Презентація проекту "ECCE HOMO"

Поділитися: 

27 червня 2005 року в рамках офіційного візиту до України Президента Республіки Македонія Його Величності Пана Бранка Црвенковскі (27-28 червня 2005 р.) в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулась презентація проекту "ECCE HOMO", представленого за сприяння Міністерства культури Республіка Македонія, Міністерства закордонних справ Республіки Македонія та Посольства Республіки Македонія в Україні. Ідея проекту належить Музею міста Скоп'є (Македонія) (директор — Кліме Коробар). Автори — художник Владимир Георгіевскі й дизайнер Кокан Грчев.

Мета грандіозного художньо-філософського проекту "ECCE HOMO" — сприяти розвитку відносин та реалізації цивілізаційних зв'язків, підкреслити безперервний обмін духовними цінностями, винятковість розвитку культур слов'янських країн, яких об'єднують писемність, християнство та ін.

Проект "ECCE HOMO" представлено у вигляді іконостасу. В основі задуму — фундаментальна ідея: ідеальне духовне та естетично-філософське поєднання художнього і архітектурного. В нерозривну цілісність сплетені традиції та сучасність, що й створює картину для ІКОНОСТАСУ СЬОГОДЕННЯ.

Провідний архітектурний символ запозичено з контексту храму. Іконостас у православних християнських храмах між частиною храму, призначеною для прихожан, та вівтарем символізує межу між двома світами, між видимим і невидимим, між землею та небом. Іконостас — носій головної іконографічної програми у храмі, тому на ньому сконцентровано всю увагу художника. Архітектурна концепція православних храмів протягом століть зазнавала певних змін. Процес перенесення іконографічного репертуару з поверхні стін храму та його повторення на іконостасі завершується в XIX ст. На останньому етапі розвитку частина іконографічної програми трансформується у фігуральну пластику. Це стає особливістю македонських монументальних іконостасів.

Презентований іконостас як витвір мистецтва є метафорою, уособленням високої філософії. Якщо тіло людини — храм, а серце, де перебуває душа, є вівтарем, як уявляють македонські митці, тоді шлях через двері іконостасу веде до глибин людської душі.

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського представила унікальні документи: македонські рукописи із фондів Інституту рукопису НБУВ та стародруки, а також цінні наукові праці, які становитимуть безперечний інтерес і для фахівців, і для широкого загалу.

У презентації взяли участь: народні депутати України, представники посольств, громадських та наукових кіл міста Києва.

 

Фотоматеріали: 
Генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Олексій Онищенко відкриває презентацію проекту "ECCE HOMO"
Іконостас з проекту "ECCE HOMO" в центральному вестибюлі Бібліотеки
Виступ директора Музею міста Скоп'є (Македонія) Кліме Коробара
Виступ автора проекту художника Владимира Георгіевскі
Виступ завідувача Відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Гліба Юхимця
Огляд "македоніки" з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (в центрі Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Македонія в Україні Мартін Гулескі та генеральний директор Бібліотеки Олексій Онищенко)
Учасники презентації проекту "ECCE HOMO"