Українська історія в пам’ятках Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. До 30-річчя відновлення Незалежності України

Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі – ІР НБУВ) веде свою історію з 1918 року. Нині це є дуже символічним, адже саме у 1918 році Україна у вирі визвольних змагань проголосила незалежність та отримала міжнародне визнання.

Протягом понад ста років функціонування ІР НБУВ на долю установи випали всі ті ж самі поневіряння, які випали й на долю України: встановлення радянської влади у 20-х роках ХХ століття, політичні репресії 30-х років, Друга світова війна 1939-1945 рр., повоєнна криза, утиски проявів українськості в СРСР.

Однак, не зважаючи на це, історія ІР НБУВ ніколи не переривалась, й у 1991 р., із здобуттям незалежності, в Україні з’явилась одна з провідних бібліотечно-архівних інституцій. Попри всі складнощі науковці та бібліотечні працівники спромоглися зберегти безцінні комплекси пам’яток.

Нині, фондове зібрання документів ІР НБУВ налічує понад півмільйона одиниць зберігання, серед яких пам’ятки-перлини з історії України та світу.

Українські пам’ятки в ІР НБУВ репрезентовані всебічно. У зібранні наявні, як хрестоматійні рукописи та літописи, так і рукописна спадщина визначних українських діячів, друковані книги та періодичні видання.

Вельми важливим є те, що серед значного масиву артефактів Інституту знайшли своє відображення й народи, які здавна мешкали на українських теренах, їх історія та культура нерозривно пов’язана з Україною, а представники цих етносів зробили і нині роблять значний вклад у розбудову України та збереженню її незалежності. Йдеться про кримських татар, євреїв, греків, німців тощо.

У 2005-му році три пам'ятки з Інституту рукопису НБУВ були номіновані на включення до міжнародного реєстру "Пам'ять світу" (програма ЮНЕСКО), а саме: Пересопницьке Євангеліє (1556-1561), Нікомедійське Євангеліє (кін. XII — поч. XIII ст.), а також Зібрання фонографічних записів єврейського музичного фольклору (1912-1947).

Зараз в ІР НБУВ ведуться різні роботи: описуються нові надходження, які пізніше складатимуть окремі особові фонди, досліджується вже накопичений архівний матеріал. Деякі архівні пам’ятки оцифровані і є в загальному доступі.

Матеріали установи перебувають в полі постійної уваги багатьох українських дослідників та закордонних вчених.

За роки незалежності джерельна спадщина, яка зберігається в ІР НБУВ, неодноразово ставала основою для українських та міжнародних виставкових проєктів. Зокрема у 2018 р. пам’ятки з ІР НБУВ були представлені на виставці «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)», яка проходила в Україні та США. Її тематика як раз дуже вдало перегукується із цьогорічними урочистостями.

З нагоди 30-річчя відновлення Незалежності України ми підготували для Вас виставку, у якій відображено українську історію від середньовіччя до сучасності у багатьох вимірах: найвизначніші писемні пам’ятки України, знані постаті української історії, історичні етноси України, визвольні змагання у ХХ ст., тощо.

Деякі з представлених матеріалів Ви вже могли бачити на попередніх виставках, а дещо показується вперше із ще не описаних фондових колекцій. Щиро запрошуємо до перегляду.

ІР НБУВ вітає всіх із 30-ю річницею відновлення Незалежності України! Пам’ятаймо, що культурні надбання народу, їх плекання й збереження – одна із запорук успішного існування нашої держави!

Слава Україні!

 

Виставку підготували:

c.н.с. відділу джерелознавства ІР НБУВ, канд. іст. наук  Тимур Горбач;

н.с. відділу джерелознавства ІР НБУВ, канд. іст. наук Іван Стичинський;

Щиру подяку за допомогу у підготовці виставки висловлюємо с.н.с. відділу фондів рукописної спадщини ІР НБУВ,  канд. іст. наук пані Ларисі Гарбар.