До 90-річчя Героя України, академіка НАНУ, письменника, літературознавця і публіциста І. М. Дзюби
«Шістдесятники» увійшли в історію створення незалежної держави як перші будителі в новій історії України, які ще в радянській імперії піднімали український народ на боротьбу за незалежність. Сміливі виступи молодого літератора і науковця з Донеччини Івана Дзюби на публічних заходах були сконцентровані ним у забороненій в тодішній Україні і Радянському Союзі «вибуховій» статті «Інтернаціоналізм чи русифікація?». Навіть її назва, не кажучи про зміст, стала своєрідним гаслом «шістдесятників», прикладом для сміливого мислення і рішучих дій молодої генерації українців. Це був концентрований, систематизований, оснований на фактах і статистиці виклик російській імперії, яка ховалася за лаштунками СРСР і офіційно сповідуваного інтернаціоналізму. І те, що праця І. Дзюби була заборонена і тривалий час розповсюджувалася «самвидавом», лише загострило інтерес української спільноти до висловлених ідей.
Життєва і професійна біографія Івана Дзюби багата і різноманітна. Показово, що він постійно розширював і поглиблював свої професійні творчі набутки. В особі І. Дзюби українське суспільство має видатного літератора, громадського діяча, до слів якого дослуховувалися і дослуховуються як рядові громадяни, так і національна еліта. Без його літературознавчих досліджень важко уявити сучасне шевченкознавство, осмислення творчості як класиків української і світової літератури, так і плеяди українських письменників різних поколінь. У творчому доробку І. Дзюби – письменника, вченого і мислителя, цілий набір досягнень. Він дійсний член НАНУ, лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка та ряду інших премій, включаючи міжнародні.
Творча діяльність І. Дзюби триває. За останні три десятки років з під його пера вийшло близько двох десятків книг, в яких відображено і осмислено широкий спектр проблем із царини літератури, мистецтва, культури. Слово публічного інтелектуала вагомо й авторитетно звучить, в тому числі щодо подій на Донбасі і в Криму.
Спадщина видатного письменника, літературознавця і публіциста велика і різноманітна. Вона затребувана читачами, тож в НБУВ проводиться ряд заходів для задоволення незгасаючого інтересу до творчості Івана Дзюби. Ювіляр поповнює свій доробок і все більше робіт з’являється щодо осмислення його творчості, тож ланцюг культурного процесу не переривається.
Шановний Іване Михайловичу! Прийміть щирі вітання від співробітників Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з Вашим ювілеєм! Бажаємо Вам міцного здоров’я, творчої наснаги, яка б дозволила порадувати не рідіючі ряди Ваших прихильників новими цікавими книгами. З роси і води Вам, вельмишановний Майстре!
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах