Історія розвитку науки про грунти та картографування грунтів України за матеріалами фонду Сектору картографічних видань НБУВ.

      Україна є великою центральноєвропейською державою з багатими природними ресурсами. Завдяки помірному клімату, сприятливому рельєфу та наявності великих площ сільськогосподарських угідь і найцінніших родючих грунтів – чорноземів в Україні склалися надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва.
       Сьогодні, як ніколи, гостро стоїть питання земельного фонду нашої країни у зв’язку з прийняттям Закону України про зняття з 1 липня 2021 року мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та відкриття ринку землі.
      Процесс грунтоутворення почався із зародженням життя на Землі.
    Вивченням грунтового покриву люди зацікавилися під час заняття землеробством. Проте систематичні наукові дослідження почалися тільки з XVIII століття, коли почали зростати міста, які поглинали все більше родючих земель.
      Вивчення грунтового покриву і накопичення знань про нього сприяло розвитку картографування грунтів. Географічні карти, у тому числі грунтові карти, є невід’ємним атрибутом цивілізації, а історія грунтової картографії найтісніше переплетена з розвитком ґрунтознавства – однієї з географічних наук.
       Велику роль в тому, що ґрунтознавство відбулося як окрема, самостійна наука, належить вченим, серед яких насамперед всесвітньовідомий науковець В.В.Докучаєв (1846–1903)  та його учні: М.М.Сибірцев (1860-1900), який є автором першого в світі підручника   ,,Почвоведение” і очолював з 1894 року першу в світі кафедру ґрунтознавства в Ново-Олександрівському інституті сільського господарства і лісівництва (нині Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва),  К.Д.Глінка (1867-1927), який був другим завідувачем докучаєвської кафедри грунтознавства  і теж написав підручник ,,Почвоведение”, що витримав шість видань, у тому числі англійською і німецькою мовами та інші.
      Датою народження ґрунтознавства вважається  1883   рік,   коли  вперше   сформульовані   теоретичні концепції цієї науки у праці В.В. Докучаєва  ,,Русский чернозём”.            
      Першими двома картами, на яких  було відображено грунтовий покрив України є  карти   Європейської Росії (Східної Європи) географа-економіста, кліматолога К.С. Веселовського (1819-1901) у масштабі   1: 8 400 000 з виділенням 8 видів грунтів  та географа - економіста  В. І. Чаславського (1834 - 1878) масштабу 1:2 520 000 з позначенням вже 32 видів грунтів, видані відповідно  в 1851 р. та 1879 році. Саме ці карти стали основою для всіх наступних грунтових карт.
       На картах відображено, що на території України переважають чорноземи. Вздовж крупних річок зустрічається тучний мул та грунт заплавних лук.  На півночі України    переважним   чином   відмічено   піщані грунти, супіски та  суглинки. Для півдня України характерними є супіщані, суглинкові чорноземи та волога земля (перехід до чорноземів), а поблизу нижньодніпровського селища Олешки значний масив сипучих, горбистих пісків.
     Пояснювальний текст В. В. Докучаєва ,,Картография русских почв”, що супроводжував карту В. І. Чаславського ,,Почвенная карта Европейской России” в якому викладено думки щодо вдосконалення складання грунтових карт виданий у 1879 році, а текст науковців-грунтознавців Г.І.Танфільєва і А.Р.Ферхміна до карти К.С.Веселовського з додатком класифікації грунтів складеного професором М.М. Сибірцевим -  у 1902 році.
       В. В. Докучаєв запропонував науково обгрунтовану методику картографування грунтового покриву на основі польових грунтово-картографічних досліджень і апробував її в 1882 році при укладанні першої типологічної карти грунтів ,,Схематическая карта чернозёмной полосы Европейской России” (масштаб  1:4 200 000), де відображено також і територію України.
      У 1889 році на Всесвітній виставці в Парижі В. В. Докучаєв продемонстрував відому  першу світову карту грунтів, на якій показав грунтові зони північної півкулі, а  впродовж 1888-1893 рр.  підготував ,,Почвенную карту Полтавской губернии” з 16 томами пояснювального тексту складену на підставі великої дослідницької роботи науковців, cеред яких учень  В. В. Докучаєва, у майбутньому перший президент Української академії наук   В.І. Вернадський (1863-1945).
       За ініціативи та за планом професора В. В. Докучаєва у 1900 році була укладена перша науково обгрунтована ,,Почвенная карта Европейской России” масштабу 1: 2 520 000. Легенда карти вже більш повна і містить 39 видів грунтів.
       На початку ХХ ст. був зроблений значний крок у вивченні та картографуванні грунтів України в розрізі губерній і значну роль в цьому відіграв професор Одеського (Новоросійського) сільськогосподарського університету О.Г.Набоких (1874-1920), який створив школу українських ґрунтознавців.          
       З 1906 по 1911 рік під керівництвом О.Г. Набоких були проведені перші широкомасштабні рекогносцирувальні дослідження грунтів в усіх повітах Херсонської, Бесарабської й Подільської губерній, у більшості повітів Київської, Волинської, Таврійської та Катеринославської губерній, опубліковано схему розповсюдження головних типів грунтів на півдні України.  З 1913 по 1916 рік проведені детальні грунтові дослідження і картографування грунтів територій Харківської, Подільської й Херсонської губерній та складено грунтові карти.
     О.Г. Набоких зробив значний внесок в галузь грунтової картографії й методику грунтових досліджень, запропонувавши метод так званої ,,трифазної” (триетапної) грунтової зйомки і вперше застосував метод обліку й картографування окремих ознак грунтів,  що дозволило створювати більш повні й точні грунтові карти.
      Нова віха у дослідженні грунтів України почалася після 1917 року: розвалу царської Росії й утворення Української Народної Республіки.
      У 1918 році гетьманом  П. П.Скоропадським   була заснована Національна Академія Наук України, а її  президентом став  учень В. В. Докучаєва академік В.І. Вернадський.
       Школу грунтознавців О.Г. Набоких продовжив професор Г.Г.Махов (1886-1952). Завдяки Г.Г.Махову у 20-30-х роках XX століття в Росії та за кордоном заговорили про українське грунтознавство.
        У 1924 році  ним за матеріалами експедицій проведених у 1893-1918 рр. було укладено Схематичну карту грунтів України   масштабу  1:2 520 000, яка охоплює територію сучасної України крім західного регіону (на той час території  Польщі, Австро-Угорської імперії, Румунії) та без півострова Крим. Картографічний твір має 30  умовних позначень грунтів. 
        Впродовж 1925-1926 років під керівництвом Г.Г.Махова було проведено різнобічне обстеження величезної площі неродючих Олешківських пісків. Матеріали характеристик існуючих ярів та пісків України  з картограмами, таблицями і пропозиціями щодо необхідних заходів по зменшенню їхніх площ, залучення до сільськогосподарських угідь, знайшли своє відображення у книзі фахівців з меліорації Н.А.Розова та А.Ю.Кожина ,,Овраги Украины. Пески Украины” виданої в 1927 році. Пізніше, у 1932 році була опублікована ,,Почвенно-ботаническая карта Олешковских песков и прилегающей террасы”.
       На Міжнародному Конгресі грунтознавців у Вашингтоні в 1927 році було представлено детальну карту грунтів України Г.Г.Махова ( масштаб 1:1 050 000)  у 25 кольорах з текстом українською та англійською мовами.
       У 1928 році за результатами ґрунтових карт окремих губерній  О.Г.Набокова та додаткових обстежень експедицій Г.Г.Махова завершено роботу над першою оглядовою ґрунтовою картою України в масштабі 1:1000 000.
        Г.Г.Махов був головою секції грунтознавства Сільськогосподарського наукового комітету України, організатором 1-го з’їзду грунтознавців України. Він є  автором монографії - підручника ,,Грунти України. Нарис грунтів” виданої у 1930 році, де надруковано карту грунтів України з виділенням грунтових зон, провінцій та районів. Цей твір є унікальним, оскільки не перевидавався. Г.Г.Махов є автором близько 100 праць.       
      ,,Молоді” на той час грунтознавці, які працювали за програмою розробленою                    Г. Г. Маховим, в майбутньому стали кандидатами, докторами наук, заслуженими діячами наук, авторами грунтових карт та атласів УРСР, агрогрунтового районування України, ініціаторами та керівниками першого в світовій практиці великомасштабного обстеження грунтів України: Г. С. Гринь (1904-1976), О.М.Грінченко (1904-1998), Н. Б. Вернандер    (1901-1986), М. М. Годлін (1886-1973), Г. М. Самбур (1893-1965), М.К.Крупський           (1903-1986),  академік О. Н. Соколовський (1884-1959).     
       В 1935 році за результатами  детальних досліджень 1931-1935 рр. була складена нова оглядова карта України масштабу 1:1 000 000 за участю О.М.Грінченка, Г. С. Гринь, М.К.Крупського та інших співробітників Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва.
      У повоєнні роки дослідження грунтів продовжувалися.
       В 1947 році під загальною редакцією ґрунтознавця, академіка  Л. І. Прасолова  (1875-1954), послідовника В.В.Докучєва, створено та видано світову ґрунтову карту масштабу  1:50 000 000,  а  у 1948 році під його редакцією видано карту грунтів УРСР складену на підставі польових досліджень 1932-1947 рр. та синтезу всього картографічного і літературного матеріалу попередніх років (масштаб 1:750 000). На карті детально позначено 52 різних номенклатур грунтів.
         У 1951 році видано монографію ,,Почвы УССР” під редакцією професора М.М.Годліна  за участю Н. Б. Вернандер, Г. М. Самбур та інших грунтознавців в якій використані дослідницькі труди В.В. Докучаєва, О.Г.Набоких та багатьох інших науковців з додатками кольорових таблиць характеристик грунтів та схематичної карти ландшафтних зон і агрогрунтових районів УРСР. Ця визначна робота займає важливе місце в історії українського ґрунтознавства.
         З 1957 р. були розпочаті великомасштабні дослідження ґрунтового покриву України з метою підвищення їх родючості.   Завдання щодо проведення цих робіт було покладено  на  створений у 1956 році Український науково-дослідний інститут грунтознавства (нині ННЦ ,,Інститут ґрунтознавства та агрохімії”), який очолив академік О. Н. Соколовський, будучи водночас ректором Харківського сільськогосподарського інституту імені В. В. Докучаєва (нині ХНАУ) і завідуючим кафедрою грунтознавства того ж інституту.
        З іменем    О.Н. Соколовського, а також з колективами співробітників вищевказаних інститутів найтісніше пов’язана ця безпрецендентна за своїм розмахом та науковими й практичними результатами подія. Обстеження проводилось на території майже 47 млн. га, для проведення робіт було залучено більше 1600 осіб, які працювали у експедиціях, на кафедрах ґрунтознавства спеціалізованих установ та вищих навчальних закладів України.
        Після завершення цієї роботи з 1966 до 1972 року кожне господарство отримало пакет матеріалів з агрохімічної характеристики грунтів: карти грунтів масштабу 1: 10 000, 1: 25 000, і районні 1:50 000 та набір  агрохімічних картограм  з рекомендаціями щодо найбільш ефективного використання земель.
        З районних грунтових карт на підставі матеріалів обстежень грунтів 1957-1966 рр. фахівцями інститутів УНДІГ  імені  О.Н. Соколовського та ,,Укрземпроект” шляхом послідовного зменшення і генералізації була виготовлена у 1968 році ,,Карта грунтів Української РСР” під редакцією М.К.Крупського, яка складається з 156 аркушів, має масштаб 1: 200 000 і була основним державним документом з урахування і територіального розміщення грунтів.
      У 1970 році до карти було опубліковано пояснювальний текст у вигляді брошури.  Ця ж карта стала основою для виготовлення 23 схематичних карт грунтів областей України  та нарисів до них з описом природних умов та грунтів.
       Шість років, з 1966 по 1972 тривала робота фахівців інститутів ,,Укрземпроект” та УНДІГ  імені  О.Н. Соколовського над укладанням карти грунтів України в масштабі  1:750 000,  виданої в 1973 році.
       У подальшому відбувалися лише коригування грунтових карт деяких українських територій.
       Дані про грунти України за той історичний період підсумовані у виданнях ,,Атлас почв УССР” 1979 р., ,,Черноземы СССР (Украина)” 1981 р., ,,Почвы Украины и повышение их плодородия” 1988 р..
       Якісно новий етап в історії українського ґрунтознавства та землекористування розпочався після розпаду СРСР.
        У 2005 році науковцями Національного наукового центру ,,Інститут грунтознавста та агрохімії ім. О.Н.Соколовського”  розроблено генетичну еколого-субстантивну класифікацію    грунтів України основану   на вченні      В. В. Докучаєва, яка  вже апробована в Європі і показала свою дієздатність.
         До видань, що містять значну кількість різноманітних грунтових карт належить унікальний картографічний документ - ,,Національний атлас України” виданий в 2007 році.
         В останні роки все більше уваги приділяється питанням екології та здорового способу життя, в тому числі споживанню органічної їжі.
         У 2015 році вийшов з друку “Атлас придатності грунтів України для органічного землеробства” українською, англійською, російською мовами.
         Згідно з висновками цієї праці Національного наукового центру ,,Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н.Соколовського” у грунтовому покриві України виділено понад 800 видів грунтів. Найбільш поширені типи грунтів – чорноземи; сірі лісові; темно-сірі опідзолені; темно-каштанові та каштанові солонцюваті грунти тощо. Визначено, що більшість території України є умовно придатною для ведення органічного землеробства. Відмічено ареали забруднення грунтів України важкими металами, пов’язані із великими індустріальними центрами та аварією на Чорнобильській АЕС.  
        Оглядова карта грунтів території України в масштабі    1:1 000 000 за якою навчають у загальноосвітніх навчальних закладах видавалася у 2006, 2019, 2020 роках ДНВП “Картографія”.          
         Лише в останні роки з’явилися праці, які відображають раніше невідомі, недосліджені сторінки розвитку вітчизняного ґрунтознавства в Україні з неупередженим висвітленням  історії його еволюції. Декілька праць присвятили    історії    українського     ґрунтознавства  відомі   сучасні  українські вчені, доктори сільськогосподарських наук, академіки, професори   Д. Г.Тихоненко і В.А.Вергунов. У своїх працях вони дали оцінку науковим здобуткам та вкладу українських вчених – ґрунтознавців, в тому числі несправедливо забутих                 О.Г Набоких, Г.Г.Махов та інш., у дослідження грунтів та розробку класифікації їх типів, картографування грунтового покриву  значимих як для вітчизняної так і світової науки про грунти.
Картографічні видання грунтів України та спеціалізована література з грунтознавства є неоціненною часткою фонду сектору картографічних видань та НБУВ.
Всього на електронній виставці Сектору картографічних видань представлено 48 документів, з них 24 картографічних та 24  книжкових.
            Картографічні видання:
1. Почвенная карта Европейской России. / Статист. отдел Департамента Земледел. и Сельской промышлен. М-ва гос. имуществ ; ред. В. Чаславский. - 1:2 520 000 ; 60 верст в англ. дюйме. - [Б. м.] : Изд. Департамента Земледел. и Сельской пром-ти. М-ва гос. имуществ., Б. г. - 1 к. : цв. ; 133х166 см.
 Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 10834.
2. Картография русских почв. Обьяснительный текст к почвенной карте Европейской России. / сост. В. В.  Докучаев. - СПб. : Изд-во Департамента Земледел. и Сельской Пром-ти М-ва Гос. Имуществ Д18(283)63, 1879 г. (Тип. Киршбаума, в доме М-ва Финансов, на Дворцовой площади.) . - 1 атл. ( 62 л.), табл., текст, профили ; 31х23 см.                                           
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 4541 B 779.
3. Почвенная карта Полтавской губернии = Cfrte de Sols du Gouvernement de Poltawa / Полт. Губ. Земство ; под общ. ред.  проф. В. Докучаева. - 1:420 000 ; 10 верст в дюйме. - СПб. : Картогр. зав. А. Ильина, 1893. - 1 к. : 3 цв. ; 69х90 см. - Загл. парал. на рус. и фр. яз.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 14123, 16009.
4. Почвенная карта Полтавской губернии / Полт. Губ. Земство. - 1:[2 100 000] ; 50 верст в дюйме. - СПб. : Картогр. зав. Я. М. Лапинера, 1893. - 1 к. : 3 цв. ; 23х38 см.                                                          
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 15995.
5. Почвенная карта Европейской России = Carte du sol de la Russie D'Europe / Учен. Ком. М-ва . Земледел. и Гос. Имуществ ; науч. руковод. В. В.  Докучаев; сост.: Н. М. Сибирцев, Г. И. Танфильев, А. Р. Ферхмин. - 1:[2 520 000] ; 60 верст в англ. дюйме. - СПб. : Изд. Департамента Земледелия, 1900 г. - 1 к. (6 л.) : цв. ; 59х83 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 9029, 38379.
6. Почвенная карта Европейской России : уменьш. до м-ба 1:4 200 000 и схемат. выкопировка / Департамент земледелия ; план В. В. Докучаев, сост.: Н. М. Сибирцев и др., ред. Л. И. Прасолов. - 1:[2 520 000] ; 60 верст в дюйме, 1:4 200 000. - СПб. : Изд-во Департамента Земледелия, 1900. - 1 к. : цв. ; 63х52 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 42985.
 7. Краткий объяснительный текст к почвенной карте Европейской России К.Веселовского, изданной в 1901 году; Типо-Литография “Герольда” C.-Петербург, 1902 г. Г.И.Танфильев и А.Р.Ферхмин; Изд. Министерство Земледелия и гос.имущества. Департамент Земледелия; 35 c. 1 вкл.л.табл. Парал.тит.л. на рус. и франц.яз. 17х26 см.
 Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 3353 В 180.
8. Схематична карта грунтів України / Науч.-тех. отд. В.С.Н.Х. ; уклад. Г. Махов; картограф А. Левенгаупт. - 1:[2 520 000] ; 60 в. в 1 дюймі. - Ленинград : Гос. картография ; [Київ] : Держ. Вид-во України, 1924. - 1 к. : кольор., логотип вид-ва ; 47х62 см.                                                         
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 16001.
9.  Карта грунтів України = Почвенная карта Украины = Soil - Map of she Ukraїna : на підставі матеріалів... 1887 - 1926 р. / С.-г. наук. ком. України. Секція ґрунтознавства, Народ. Комісаріят Земел. Справ ; ред. Г. Махов; уклад.: М. Дімо [та ін.]; картограф А. Левенгаупт. - 1:1 050 000. - Одеса : Одесполіграф : 1 Держлітогр. ім. К. Маркса, 1926. - 1 к. : кольор. ; 70х103 см. - Додатки: Класифікація грунтів України.
 Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 16538, 16010, 16465, 2204, 4863.
10.  Главнейшие типы почв земного шара / ОАНАПО ; Б. м-ба. - Москва : Геокартпром, [1928]. - 1 л. : цв., текст, портр. ; 72х54 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 6234.
11.  Мапа ґрунтів Вінницької округи = Почвенная карта Винницкого округа = Bodenkarte des Bezirks Winnitza : на підставі польов. досліджень 1927р. / Центр. Агро-Хем. Ляб. НКЗС. Відділ ґрунтознавства ; уклад.: К. Божко та ін., керів. В. І. Крокос. - 1:126 000. - К. : Центр. Агро-Хем. Ляб. НКЗС, 1929. - 1 к. (2 арк.) : кольор. ; 110х82 см. - Назва та легенда укр., рос., нім. мов.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 14131, 15068, 15096, 15097, 15100,15101, 15102, 15532, 15533, 15534, 17154.
12. Схематическая карта Черноземной полосы Европейской Россіи : воспроизвед. с изд. 1883 г. / ред. Л. И. Прасолов; сост. В. В. Докучаев. - 1:4 200 000. - Москва : Б. изд-ва, [1930]. - 1 к. : цв. ; 46х52 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 42987.
13. Почвенно-ботаническая карта Алешковских песков и прилегающей террасы (Левобережное Нижнеднепровье) 1925-26 г. / 1-ая Картогр. ф-ка ; сост.: А. И. Левенгаупт, Е. М. Лавренко, А. С. Порецкий. - 1:200 000. - Ленинград : Гипровод, [1932]. - 1 к. : цв., текст, печать ; 50х78 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 15117, 15119.
14.  Мировая почвенная карта / 2-я картогр. ф-ка ГУГСК НКВД. - 1-е изд. - 1:50 000 000. - Москва : ГУГСК, 1938. - 1 к. : цв. ; 50х79 см.
Проб. тираж карт 1-го т. Большого Советского Атласа Мира.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 1864, 367, 14982.
15.   Карта грунтів УРСР / М-во сіл. госп-ва УРСР, Укр. НДІ соціаліст. землеробства ; уклад. К. С. Божко [та ін.]; голов. ред. Л. І. Прасолов; картограф Ф. С. Тихієнко. - 1:750 000. - Київ : Держ. вид-во с.-г. літ., 1948. - 1 к. (4 арк.) : кольор. ; 74х102 см.
 Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 6108.
16.  Карта грунтів України = Map of soils of Ukraine / уклад. Г. Махов. - 1:5 000 000. - [Мюнхен] ; [Нью-Йорк] : Molode Zyttja, [1949]. - 1 к. : кольор. ; 26Х44 см.
Encyklopedia of Ukraine. [Енциклопедія Українознавства. Т. 1].              
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 43405.
17.  Схематична карта грунтів України. - 1:1 200 000. - Б. м. : [б. и.], [1950]. - 1 к. : кольор. ; 68х97 см. - Рукоп.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 16492.
18. Грунти Київської області : на підставі матеріалів обслідувань грунтів 1957-60 рр. / Склад. ін-том "Укрземпроект" та Укр. НДІ грунтознавства ім. О. Н. Соколовського в 1966 р. ; Б. м-бу. - Київ : Б. вид-ва, 1967. - 1 к. (4 арк.) : кольор. ; 75х55 см.                                                          
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 21976, 21976, 21979.
19.  Карта грунтів Української РСР,  Укр. НДІ грунтознавства ім. О. Н. Соколовського, Укрземпроект ; уклад. О. І. Самчук; картограф Н. О. Саранчова; голов. ред. М. К. Крупський; голов. картограф В. М. Ребезо. - 1:200 000. - [Київ] : Ін-т "Укрземпроект", 1968. - 156 к. : кольор., печатка ; 47х62 см.                                                          
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 39619 – 39894
20.  О почвенной карте Украинской ССР в масштабе 1:200 000 (краткий объяснительный текст и список почв республики) / М-во сел. хоз-ва УССР, Укр. НИИ почвоведения и агрохимии им. А. Н. Соколовского, Укрземпроект ; Б. м-ба. - Киев : Ін-т "Укрземпроект", 1970. - 1 атл. (31 с.) : 1 цв., текст, табл. ; 20х14 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 39615, 39616   А 4685.
21.  Схема розміщення аркушів Карти грунтів УРСР м-бу 1:200 000 / М-во сіл. госп-ва УРСР ; Б. м-бу. - [Київ] : Ін-т "Укрземпроект", [1971?]. - 1 схем. : 1 колір. ; 30х42 см.
 Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 39617, 39618.
22.  Грунти Української РСР = Почвы Украинской ССР : 1972. Створено за замовленням М-ва сіл. госп-ва УРСР на основі обл. карт грунтів, склад. ін-том "Укрземпроект" в 1966-1967 рр. / Підгот. до вид. ін-том "Земпроект" в 1972 р. ; ред. Т. А. Ремізовська. - 1:750 000. - М. : ГУГК, 1973. - 1 к. (4 арк.) : кольор., табл. ; 72х100 см.                                                          
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 24423.
23. Атлас пригодности почв Украины для органического земледелия (зональные аспекты) / Нац. акад. наук Украины, Нац. науч. центр "Ин-т почвоведения и агрохимии им. А. Н. Соколовского" ; авт.: С. А. Балюк, Л. А. Пилипенко, Е. И. Маклюк [и др.] ; М-бы разные. - Харьков : Полосатая типография, 2015. - 1 атл. (37 с.) : цв., текст ; 30х21 см.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 50060, 50061, 50062 B 2798, B 2799.
24. Україна. Ґрунти : для серед. загальноосвіт. шк. / ДНВП "Картографія" ;  ред. І.Л. Дрогушевська. - 1:1 000 000. - Київ : ДНВП "Картографія", 2006,2019,2020. - 2 к. (1 арк.) : кольор., діагр., дод. к. ; 112х152 см.
Дод. карта: Родючість грунтів. – 1:4 500 000.
Шифр зберігання карти в секторі картографічних видань: 50783.
Книжкові видання:
25. Атлас почв Украинской ССР. Под. ред. Крупского Н. К., Полупана Н. И.
К., Урожай, 1979. 160 с.
В описательной части дана общая характеристика природных условий и структуры почвенного покрова Украины в зональном и провинциальном плане. Опи­сано 69 видов почв, представляющих главнейшие ти­пы, подтипы и роды почв Украины. По каждому виду приведено их распространение, хозяйственное исполь­зование, строение профиля, механический н химиче­ский состав.
Иллюстрированная часть состоит из набора цветных натурных фотоснимков с изображением природных и культурных ландшафтов, профилей почв, отдельных генетических горизонтов, а также характерной для каждого из них почвенной структуры.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВС18181.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань П03я6 А-92.
26. Веремеєнко, Сергій Іванович.
Моніторинг ґрунтів [Текст] : навч. посіб. / С. І. Веремеєнко, С. С. Трушева ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. - Рівне : [НУВГП], 2010. - 227 с. : табл., рис. - Бібліогр.: с. 217-219.
Розглянуто основні положення вчення про ґрунтовий моніторинг та його види. Розглядаються різновиди антропогенної деградації ґрунтів, методи ґрунтового моніторингу за різних видів антропогенної деградації, способи нормування якості ґрунтів. Розглядаегься організація ґрунтового моніторингу в Україні, результати його проведення та перспективи розвитку.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА735301.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П035 В-31.
27. Грунти Вінницької області /Мін-во с.г. УРСР – Одеса : Маяк, 1969.
Нарис про грунти Вінницької області склали на основі даних обстеження грунтів 1957-1966рр.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА106377.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д829(237Укр) Г-90.
28. Грунти України: властивості, генезис, менеджмент родючості [Текст] : навч. посіб. для підгот. фахівців напряму 1301 "Агрономія" у вищ. агр. навч. закл. II-IV рівнів акредитації / В. І. Купчик [та ін] ; ред. В. І. Купчик ; Спільний європейський проект ТЕМПУС ТАСІС. - К. : Кондор, 2007. - 414 с.: іл. - Бібліогр.: с. 405-408.
Висвітлені загальні поняття про грунти, їх хімічний склад, властиво­сті, закономірності генезису та порушення ґрунтів на території України. Уза­гальнені агрозаходи рекультивації порушених і забруднених ґрунтів та осно­вні агрохімічні матеріали, які використовують в агрономічній практиці, а також питання менеджменту планування та використання ґрунтових ресурсів.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА685968.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П03 Г-90.
29. Картографія грунтів [Текст] : навч. посібник для студ. аграр. спец. вищ. навч. аграр. закл. III-IV рівнів акредитації / Д. Г. Тихоненко [та ін.] ; ред. Д. Г. Тихоненко ; Харківський держ. аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х. : [б.в.], 2001. - 320 с. - Бібліогр.: с. 304-306.
Викладсно навчальний матеріал з картографування грунтів за програмою відповідного курсу, яка передбачає ретельне ознайомлення майбутніх грунтознавців-агрохіміків з основами грунтового картографування. Розгляд програмного матеріалу пов'язано з методикою польового обстеження грунтів у ландшафтному середовищі в межах сучасних землекористувачів і землевласників, детально описано вимоги до геодезично-картографічної основи ґрунтових карт, генетичні, геоекологічні та агрономічні властивості ґрунту як компонента ландшафту, об'єкта картографування та господарювання.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  . ВА606246.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д174.5 К-27.
30.  Картографія грунтів [Текст] : навч.-метод. посіб. для студ. освітньо-кваліфікац. рівня "Бакалавр" із спец. "Агрохімія та грунтознавство" / Національний ун-т біоресурсів і природокористування України. Кафедра ГІС і технологій ; уклад. С. С. Кохан, А. А. Москаленко. - К. : Логос, 2009. - 104 с. - Бібліогр.: с. 103.
Подано основні прийоми роботи з програмним засобом АгсСНЗ- АгсІпГо. Розглянуто можливість використання цього програмного засобу для створення тематичних карт. Викладено основні способи та методи створення карт ґрунтового покриву з використанням картографічної основи та атрибутивних даних. Розглянуто способи аналізу атрибутивної інформації для підвищення інформативності тематичних карт.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА721356.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д174.5 К-27.
31. Леонтьев Н. Ф.
Тематическая картография.— М.: Наука, 1981. 104 с., ил.— (Серия «Наука и техниче­ский прогресс»).
В книге рассказывается о том, как возникла картография и что она представляет собой сегодня. По­казаны исторические условия появления отдельных тематических карт природы, их эволюция и проблемы. Рассмотрена роль географических карт в развитии наук о Земле, в практической деятельности человека, особенно в решении различных вопросов взаимодейст­вия общества со средой.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА 362127.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д17г Л- 47.
32. Лико, Д. В.
Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства [Текст] : навч. посіб. / Лико Д. В., Суходольська І. Л., Портухай О. І. ; Рівнен. держ. гуманітар. ун-т. - Рівне : Зень О. М. [вид.], 2019. - 160 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 159-160.
У навчальному посібнику висвітлено основні відомості про утворені склад, властивості та класифікацію ґрунтів. Розглянуто основні процеси грунтоутворення, особливості формування ґрунтового профілю ґрунтів різих територій. Наведені основні властивості та режими ґрунту. Подано ґрунтове  географічне районування та характеристика найпоширеніших типів ґрунтів світу та України.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА 836016.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П03 Л-56.
33. Материалы по песчано-овражному вопросу на Украине. Розов,Н.А., Овраги Украины. Кожин А.Ю., Пески Украины. – К.:1927. – 138 с.:
Выводы авторов, сводящиеся к назревшей необходимости расширения мероприятий НКЗема и его местных органов в отношении борьбы с оврагами и песками и к фиксированию на этом вопросе внимания общественности.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  В 12637/1 U.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д823.19 (237Укр).
34. Медведев, В. В.
Мониторинг почв Украины. Концепция. Итоги. Задачи [Текст] / В. В. Медведев ; Нац. акад. аграр. наук Украины, Нац. науч. центр "Ин-т почвоведения и агрохимии им. А. Н. Соколовского". - 2-ое пересмотр. и доп. изд. - Х. : Міськдрук, 2012. - 535 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 456-474.
В книге описаны фоновый (эталонный), стандартный (текущий), кризисный, специальный, и научный (прогностический) мониторинг почв как составные части усовершенствованной концепции. Изложены методологические принципы и поря­док ведения работ по мониторингу почв в Украине на основе европейского опыта. Подведены итоги и дана критическая оценка работ в области мониторинга почв в Украине. Развиты представления о существе антропогенной трансформации ос­новных свойств почв в последние 110-130 лет.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА761634.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П03 М-42.
35. Папіш, Ігор Ярославович.
 Практикум з картографії грунтів [Текст] : навч. посіб. / І. Я. Папіш, Т. С. Ямелинець ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Л. : Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2009. - 450 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 441-444.
У посібнику розглянуто питання, пов’язані з практичною ре­алізацією основ теорії і методології ґрунтової картографії; вивчен­ня і засвоєння методики великомасштабних ґрунтових обстежень як основного виду ґрунтово-картографічних досліджень. Структу­ру посібника побудовано як науково-методичні завдання, вказів­ки і тестові запитання.
 Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА725509.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д174 П-17.
36. Грунтознавство [Текст] : підручник для студ. природничих спец. вищ. навч. закладів / І. І. Назаренко [и др.]. - Вид. 3-тє. - Чернівці : Книги-ХХІ, 2008. - 400 с. - Бібліогр.: с. 393-394.
Викладені наукові основи грунтознавства, питання генезису, еволюції ґрунтів, їх ролі та функції в біосфері, основних фізичних, хімічних, біологіч­них властивостей та режимів, родючості та її підвищення, показана роль кругообігу речовин у грунтоутворенні. Розкриті основи вчення про фактори грунтоутворення, природні зони, класифікацію ґрунтів, охарактеризовані головні типи ґрунтів світу, їх географія, екологія, особливості сільськогоспо­дарського використання та охорони.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА717991.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П03 Н-19.
37. Позняк, Степан Павлович.
Картографування грунтового покриву [Текст] : навч. посіб. / С. П. Позняк [и др.] ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л. : Видавничий центр ЛНУ ім.І.Франка, 2003. - 500 с.: рис. - Бібліогр.: с. 488-491.
У посібнику розглядаються питання, пов’язані з вивченням методики великомасштабних грун­тових обстежень, структури ґрунтового покриву і методів її дослідження, а також методів дистан­ційних досліджень ґрунтового покриву і пластики рельєфу. Спеціальні розділи присвячені вивчен­ню питань використання ґрунтових карт для оцінки і бонітування земель, організації території тощо.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА644764.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Д174 П-47.
38. Полупан, Микола Іванович.
Класифікація грунтів України [Текст] / М. І. Полупан [и др.] ; ред. М. І. Полупан ; УААН, Національний науковий центр "Інститут грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". - К. : Аграрна наука, 2005. - 300 с.: іл. - Бібліогр.: с. 291-299.
У книзі представлено генетичну еколого-субстантивну класифікацію ґрунтів України на параметричній основі. Теоретично обґрунтовано показ­ники еколого-генетичного статусу ґрунтів у системі структурної організації педосфери, наведено нові досягнення про генетичну природу ґрунтів, доведено можливість дискретної параметризації ґрунтового континуму. Розглянуто принципи класифікації, її таксономічні одиниці з кількісними діагностичними показниками. Наведено номенклатуру та діагностику генетичних горизонтів.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  ВА670105.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П03 П-53.
39. Почвы Украины и повышение их плодородия. Т.1. Экология, режимы и процессы, классификация и генетико-производственные аспекты /Под ред. Н. И. Полупана.—К.: Урожай, 1988.— 296 с.— Т.2. Продуктивность почв, пути ее повышения, мелиорация, защита почв от эрозии и управление плодородием /Под ред. Б.С. Носко и др., К.: Урожай, 1988.— 176 с.
В первом томе монографии описаны фак­торы и условия почвообразования, дана генетическая характеристика ос­новных почв Украины, рассмотрены закономерности географической струк­туры почвенного покрова, приведена классификация почв.
Во втором томе монографии охарактеризована современная продуктивность почв, показаны способы ее повышения путем применения энергосберегающих технологий обработки, использования органических удобрений, рациональных приемов химизации, гидротехнической и химической ме­лиорации.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  В 335616/1, В 335616/2.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: П032(237Укр) П-65.
40. Природні ресурси України [Текст] : навч. посіб.  / П. С. Гнатів [та ін.]. - Л. : Камула, 2012. - 215 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 206-208.
У навчальному посібнику подані основні складові природних ресурсів України - природні умови, геологічні, біотичні, ґрунтові, водні й рекреаційні ресурси, а також людський потенціал країни. Висвітлені історичні віхи генезису природного довкілля і ресурсів, сучасні ознаки і напрями їх антропотрасформації.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС55041.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: У049(4Укр) П-77.
41. Черноземы СССР (Украина)/Всесоюз. акад. с.-х. наук им. В. И. Ленина.— М., Колос, 1981.—256 с.
В монографии обобщены материалы по статическим динамическим свой­ствам черноземов Украины, а также результаты стационарных исследований водного, температурного, воздушного и питательного режимов черноземов под целинной растительностью и под пашней. Представлены почвенное районирова­ние черноземных территорий Украины, пути рационального использования и по­вышения плодородия этих почв.
Таблиц—103, иллюстраций —21, библиография—146 названий.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . Ва 368684.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань:Д 829 (237Укр) Ч-49.
42. Почвы УССР/под. ред. М.М. Годлина – К.Харьков, Гос.изд.с.-х. лит.УССР, 1951.-326с.
Характеристика почв Украины, изложенная в данной монографии, равно как и почвенная карта, изданная в 1949 году, могут служить пособием для изучения почв Украины в сельскохозяйственных учебных заведениях и на курсах повышения квалификации агрономов.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . ВО436689.
Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань:Д 829 (237Укр) П-65.
43. Махов, Г.Г.
Почвенные условия Украины – Харьков,[Типо-литография], 1922 – 31с
Дана краткая характеристика почвенных условий Украины.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  Ви464.
44. Махов, Г.Г.
Грунтознавство [Текст]: підручник для сільськогосподарських інститутів і технікумів -[Харків].: Держвид України, 1925. -159с.
Перший в країні підручник для вищих та середніх навчальних закладів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . Вр2744.
45. Махов, Г.Г.
Грунти України. Нарис грунтів, методика дослідження, визначник грунтів, короткий нарис геології та рослинності України.-Харків:Радянський селянин, 1930.- 331с.
Найвідоміша праця автора. Рекомендовано, як посібник для сільськогосподарських вузів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . Ви31688.
46. Набоких, А.И.
Краткие заметки о грунтах Подольской губернии и  соседних местностей с прилож. карты грунтов юго-западной России. – Каменец-Подольский, 1915. – 104с.
Дана краткая характеристика грунтов Подольской губернии и соседних местностей.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . ВО306456.
47. Набоких, А.И.
Схематическая почвенная карта плавень Кислицко-Вилковского района дельты Дуная. - Одесса:Типогр. Акцион, 1916. –  4с., 2 карты.
Помещены две карты  - «Схематическая почвенная карта плавень Кислицко-Килийского районадельты Дуная» и «Схематическая почвенная карта плавень Килийско-Вилковского района дельты Дуная» с коротким поясненим.
Шифр зберігання книги у НБУВ: . ВО624011.
48.  Ґрунтознавство в Україні [Текст] : монографія / Нац. акад. аграр. наук України, Нац. наук. с.-г. б-ка НААН України, Харків. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. - Харків : Майдан, 2016.    .
Ч. 1 : Історія та сучасність / Д. Г. Тихоненко [та ін.] ; [за ред. Д. Г. Тихоненка]. - 2016. - 407 с. : іл., фот. - Парал. тит. арк. англ. - Бібліогр.: с. 397-407.
Монографія вперше висвітлює на підставі історичних і но­вітніх джерел непрості перипетії розвитку ґрунтознав­ства на теренах України, не вириваючи їх (що суттєво) із загальноісторичного контексту та роблячи акцент як на класичних періодах історії світового ґрунтознавства - додокучаєвський пе­ріод, епоха В.В. Докучаєва і після нього, так і на маловідомих сторінках, які стосуються зародженню (ще за життя Докучаєва) саме укра­їнського ґрунтознавства («южная школа»), його першим злетам (набоківський і махівський періоди), агрономізації О.Н. Соколовського, подальшому розвитку в епоху НТР, сучасному стану.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  В354391/1.
 
 
 
 
Підготували:
головний бібліотекар Мельничук В.В.
молодший науковий співробітник Сагетдінова Н.В.
провідний бібліотекар Рубльова В.А.