Перше засідання Ради безбар’єрності - у нашій бібліотеці

Поділитися: 
Дата події: 
29-06-2021

Зібрання відбулося за участі дружини Президента України Олени Зеленської під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля

Стрункий шпиль будівлі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського було зведено на високих пагорбах Деміївки понад 30 років тому. Але й нині більшість архітектурно-планувальних та інженерних рішень, закладених у проекті та втілених у цьому корпусі, можна вважати сучасними й комфортними для роботи. Зокрема, вже тоді було передбачено наш відомий пандус (одна з візитівок бібліотеки) та під’їзди до приміщення, якими могли б пересуватися люди з особливими потребами. Однак про повне забезпечення таких потреб говорити ще не можемо.

Тож, можливо, саме з цих причини перше засідання Ради безбар’єрності, яку створено для моніторингу та контролю стану виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, відбулося в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. У ньому взяла участь дружина Президента України Олена Зеленська, яка опікується цими питаннями, головував на засіданні  Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Учасники засідання розглянули пріоритетні ініціативи від міністерств у кожному з шести напрямів безбар’єрності, які увійдуть до Плану заходів на 2021-2022 роки на виконання Національної стратегії.  

  • Прикметно, що безбар'єрність стає новою суспільною нормою, – зазначила Олена Зеленська. – Рівні можливості, доступність, повага, відкритість, інклюзивність, простота й зрозумілість, універсальний дизайн, інновації, толерантність – це все про безбар’єрність. Зміни, які ініційовані на Раді безбар’єрності, стосуються не лише людей, котрі змушені стикатися з різними перепонами у своєму житті. Ці зміни насамперед про те, якою країною ми прагнемо бути, в якій ми прагнемо жити. Країною, де кожен має рівні права та можливості. Країною без бар’єрів.

Вона також зауважила, що Бібліотека імені Вернадського, в якій проведено засідання Ради, це місце, яке зараз ще має бар’єри. Але за рішенням Президента України вже скоро буде розпочато проєкт з його перетворення на комфортний і безбар’єрний простір. Таких прикладів має ставати все більше.

          Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, наголосив, що спільними зусиллями має бути сформований чіткий покроковий план дій та визначені для кожного напрямку безбар’єрності пріоритетні завдання, які необхідно реалізувати насамперед. Таким чином  план буде представлений суспільству у вигляді конкретних заходів подолання всіх бар’єрів, які існують в Україні, запевнив очільник уряду.

Дружина Президента України відзначила важливість і актуальність створення Плану заходів, підтримки Національної стратегії на всіх рівнях влади та необхідність активного залучення відповідних міністерств. Рекомендації щодо Плану заходів, які обговорювалися на засіданні Ради, стосуються шести напрямів безбар’єрності, визначених у Стратегії: фізична, економічна, цифрова, освітня, інформаційна та громадянська безбар’єрність.

До створення Плану заходів з реалізації Національної стратегії безбар'єрності було залучено 15 міністерств, 47 громадських організацій та аналітичних центрів, від них отримано понад 250 пропозицій. Усі пропозиції міністерств, які планують втілити як пріоритетні, – це перелік безбар’єрних змін, що мають відбутися в Україні у найближчі два роки. Це конкретні кроки, на яких уряд планує сконцентрувати свою увагу, зазначила Олена Зеленська. Зокрема:

  • Міністерство охорони здоров’я України планує до 2023 року впровадити Міжнародну класифікацію функціонування (МКФ). Ця реформа дасть змогу перейти від визначення обмежень людини до визначення її потенціалу та краще планувати послуги, лікувальні й реабілітаційні заходи для кожного, залежно від стану та захворювань.
  • Міністерство інфраструктури України на основі проведеного аудиту Міжнародного аеропорту «Бориспіль» розробить рекомендовані стандарти комфорту та безпеки для маломобільних груп населення, а також рекомендації щодо їхнього впровадження в усіх аеропортах України, а згодом – і на залізничних та автомобільних вокзалах.
  • Міністерство соціальної політики планує створити єдину інтернет-платформу для дистанційного отримання та доступу до всіх державних соціальних послуг для всіх груп населення. Наприклад, державні веб-сторінки мають бути адаптовані для осіб з порушеннями зору та слуху. Такі сторінки вже працюють на сайтах МОЗ, МЗС, поліції Києва.

Це – стартова частина запропонованих проектів, які планують втілювати міністерства. Вже після другого засідання Ради безбар’єрності, яке відбудеться в липні, міністерства мають доопрацювати свої пропозиції, також будуть затверджені ключові індикатори виконання Плану заходів.

Наразі триває громадське обговорення зазначеного проекту Плану заходів,  до  участі в ньому запрошені представники громадських організацій, аналітичних центрів, вітчизняні та міжнародні експерти з питань безбар’єрності, представники місцевого самоврядування.

  • У межах урядової політики ми будемо максимально інтегрувати безбар’єрність в інші програми та ініціативи. Я звертаюся до керівників місцевих громад, щоб вони також максимально включалися в процес. Безбар’єрний доступ має бути забезпечений для мешканців як столиці, так і невеликих міст і сіл по всій Україні, – підкреслив Денис Шмигаль.

 

Фотоматеріали: