдавніших карт із грецькими назвами узбережжя Чорного моря від Варни до Керчі, що збереглася на щиті римського воїна, знайденого над Євфратом. Перші географічні та картографічні описи півдня України є в давньогрецьких (Анаксимандр, Геродот, Гіппократ), візантійських та арабських мандрівників і географів.

В епоху Київської Русі картографічні відомості про територію сучасної України знаходимо в арабського географа Ель-Ідрісі, іспанського монаха Беатуса (776 р.), Ербсторській та Герфордській картах світу (XIII ст.), картах  Птоломея (Восьма карта Європи та Друга карта Азії, з ХIII по XVIII ст.) та Касторіуса.

В середні віки, коли землі України входили до складу Великого Князівства Литовського, а потім Речі Посполитої, знаходимо докладні описи України в Зигмунда Гербейштейна (1549 p.), Еріха Лясоти. Територія України відображена на двох картах Бернарда Чаковського і він же був співавтором карти Марка Бенвентанського (1507 p.), де зображена територія України до Дніпра.

Першими картами українських земель, виконаними на основі топографічних вимірів, були карти Т. Маковського (4 аркуші масштабу 1:300000 північніше лінії Снятин-Кам'янець-Брацлав-Черкаси) та де Боплана - французького інженера та військового топографа, який у 1650 р. видав "Опис України... ". В 1651 р. вперше видана генеральна карта України де Боплана масштабу 1:1800000. За гетьманування І. Мазепи в Україні розпочато топографічні знімання території окремих полків. Оригінальною є карта "Чертеж украинским и черкасским городам от Москвы до Крыма". Близько 1685 p. створено карту "Чертеж Крыма и Азовского моря".

Перші вітчизняні друковані карти були опубліковані у 1661 р. в "Патерику Києво-Печерському" - карти "Зображення печери преподобного Феодосія" та "Зображення печери преподобного Антонія".

В рамках міжнародного проекту DANUBE, що підтримується CENL (Конференція Національних бібліотек Європи), з подальшим ії представленням на платформі Europeana, була виконана наукова робота фахівцями сектору картографічних видань НБВУ до онлайн виставки «Дунай. Історичний екскурс. Територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках», яка присвячена питанню відображення території України та держав, територією яких протікає одна з найбільших водних артерій Європи – Дунай. За даною тематикою представлена колекція карт XVI-XVIII ст. та сучасних, що зберігаються у фондах сектору картографічних видань Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського.

Ці документи є першоджерелами попередніх століть, що містять унікальну інформацію про історичні події та соціально-політичні процеси в межах України та інших держав.

Більшість карт виконана у масштабах, які забезпечують повноту і достовірність сприйняття їх змісту на той час, дають можливість відслідковувати часові та просторові зміни різноманітних процесів при порівняльному аналізі картографічних документів різних періодів.

На онлайн виставку «Дунай. Історичний екскурс: територія України на сучасних та рукописних картах і стародруках» сектором картографічних видань НБУВ представлені картографічні матеріали у кількості 10 одиниць.

1. Україна. Політико-адміністративна карта, видана Державним науково-виробничим підприємством "Картографія" у 2014 році у Києві. На карті різними кольорами показаний адміністративно-територіальний устрій України на 1 січня 2014 р., а також в текстовому супроводі подані основні відомості про Україну. Розмір 47х66 см.

На карті представлені кордони, населенні пункти, шляхи сполучення, моря та річки з їх переправами та портами, у тому числі р. Дунай, яка є кордоном між Україною та Румунією. На українській ділянці Дунаю позначені населенні пункти - Рені, Ізмаїл, Кілія, Вілкове, які з давніх часів мали  історичне значення в цьому регіоні.

Місто Рені, це річковий порт, розташований на лівому березі Дунаю і відноситься до числа прадавніх поселень. За однією із версій місто має слов'янську назву  «Річкова пристань», що мовою того часу звалася рені.

Районний центр Одеської області Ізмаїл, розташований на р. Дунай, значний морський та річковий порт. Місто було назване на честь турецького хана Ісмаїла. У XVI ст. цю територію захопили османи і на цьому місці виникла фортеця, яку назвали «Ішмаел» (Ізмаїл). Вперше він з'являється на карті Гійома Боплана в 1648 році під назвою Simil з експлікацією «село».

Кілі́я - місто в Ізмаїльському районі Одеської області, що лежить на березі Кілійського гирла Дунаю.  Кілі́я - річковий порт, що є важливим перевалочним пунктом на маршруті Чорне море - Дунай. Одне з гирл Дунаю греки називали Ликостомон (Вовча паща), а місто, яке було збудоване у цьому гирлі носило назву - Ахіллей, згодом - Кілія. Молдовани називали місто - Возія (Vosia). Перші письмові згадки про місто належать до XIV сторіччя.

2. Україна. Рослинний та тваринний світ. Карта для середніх загальноосвітніх шкіл. Створена Інститутом географії НАН України, НВП "Картографія". Автор видання В.О.Шевченко [та ін.]; редактор М.О.Астанкова. Масштаб карти 1:1 000 000. Видана у Києві  НВП "Картографія" у 1996 р. - 2 аркуші. - Розмір 118х83 см.

Карта кольорова з текстом у таблицях і умовними позначками, на якій показано рослинний та тваринний світ України. Також виокремленні національні природні паркі, біосферні заповідники, природні заповідники, дендропарки та пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Зважаючи на велику територію країни, різні географічні, кліматичні умови флора і фауна України достатньо багата і різноманітна.

3. Novissima Russiae Tabula. Карта з атласу Atlas Novus, sive Theatrum Orbis Terrarum. Т. 1. - Карта Росії (Московії), складеної  І. Масси у 1647 р. та виданої  у Амстердамі масштабом 1:[6 300 000] ; [150 верст в дюймі]. Карта  кольорова, в лівому нижньому куті герб, картуш, текст, печатки, штемпель. Розмір 50х58 см. Стародрук виконаний у техніці гравюри. - Латин.

На цій карті показані паралелі і меридіани, а також відображені гідрографія, гори, ліси, ареали розповсюдження тварин, населенні пункти і великі міста.

На карті показані землі України, середини XVII - другої половини XVIII cт., а також позначені на півдні землі Кримського ханства у складі Османської імперії - Таврійський півострів (сучасний Кримський півострів) та землі Перекопських татар (сучасний південь України). Зі сходу на захід представлені на карті землі запорізьких козаків - Дике поле та Окраїна; Сіверське князівство (Лівобережна Україна), яке межує з Литвою (територія Правобережної України). На південному заході відображені Подолія (сучасне Поділля), Молдавія, кордони якої проходять Дунаєм, а також Болгарія та Валахія.

4.  Typus Generalis Ukrainæ sive Palatinatuum Podoliæ, Kioviensis et Braczlaviensis terras nova delineatione exhibens. Переклад - Генеральна карта України, або Подільське, Київське та Брацлавське воєводства.

Перлиною будь-якої колекції, на якій відображена держава з назвою «Україна» представлена на цій карті Г. Боплана (1686 р.).  Середина XVII - друга половина XVIII cт. Масштаб 1:[1 593 000] ; [2, 45 німецькі милі в 1 см], 6 граф. масштабів в українських, польських, німецьких, ґалл., італійських та московських милях. Карта кольорова, художній картуш, таблиця. Розмір 46х58 см. - Стародрук виконаний у техніці гравюри. - Латин.

Завдяки бопланівським картам в європейській картографії чітко закріпилися терміни «Україна» або «Українська земля козаків». Це можна спостерігати практично на всіх європейських картах, або в атласах того часу. Цікаво також, що в іменованих масштабах цих карт вживається й українська миля. В XVII - першій половині XVIII ст., карти Г. Боплана широко використовувались для показу українських земель.

На карті детально зображені рельєф (ліси, гори), гідрографія (великі та малі річки, їх притоки і круті береги). Цікаво, що Боплан на цій карті позначками зазначив християнські та мусульманські населенні пункти, а також на сході Муравський шлях. 

У центральній частині карти показані землі Лівобережної України з великими християнськими містами – Путивль, Батурин, Прилуки, Переяслав, Хорол, Миргород, Пирятин, Полтава, Чернігів. Ці землі межують на півночі з Новгород-Сіверським та Великим Московським князівствами. На Правобережній та Західній Україні, які були на той час у складі Речі Посполитої, позначені великі міста – Київ, Фастів, Канів, Чигирин, Черкаси, Умань, Брацлав, Острог, Шаргород, Могілев, Хотин. На карті представлені землі Західної Україні - Волинь, Поділля, Червона Русь та Покуття. На півдні землі Лівобережної та Правобережної України межують з Диким полем та землями Кримського ханства у складі Османської імперії. На західному півдні знаходиться Валахія, Молдавія та представлене Подунав'я з містами Кілія, Сміл (Ізмаїл) та Рені, а також острів Іланада (сучасна назва – Зміїний).

5. Ukrania quæ et Terra Cosaccorum cum vicinis Walachiæ, Moldaviæ, Minoris Tartariæ provinciis у перекладі - Україна або Козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Тартарії середини XVII - другої половини XVIII cт. Карта складена Йоганном Баптистом Гоманном у 1716 р. Масштаб 1:[3 340 000] ; [11 німецьких миль у дюймі] у германських та польських милях - Карта кольорова, картуш, печатки, наклейка. Розмір 51х63 см. Стародрук виконаний у техніці гравюри. - Латин.

Гоманн (засновник картографічного закладу в Нюрнбергзі) відобразив тодішні картографічні уявлення про землі України у такому вигляді: на карті відображені гідрографія, рельєф, ліси та межі земель і князівств різними кольорами. У центральній частині жовтим кольором показані землі Лівобережної України, які входили до складу Російської держави  - Полтавщина, Київщина, Чернігівщина, які межують на півдні з землями Новгород-Сіверського князівства та іншими російськими землями. Правобережна та Західна Україна, яка була у складі Речі Посполитої на карті позначена Київщиною, Волинню, Поділлям, Покуттям та Червоною Руссю. Ці землі межують на південному заході з Валахією, Молдовією та Трансільванією. На карті півдня України  відображено зеленим кольором землі Кримського ханства (Буджакська Тартарія, Мала Тартарія, Ногайська Тартарія та Крим) у складі Османської імперії.

6. Novelle Carte de la petite Tartarie et la Mer Noire, montrant les Frontieres de l'Imperatrice de Russie, et l'Empereur des Turcs, tant en Europe qu'en Asie у перекладі  «Нова карта Тартарїї на Чорному морі з демонстрацією кордонів Російської і Турецької імперій.‎» Це видання фірми «Oттенса Р. & I.»,  виконаний у 1740 р. на якій позначено Південь України, Тартарія, Чорне море, Азовське море. Фірма Оттенса зробила форму у 1735 р. для ілюстрації російсько-турецької війни 1735-1739 рр. Розмір 52х64 см. Стародрук виконаний у техніці гравюри. - Латин.

На цій карті колір не відображає територій держав, але кольорами виокремленні різні землі. На ній показані володіння Кримського ханства у складі Османської імперії: півострів Крим - жовтим кольором, землі Малої Тартарії : Лівобережжя Нижнього Дніпра та Приазов’я – зеленим,  Очакова ( Правобережжя Нижнього Дніпра та Нижнє Побужжя, Південна Бессарабія (Межиріччя Нижнього Дністра і Нижнього Дунаю) – рожевим. Землі запорізьких козаків на карті виокремленні лише написом, і знаходяться між Російською імперією, Річчю Посполитою та Османською державою.

Зазначимо, що на узбережжі Чорного моря у гирлі Дунаю, показані фортеці Томарово (Рені), Ісмаїл (Ізмаїл) та Келі (Кілія), які османи ефективно використовували у своїх стратегічно-військових цілях. А також позначено острів Іланада (Зміїний).

7 . Theatrum belli 1737 a milite Augustae Russorum Imperatricis adversus Turcas Tattarosque gesti у перекладі - Театр військових дій 1737 р. Російської імперії проти Османської держави – (сучасні території – Криму, Причорномор'я України, Краснодарського краю, Ростовської області). Масштаб 1:[2 000 000] ; [18,75 верст в 1 см]. Карта генеральна, рукописна, створена у 1774 р. - Французька. На карті відображені події російсько-турецької війни 1735-1739 рр. Детально показані гідрографія, рельєф, населенні пункти та інші умовні позначення. Зокрема, на півдні позначені турецькі стратегічні фортеці у Криму: Козлофф (Євпаторія), Каффа (Феодосія), Арабат і на півдні - фортеці Очаків, Бендери, Білгород, Чічеклея, а також розташування турецьких військ у районі міста Рені на Дунаї.

На півночі показана низка фортифікаційних споруд з боку російських військ під назвою Українська лінія від фортеці Борисо-Глібська до фортеці Донецька на р. Донець; шляхи російських військ суходолом  з півночі на південь до Очакова; східний шлях від Ізюму і Бахмуту вздовж Азовського моря до Арабатської коси, біля якої показана російська Азовська флотилія.

 Подібні карти дуже цінні з наукової точки зору історичних подій та оперативних карт часів російсько-турецьких кампаній.

8. Почтовая карта Российской Империи. Поштова карта Російської  Імперії складена А. Макаровим та створена Поштовим департаментом за інформацією місцевих губернських начальників у 1829 р. Представлена частина І, яка включає всі внутрішні губернії Російської  Імперії,  Царства Польського та інші області, які були приєднані до Російської імперії. Масштаб гравюри 1:2 940 000 (70 верст у дюймі). Розмір 116х102 см. Стародрук виконаний у техніці гравюри. - Латин.

На карті позначені Подільська, Київська, Херсонська, Катеринославська, Таврійська губернії, Кримський півострів. Написом виокремлена Бесарабська область, яка межує з Молдавією на півдні по р. Дунай та ії притокою на заході Прутом. На карті позначені населенні пункти по Дунаю - Рені, Ізмаїл, Кілія.

Ця карта була важливим документом для Російської Імперії і слугувала для управління з Центру, а також детальним позначенням населених пунктів та шляхів сполучення на великій території.

9. Туристичне намисто України. Атлас. Атлас виданий державним науково-виробничим підприємством "Картографія" Укргеодезкартографія у м. Києві 2011р. Відповідальний редактор Н.О. Крижова, літературний редактор В.З.Пономаренко, редактор Л.М. Веклич. Масштаби різні. - 1 атл. (136 с.): кольоровий, з текстом та довідковою інформацією, фото. Розмір 33х25 см.

Атлас є довідковим картографічним виданням для усіх тих, хто цікавиться природою та історико-культурною спадщиною України. Атлас включає карти, що дають загальну уяву про Україну та детальну інформацію краєзнавчого характеру.

На онлайн виставку представлена карта Одеської області. Масштаб 1:1 400 000. Карта кольорова, з текстом та умовними позначками. Територія Одеської області на заході є кордоном з Румунією та Молдовою, а на сході та півночі межує з Миколаївською, Кіровоградською та Винницькою областями. На карті позначені населенні пункти, шляхи сполучення, Чорне море та річки з портами, у тому числі р. Дунай, яка межує з Румунією. Також представлені туристичні об'єкти історико-культурної та природної спадщини. Українською ділянкою Дунаю позначені великі населенні пункти - Рені, Ізмаїл, Кілія, Вілкове, а також виокремленні: пам'ятник всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - пункт тріангуляції "Дуга Струве"; Дунайський біосферний заповідник; пам'ятник "0 км"; дельта Дунаю та позначений о. Зміїний.

Атлас “Туристичне намисто України” дає інформацію широкому колу читачів про різноманіття історико-культурної і природної спадщини України, у тому числі, Одеської області та забезпечує необхідною інформацією тих, хто подорожує територією Україною,  виховує у них шанобливе ставлення до нашого минулого.

10. Україна. Фізична карта. Видана Державним науково-виробничим підприємством «Картографія» у 2014 р. Карта є оглядовою з масштабом 1: 2 500 000. Розмір 49х65 см.

Це загальногеографічна карта, на якій зображені: рельєф, гідрографія, рослинно-ґрунтовий покрив, населені пункти України та кордони.

КАРТОГРАФІЧНІ ДОКУМЕНТИ:

  1. Україна. [Політико-адміністративна карта] : адмін.-територ. устрій - на 01.01.2014 р. / ДНВП "Картографія". - 1:2 500 000. - Київ : ДНВП "Картографія", 2014. - 1 к. : кольор., держ. символіка, довід. інф., табл. адмін.-територ. устрою ; 47х66 см.

На карті різними кольорами показаний адміністративно-територіальний устрій України на 1 січня 2014 р. На ній представлені кордони, територіальний устрій, населенні пункти, шляхи сполучення, моря та річки, у тому числі р. Дунай, яка є кордоном між Україною та Румунією. В текстовому супроводі подані основні відомості про Україну.

Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 49648

2. Україна. Рослинний та тваринний світ: для серед. загальноосвіт. шк. / Ін-т географії НАН України, НВП "Картографія"; авт.: В.О.Шевченко [та ін.]; ред. М.О.Астанкова. - 1:1 000 000. - Київ:  НВП "Картографія", 1996.- 1 к. (2 арк.): кольор., текст; 118х83 см

Карта кольорова з текстом у таблицях і умовними позначками, на якій показано рослинний та тваринний світ України. Також виокремленні національні природні парки, біосферні заповідники, природні заповідники, дендропарки та пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 42773

3.  Novissima Russiae Tabula / уклад. H.  Hondius, уклад. J.  Janssonium, авт. I.  Massa. - 1:[6 300 000] ; [150 верст в дюймі]. - Amstelodami: Janssonium J., [1647]. - 1 к. : кольор., герб, худож. картуш, текст, печатки, штемпель; 50х58 см. - Грав. - Латин.

 Карта з атласу C 232/1: [Atlas Novus, sive Theatrum Orbis Terrarum. Т.1] / J.Janssonium. - Amstelodami, [1647]. Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2004. - С. 166-169.

Переклад назви: [Карта Росії (Московії) І. Масси].

На цій карті позначені паралелі і меридіани, а також відображено гідрографія, гори, ліси, показані ареали розповсюдження тварин, населенні пункти і великі міста.

На карті показані землі України, середини XVII - другої половини XVIII cт. та суміжних територій.

Інв. №  зберігання карти в секторі картографічних видань: 8940

4.  Typus Generalis Ukrainæ sive Palatinatuum Podoliæ, Kioviensis et Braczlaviensis terras nova delineatione exhibens / авт. G. Beauplan, уклад. J. Janssonium. - 1:[1 593 000] ; [2, 45 нім. милі в 1 см], 6 граф. м-бів в укр., пол., нім., ґалл., іт. та москов. милях. - Amsterdam : Valk G. : Peter Schenk I, [1686]. - 1 к. : кольор., худож. картуш, табл. ; 46х58 см. - Грав. - Латин.

Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2009. - С. 76-77; "Боплан і Україна: Зб. наук. праць". - Львів, 1998. - С. 21.

Переклад назви: Генеральна карта України, або Подільське, Київське та Брацлавське воєводства.

На цій карті Г. Боплана відображена держава з назвою «Україна». 

На карті детально зображені рельєф (ліси, гори), гідрографія (великі та маленькі річки, їх притоки і круті береги). Цікаво те, що Боплан на цій карті позначками зазначив християнські та мусульманські населенні пункти, а на сході - Муравський шлях. 

Інв. №   зберігання карти в секторі картографічних видань: 9687 

5 Ukrania quæ et Terra Cosaccorum cum vicinis Walachiæ, Moldaviæ, Minoris, Tartariæ provinciis / Exhibita Joh. Baptista Homanno. - 1:[3 340 000]  ; [11 нім. миль у дюймі]; м-б у герм. та пол. милях. - Norimbergæ : Homann I. B., [1716]. - 1 к. : кольор., худож. картуш, печатки, наклейка ; 51х63 см. - Грав. - Латин.

Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2009. - С. 120-121.

Переклад назви: Україна або Козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії, зображена Йоганном Баптистом Гоманном.

Гоманн відобразив тодішні картографічні уявлення про землі України у такому вигляді - гідрографія, рельєф, ліси та межі земель і князівств різними кольорами.

Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 19293

6. Novelle Carte de la petite Tartarie et la Mer Noire, montrant les Frontieres de l'Imperatrice de Russie, et l'Empereur des Turcs, tant en Europe qu'en Asie. - 1:[2 300 000] ; м-б в москов. милях та ін. - Amsterdam : Ottens R. & I., [1740]. - 1 к. : кольор., компас. роза, печатка ; 52х64 см. - Грав. - Латин.

Переклад назви: Нова карта Тартарїї на Чорному морі з демонстрацією кордонів Російської і Турецької імперій.

На цій карті різні кольори відображають не території держав, а показують різні землі. Землі запорізьких козаків на карті виокремленні лише написом і знаходяться між Російською імперією, Річчю Посполитою та Османською державою.

Інв. №  зберігання карти в секторі картографічних видань: 16833 

7 . Theatrum belli 1737 a milite Augustae Russorum Imperatricis adversus Turcas Tattarosque gesti. - 1:[2 000 000] ; [18,75 верст в 1 см]. - Petropoli : Acad. Scient., [1774] // Карты генеральные. - Б. м. : Б. изд-ва, [1774]. - Л. 8. - Фр. - Російсько-турецька війна 1735-1739 рр. Розмір 52х64 см.

Переклад назви: Театр військових дій 1737 р. Російської імперії з турками.

На карті відображені події російсько-турецької війни 1735-1739 рр. Детально показані гідрографія, рельєф, населенні пункти та інші умовні позначки. Подібні карти дуже цінні з наукової точки зору історичних подій та оперативних карт часів російсько-турецьких кампаній.

Інв. №  зберігання карти в секторі картографічних видань: 16834

8. Почтовая карта Российской Империи: часть І, содержащая все внутренния губернии, Царство Польское и другия вновь присоединенныя области / Сост. Почт. Департ. из новейших сведений, собранных от местных Губернских начальств ; Сост. А. Макаров; Грав. К. Фролов. - 1:[2 940 000] ; [70 верст в дюйме]; картогр. сетка. - СПб. : Почт. Департ., 1829. - 1 к. (6 л.) : цв., худож. картуш ; 116х102 см. - Грав.

 На карті позначені внутрішні губернії Російської Імперії, Царства Польського та інші області, які були приєднані до Російської імперії.

Ця карта була важливим документом для Російської Імперії і слугувала для управління з Центру, а також детальним позначенням населених пунктів та шляхів сполучення на великій території.

Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 6285

9. Туристичне намисто України. Атлас/ДНВП "Картографія", Укргеодезкартографія;  відп. ред. Н.О. Крижова, літ. ред. В.З.Пономаренко, ред.: Л.М. Веклич та ін. -; М-би різні. - К.: ДНВП "Картографія",2011. - 1 атл. (136 с.): кольор., текст, довід. інф., фото; 33х25 см.

Атлас є довідковим картографічним виданням для усіх тих, хто цікавиться природною та історико-культурною спадщиною України. Атлас включає карти, що дають загальну уяву про Україну та детальну інформацію краєзнавчого характеру.

На онлайн виставку представлена карта Одеської області. Карта кольорова, з текстом та умовними позначками. На карті позначені кордони, населенні пункти, шляхи сполучення, Чорне море та річки з портами, у тому числі р. Дунай, яка межує з Румунією. На карті представлені туристичні об'єкти історико-культурної та природної спадщини що забезпечує необхідною інформацією тих, хто подорожує територією Україною і виховує у них шанобливе ставлення до нашого минулого.

Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань: В 2641       

Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 48209

10. Україна. [Фізична карта]/ДНВП "Картографія". - 1:2 500 000. - Київ: ДНВП "Картографія", 2014. -1к.:; 49х65 см. - Ламін.

Це загальногеографічна карта, на якої зображені: рельєф, гідрографія, рослинно-ґрунтовий покрив, населені пункти України та кордони.

Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 49462

КНИЖКОВІ ВИДАННЯ:

11. Гриневецкий, Сергей Рафаилович, Жильцов Сергей Сергеевич, Зонн Игорь Сергеевич.

Дунайская энциклопедия [Текст]: [в 2 т.] / П. С. Суворова. - М.: Междунар. отношения, 2009.

Издание посвящено природному объекту, играющему важную роль в процессе европейской интеграции, — Дунаю, протекающему по террито­рии или границе 10 государств. Бассейн Дуная принадлежит 18 странам. При-дунайские земли и непосредственно Дунай на протяжении веков — арена борьбы, где пересекаются геополитические, экономические, социальные и экологические интересы многих государств.

В энциклопедии дано описание городов и портов, расположенных на берегах реки, транспортных коммуникаций, гидротехнических сооружений, биологических ресурсов. Широко представлены международные соглашения, касающиеся использования этого водного пути, национальные и между­народные программы по изучению и защите Дуная. В книге приводятся сведения об историко-археологических памятниках, о выдающихся ученых и государственных деятелях, путешественниках и военачальниках, деятелях культуры, которые оставили свой след в истории Дуная.

Т. 1.  А - К. - Дунай  -  стор.302

Т. 2.  Л - Я. - Дунай -  cтор.226

Шифр зберігання книги у НБУВ: В354884/1,2

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 Г-85

12. Берлинский, Николай Анатольевич.

Динамика техногенного воздействия на природные комплексы устьевой области Дуная [Текст]: [монография] / Н. А. Берлинский; Одес. гос. экол. ун-т. - О.: Астропринт, 2012. – 251c.,       [4] с. : ил ., табл. - Бібліогр.: с. 189-212.

В монографии исследуется проблема рационального использо­вания украинской части устьевой области Дуная для нужд народного хозяйства и уменьшения антропогенной нагрузки на окружающую природную среду. Дано научное обоснование оптимального располо­жения украинского глубоководного судового хода по рукаву Быстрый по сравнению с любыми другими возможными вариантами.

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА766232

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) Б-49

13. Будз, Маркіян Дмитрович.

Річки Світу [Текст]: довідник / М. Д. Будз ; - Рівне: НУВГП, 2012. - 201 с. - Бібліогр. с. 185-186.

В довіднику у короткій, але відносно повній формі наведено основні характеристики річок світу. Подані основні гідрографічні характеристики річкових басейнів (довжина основного водотоку, площа басейну), витрати води та основні елементи гідрологічного режиму.

Дунай – стор. 31

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА759037

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) Б-90

14. Швебс, Генріх Іванович.

Каталог річок і водойм України [Текст] : навч.-довідковий посіб. / Г. І. Швебс, М. І. Ігошин ; ред. Є. Д. Гопченко ; Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О. : Астропринт, 2003. - 392 с.: іл. - Бібліогр.: с. 367-369.

За сучасними даними укладено реєстр і наведено відомості про найважливіші гідрографічні характеристики річок і водойм України. Складено методичні вказівки стосовно визначення гідрологічних, гідрохімічних, гідробіологічних показників та якості води недосліджених річок та водойм з використанням довідкової та карто­графічної інформації. Характеризується стан і наведено рекомендації по охороні і раціональному використанню річок, озер, лиманів, водо­сховищ, ставків, боліт країни та збереженню їх як природних об’єктів. Розглянуто методичні підходи до комплексної оцінки антро­погенного навантаження на басейни річок і водойм та методичні аспекти визначення критеріїв ефективності водоохоронної діяльності. Каталог містить упорядкований перелік відомостей і відповідає на­вчальному виданню довідкового характеру.

Дунай – стор. 34 - 42, 184, 370

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА651083

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) Ш-34

15.  Вишневський, Віктор Іванович.

Блакитний скарб України [Текст] = Blue treasure of Ukraine : [фотоальбом] / [В. І. Вишневський, І. І. Овчаренко] ; Держ. агентство вод. ресурсів України. - Київ : Інтерпрес, 2019. - [109] с.: фот. кольор.

Наведено опис найважливіших водних об’єктів України: річок, озер, лиманів. Подано зображення цих об’єктів. Зроблено наголос на тому, що водні об’єкти є справжнім скарбом країни.

Дунай – стор. 4, 11 - 20

Шифр зберігання книги у НБУВ: СО36574

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) В-55

16. Вишневський, Віктор Іванович.

Річки і водойми України. Стан і використання [Текст] / В. І. Вишневський. - К. : [б.в.], 2000. - 376 с. - Бібліогр.: С.365-374.

У монографії розглянуто основні природні та господарські чинники впливу на водні об’єкти України. Показано зміни кліматичних характеристик та їх вплив на гідрологічний режим. Дана характеристика господарського комплексу, його найбільш водомістких галузей, а також основних водогосподарських об’єктів. Наведено дані про гідрологічні та гідрохімічні характеристики річок, озер та лиманів. Окремо подано відомості про гідрологічні особливості найважливіших річок: Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця та Дунаю; дана характеристика їх водогосподарського використання. Наведено результати досліджень впливу господарювання (насамперед гідроенергетики) на гідрологічний режим річок та екологічну ситуацію.

Дунай – стор. 294 - 303

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА597614

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) В-55

17. Заморов Вениамин Вениаминович и др.

Гидроэкологическая характеристика придунайских озёр Украины [Текст]: монография / [Заморов В. В. и др.; науч. ред. Заморов В. В.]; Одес. нац. ун-т им. И. И. Мечникова. - Одесса: ОНУ, 2014. - 228 с. : табл., фот. цв. - Бібліогр.: с. 202-215.

Монография посвящена придунайским озёрам - крупнейшему озёрному району Украины; представляет собой лимнологический, гидроэкологический обзор этих водоёмов. Рассмотрена физико-географическая, гидролого-гидрохимическая характеристика озёр, их растительный и животный мир. В основе монографии результаты исследований, выполненные на придунайских озёрах авторами в рамках госбюджетной тематики Министерства образования и науки Украины в 2006-2012 гг., а| также по международному проекту ТАС18 «Придунайские озёра: устойчивое сохранение! и восстановление естественного состояния и экосистем» в 2000-2001 гг.

Дунай – стор. 33 - 201

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА786340

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) Г-46

18. Жабська Т. С. та ін.

 Дивовижна Україна [Текст] / авт.-упоряд. Т. С. Жабська [та ін.]. - Х. : Фактор, 2008. - 192 с. : іл. - (Серія "Україна. Учора, сьогодні, завтра"). - Бібліогр.: с. 190.

У книжці подана найсучасніша інформація про кількість і стан туристичних об’єктів. Ви відвідаєте романтичні палаци, потаємні куточки печер і моторошні підземелля, дізнаєтеся про славетне минуле стародавніх фортець. Унікальні авторські фотографії зроблять мандрівку над­звичайно яскравою. А кожний розділ книги відкриє цікаві сторінки

Дунай – стор. 94, 95

Шифр зберігання книги у НБУВ: СО28216

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д890 (4Укр) Д-44

19. Иванов, Виталий Александрович.

Речной сток юга Украины: количественные оценки паводков, принципы управления и прогноз [Текст] : [монография] / В. А. Иванов, А. В. Прусов ; ред. В. М. Шестопалов ; Мор. гидрофиз. ин-т НАН Украины. - Севастополь : [МГИ НАН Украины], 2006. - 232 с.: рис., табл. - Библиогр.: с. 218-232.

Монография - результат исследований последних лет, проводимых в Морском гидрофизическом институте НАН Украины. В ней рассматриваются вопросы оце­нивания и прогноза аномального речного стока и наносов в потенциально опасных      (с точки зрения повторяемости и катастрофических последствий) регионах Украи­ны - Карпаты и Южный берег Крыма, а также способы управления природными ресурсами бассейнов рек.

Дунай – стор. 133 -149

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА723299

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) И-20

20. Івченко, Андрій Сергійович.

Вся Україна [Текст] : путівник / А. С. Івченко. - 3-тє вид. стер. - К. : Картографія, 2010. - 656 с.: іл. - Бібліогр.: с. 654.

"Вся Україна" - перший у країні авторський путівник. Автор простудіював майже всі доступні літературні джерела, проїхав країною 30000 кілометрів і використав сотні метрів фотоплівки. Путівник містить понад півтисячі окремих статей, велику кількість фотоілюстрацій. У путівнику представлені біосферні і природні заповідники, національні природні парки, найбільш цікаві і привабливі пам'ятки природи, наймальовничіші пейзажі з усіх куточків України. Показано історію розвитку кожного з 27 регіонів країни, починаючи з археологічних відомостей про перші поселення і закінчуючи інформацією про архітектурні споруди, пам'ятники і музеї, у тому числі зведені вже в роки незалежності України, кількість населення та адміністративно-терито­ріальних одиниць, кліматичні і природні особливості краю. Для кожного об'єкта (міста або села, архітектурної споруди або монумента, садиби або парку та ін.) наводяться відомості про історію їхнього створення. У путівнику представлена інформація про найвидатніші археологіч­ні пам'ятки і печерні міста, фортеці і замки, палаци і садиби з парками, культові споруди і сакральні місця основних конфесій на теренах країни, меморіальні музеї і пам'ятники, численні монументи частих воєн і повстань, що прокотилися Україною починаючи із середніх віків та найбільш приваб­ливі місця для відпочинку.

Дунай – стор. 549 -555

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА721197

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) И-20

21. Обухов, Євген Васильович.

Водне господарство України [Текст] : підруч. для студ. гідрометеорол. напрямку навчання / Є. В. Обухов ; Одеський держ. екологічний ун-т. - Вид. 2-ге, випр., переробл., допов. - О. : Поліграф, 2009. - 199 с.: рис., табл. - Бібліогр.: с. 191-197.

У підручнику розглядається водне господарство України як частина економіки держави, його структура та принципи формування, задачі і функції, а також принципи комплексного раціонального використання, охорони та відтворення водних ресурсів. Розглядаються вади регулювання стоку водосховищами, параметри водосховищ каскадів гідровузлів, основні водокористувачі та водоспоживачі, водогосподарські баланси та принципи їх складання, водні проблеми та шляхи їх вирішення, структура органів управління водним господарством України.

Дунай – стор. 31, 175

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА721225

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) О-26

22. Паламарчук, Михайло Миколайович.

Водний фонд України [Текст] : довідковий посібник / М. М. Паламарчук, Н. Б. Закорчевна. - 2. вид., доп. - К. : Ніка-Центр, 2006. - 320 с.: табл. - ISBN 966-521-412-8

В посібнику наведені дані про річкову мережу, озера, лимани, моря, водосховища і ставки, канали і водоводи та їх розміщення в межах ос­новних річкових басейнів і адміністративних утворень України, а також площі земель, зайнятих водними об’єктами, гідротехнічними і водогос­подарськими спорудами. Дана характеристика об’єктів і земель водного фонду в областях України, оцінка водних ресурсів.

Дунай – стор. 73, 265

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА681031

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) П-14

23. Пащенко, Володимир.

Українське Подунав'я. Природа, мешканці, проблеми, екоеволюція регіону [Текст] : монографія / Володимир Пащенко ; Держ. служба геодез., картогр. та кадастру [та ін.]. - К. : [НДІГК], 2010. - 182 с. : кольор. іл. - (Геодезія, картографія, кадастр). - Бібліогр.: с. 175-182.

Представлено основні геокомпонентні риси, геокомплексні складові та стани природи Українського Подунав’я. Означено історичні спадки у формуванні теперішнього населення регіону, його етнічний і конфесійний склад. Розглянуто наявні у краї проблеми: екосередовищні, землевпорядкувальні, пов'язані з господарюванням, прикордонним розташуванням, гуманістичні, геополітичні. Розкрито ключові положення теорії екоеволюції, екоеволюційні потреби і напрями дослідження регіону, економічні та геополітичні бачення теперішніх реалій Нижньодунав'я. Наголошена важливість державницького під­ходу до вирішення проблем, потреба поєднання загальнолюдських і етнічних самоусвідомлень для гро­мадянського й патріотичного національного утвердження особистості.

Дунай – стор. 13 - 174

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА736053

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д229 (4Укр) П-22

24. Поліщук, Віталій Володимирович.

Історична біогеографія Дунаю або Нагальні проблеми сьогодення у світлі особливостей великої європейської ріки [Текст] / В. В. Поліщук, В. В. Шепа ; Українська міжнародна академія оригінальних ідей. - К. : [б.в.], 1998. - 509 с.

У книзі розглянуто найважливіші теорії і найактуальніші проблеми сучасного природознавства, концепції якого в ряді випадків глибоко суперечать реаліям сьогодення.

Пропонується нове бачення долі людської цивілізації в зв'язку з геологічною історією Землі і з чинниками космічного походження. Нестандартні підходи уможливили вироблення відповідного наукового методу, який названо авторами біогеографічним. За висновками науковців, катастрофи така ж "нормальна" форма існування природи, як і поступові еволюційні зміни в ній. Так, лише в одному голоцені сталося аж п'ять всесвітніх катастроф —9500, 7500, 5100, 3400 і 2800 років тому. Тест-об'єктом досліджень став Дунайський басейн, який таїть у собі чимало загадкового.

Монографію склали шість розділів: у першому йдеться про реальність біфуркації Дунаю у недалекому минулому в Чорне й Адріатичне моря, у другому, третьому й четвертому, з прицілом на заявлену проблему в назві книжки, проаналізовано геологічну будову, рельєф, гідрографію та особливості органічного світу Дунайського басейну, в п'ятому висувається й обгрунтовується концепція становлення людських популяцій як специфічного суб'єкта тваринного населення. Шостий завершальний розділ "Спогади про майбутнє" — футурологічний; ставиться питання зі спробою відповісти на нього: яких природних катастроф, спровокованих і неспровокованих людиною, слід сподіватися їй, можливо, уже завтра?

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА583689

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д225 П-50

25.  Реки и озёра мира [Текст] : энциклопедия / Ин-т вод. проблем Рос. акад. наук, Ин-т озероведения Рос. акад. наук, Геогр. фак. МГУ им. М. В. Ломоносова ; редкол.: В. И. Данилов-Данильян (гл. ред.) [и др.]. - М. : Энциклопедия, 2012. - 924, [3] с. : цв.ил. - Бібліогр.: с. 916-917

Энциклопедия «Реки и озёра мира» посвящена важнейшим природным объектам, а также их природно-антропогенным аналогам - водохранилищам, каналам. Статьи содержат основные географические и гидрологические сведения о каждом объекте. Подробные картосхемы наиболее крупных и важных рек и озёр, а также иллюстрации хорошо дополняют информацию, приводимую в статьях.

Дунай – стор. 218 - 229

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС58309

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д225 Р-36

26.  Україна. Путівник. 500 куточків, які варто відвідати [Текст] / [пер. Я. Житін ; уклад. Воронцова Ю. С. ; фотогр. В. Альохіна та ін.]. - Х. : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Досвілля", 2011. - 415 с.

500 відповідей на запитання «Куди ж вирушити цього разу?»  — у цьому путівнику по Україні. Є докладний опис шляху до туристичного об’єкта і для тих, хто має власний автомобіль, і для тих, хто подорожує, користуючися громадським транспортом.

Туристичні об’єкти в книжці згруповано за областями країни, області розташо­вано за абеткою. Пам’ятки в кожному розділі вміщені за ступенем віддаленості від центру міста й від обласного центру. Послідовність статей — за напрямами сторін світу.

Дунай – стор. 277 - 279

Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА736449

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д890 У-45

 

Підготували:

головний бібліотекар Мельничук В.В.

молодший науковий співробітник Єфимищ Н.М.

провідний бібліотекар Козякова О. В. 

провідний бібліотекар Рубльова В.А.

провідний бібліотекар Сагетдінова Н.В.