Раритети бувають і такими

Поділитися: 
Дата події: 
26-08-2021

Побачило світ спільне польсько-українське видання з давньої кулінарії

«Колекція для шеф-кухаря». Таку назву має представницька й чудово оформлена книга, над якою працювали польські видавці разом з фахівцями Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Це черговий, уже восьмий том, виданий Музеєм Палацу Короля Яна ІІІ у Вілянуві  в серії “Monumenta Poloniae Culinaria” (“Польські кулінарні пам’ятки”).

На титульному листі зазначено, що цю книгу опрацювали й видали Ярослав Думановскі і Світлана Булатова. Тобто співавтором і учасником  підготовки видання є старший науковий співробітник відділу кодикології та кодикографії Інституту рукопису НБУВ, кандидат історичних наук Світлана Булатова. Вміщено там також і емблему нашої Бібліотеки. Власне, проєкт є спільним дітищем великого колективу польських та українських дослідників.

У передмові укладачі повідомляють, що ця праця – відтворення написаної в другій половині ХУІІІ століття кухарської книги, яка фактично є колекцією давніх кулінарних текстів, медичних і господарських порад. Найціннішою частиною цієї колекції є копія рецептур з так званої «Кухермейстерової», втраченої  кухарської книги, опублікованої  в Кракові близько 1540 року. Вміщено також інші унікальні рецепти, зокрема, з господарства воєводи чернігівського Станіслава Казімєжа Венєвського або від лікарів з Любліна. Назагал же в кулінарних традиціях наших двох країн є багато спільного, що особливо простежувалось у польсько-українському прикордонні.

Рукопис «Колекції для шеф-кухаря» було віднайдено в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського в Києві, де зберігається так звана «Королівська бібліотека» («Collectio Regia») – відоме у XVIII столітті зібрання книг останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського (1732–1798 рр.). Подальше опрацювання й публікація рукопису є спільним проєктом  Музею Палацу Короля Яна ІІІ у Вілянуві, Національної  бібліотеки України імені В.І. Вернадського та Центру кулінарної спадщини Університету Миколая Коперника в Торуні. 

У книзі можна знайти чимало справді раритетних рецептів. Прикметно, що більшість із них цілком можливо відтворити й сьогодні.

  Автори-укладачі висловили щиру вдячність за  доброзичливе ставлення й максимальне сприяння в роботі генеральному директору НБУВ Любові Дубровіній, а також великій команді науковців, бібліотекарів та архівістів з Польщі та України. Приємно відзначити, що серед них є й імена наших працівників Ольги Степченко, Наталії Бондар та інших.

Фотоматеріали: