«Усі шляхи ведуть до Риму!». Хто не пам’ятає цього вислову!
Рим - одне з найдавніших міст світу, столиця Стародавнього Риму, йому виповнилося 2775 років. Відомі його назви: «Вічне місто», «Місто на семи пагорбах». Він розташований у центральній частині Апенінського півострова на річці Тібр, поблизу узбережжя частини Середземного моря – Тірренського.
За кількістю населення Рим (з передмістями - 3,8 млн.) є найбільшим містом сучасної Італії.
Ще у I столітті до н. е. була вирахована дата заснування Риму - 21 квітня 753 року до н. е. Період з 753 року і до 509 року до н. е. називають «епохою семи царів», засновником і першим царем Риму був Ромул. Вважається, що від його імені походить й назва міста.
Поселення містян спочатку з’явились на пагорбі Палатин, згодом були заселені сусідні пагорби — Капітолій та Квіринал, а пізніше – ще чотири: Целій, Авентін, Есквілін та Вімінал.
З плином віків вплив міста - держави зростав. Після повалення влади останнього царя Рим став у 509-27 рр. до н. е. столицею республіки, підкорив собі величезні території навколо Середземного моря, частини Англії, Малої Азії, Північної Африки і залишався багато віків столицею могутньої імперії - Стародавнього Риму, першим імператором якої був Октавіан Август (63-19 рр.). Розквіт Римської імперії припадає на II століття н. е. Рим був на той час найбільшим містом у світі. У ньому було безліч палаців, храмів, театрів, стадіонів, доріг, терм, акведуків. В будинках була холодна і гаряча вода, каналізація, опалення. Але у IV столітті Римська імперія внаслідок вторгнення варварських племен, громадянських війн, виступів легіонерів, народних повстань поступово прийшла до занепаду. У 330 році за наказом імператора Костянтина влада імперії переїхала з Риму до Константинополя, «Нового Риму» (нині Стамбул), який він заснував на місці стародавнього міста Візантія. А у 395 році відбувся остаточний поділ Римської імперії на Західну і Східну.
Прийняття Костянтином в 324 році християнства у якості офіційної державної релігії та внутрішні негаразди у владі, нашестя германців сприяли переходу Західної Римської імперії, переважно романомовної, під владу остготів (476 рік) та повного припинення її існування. Останнім імператором Західної Римської імперії був Ромул Августул. Східну, переважно грекомовну, почали називати Візантійською імперією (існувала до 1453 року). У подальшому імператор Східної Римської імперії Юстиніан I в ході війн зміг долучити до Візантії значну частину Західної Римської імперії, у тому числі Італію. Впродовж наступних V-ХV століть Середньовіччя Італією правили германці, візантійці, франки та інші народності, за світську владу сперечалися головні наставники християнської церкви - папи.
Рим на той час втратив своє значення політичного центра, будівлі міста перебували у зруйнованому стані, кількість населення значно скоротилася, а Італія розпалася на багато міст-держав, королівств та сеньорівств. З середини VIII ст. управління Римом фактично перейшло до наступників апостола Петра - пап (римських єпіскопів), які спромоглися добитися незалежності Риму від Візантії. У 756 році місто стало столицею Папської області (держава існувала до 1870 року) і набуло статусу церковно-політичного центру Західної Європи.
У період Відродження (ХV-ХVI ст.) у розвитку європейських держав відбувся розквіт образотворчого мистецтва, це був час географічних і наукових відкриттів, розвитку торгівлі. Рим перетворився на великий центр Відродження. В ньому жили й творили багато великих митців, скульпторів, архітекторів: Рафаель, Мікеланджело, Челліні, Берніні та інші. Поступово у Римі з’явилися нові палаци, церковні та громадські забудови, відтворені у архітектурно - скульптурному задумі ансамблі, площі, парки.
Після італійських війн (1494-1559 рр.), економічного занепаду (ХVII ст.), Французської революції, наполеонівських війн і приєднання до Франції (кінець ХVIII ст. - 1814р.), контролю Австрії над великими областями Італії (до 1848р.), визвольної народної боротьби, перемоги і поразки революції 1848-1849рр., дій патріотів – гарибальдійців та короля Сардинського королівства Віктора Еммануїла II, Італія в 1861 році була об’єднана у королівство, до якого у 1870 році був приєднаний Рим, який став столицею нової держави з 1871 року.
Далі півстоліття тривав конфлікт між папами і Італійською державою, тяжкі часи влади диктатора Муссоліні, який у 1922 році оголосив «Похід на Рим», брав участь у Другій Світовій війні на боці Германії, окупації Риму германською армією та її капітуляцією у 1945 році.
13 червня 1946 року Італію офіційно оголошено республікою, а Рим є столицею Італії, адміністративним центром провінції Рим та області Лаціо.
У фондах сектору картографічних видань ВКБО НБУВ Римську державу та Рим у різні часи їхнього існування можна побачити на багатьох картах і у багатьох атласах світу починаючи з XVIII cт. Вони складені багатьма мовами: італійською, німецькою, французькою, латинською, англійською. Також зберігається ціла колекція книжкових видань: путівників, довідників з зображеннями та описами Риму - величного, неповторного, неосяжного, з вражаючою красою безлічі архітектурних ансамблів та шедеврів мистецтва.
Картографічні видання та путівники надають можливість читачеві ознайомитися як із сучасним планом міста, запропонувавши найцікавіші маршрути подорожей так і з стародавнім Римом.
Найвизначнішими архітектурними та історичними пам’ятками Риму є:
Форум – центр Cтародавнього Риму, сьогодні це – руїни величних архітектурних ансамблів і монументів соборів-базилік та храмів епохи Республіки та Імперії; Колізей – давньоримський амфітеатр; Пантеон - давньоримська святиня всіх богів, мавзолей королівської родини і видатних митців; Тріумфальні арки імператорів Тіта, Септімія Севера та Костянтина; Циркус Максимус – стародавній іподром; терми Каракали і Діоклетіана – не просто бані, а водночас місце спілкування давніх римлян; Замок Святого Ангела - слугував мавзолеєм імператора Адріана,; Капітолійські музеї – цілий комплекс виставкових залів і картинних галерей; Катако́мби Риму — мережа античних підземних ходів, загальною довжиною 150–170 кілометрів, де знаходяться близько 750 000 поховань періоду раннього християнства, фрагменти Сервіївого та Авреліанового мурів побудованих, відповідно, у IV ст. до н. е.та 111 ст.н.е; ділянки вимощеної каменем А́ппієвої дороги прокладеної у 312 році до н. е. та обабіч цієї дороги гробниці членів відомих заможних римлян; античні водоводи-акведуки, деякі з яких і досі постачають воду у фонтани.
Красу споруд Риму, що дійшли до нас, відтворено насамперед у камені (переважно – травертину), з якого споруджено архітектурні ансамблі, палаци, монументи та пам’ятники. Для них характерні величні ошатні фасади та художньо оформлені інтер’єри, а тому до багатьох старовинних маєтків дозволено вхід для відвідувачів.
У Римі загалом близько 150 музеїв, велика кількість яких розміщена у відомих палацах та віллах.
Витворами мистецтва є закінчені архітектурні ансамблі палаців римських площ із створеними відомими архітекторами і скульпторами сходами та фонтанами: Площа Навона з Фонтанами Чотирьох річок, Нептуна і Мавра; Площа Іспанії та Іспанські сходи в стилі барокко, що ведуть від фонтану Човна до розміщеної нагорі церкви Пресвятої Трійці, Народна площа з 24- метровим обеліском Фламінія та фонтанами Римської богині і Нептуна, Площа Барберіні з фонтанами Бджіл і Тритона, Площа Маттеї з фонтаном Черепах, Венеціанська площа з пам’ятником Віктору Еммануїлу II. З 1881 року Площа Венеції – місце перетину багатьох римських вулиць.
А найграндіознійшим і найвідомішим фонтаном Риму є фонтан Треві висотою 26 м і завширшки майже 50 м збудований у XVII ст. архітектором Сальві, який знаходиться у центральній частині міста.
Обидва береги річки Тібр з’єднують чудові мости. Найкрасивішим з них є пішохідний міст Святого Ангела із скульптурами ангелів.
Наявність безлічі церков ( близько 2000) у місті пояснюється його історією та тим, що на його території знаходиться місто - держава Ватикан – головний центр католицизму, резиденція Папи Римського.
Найвідоміші церкви Риму – це насамперед чотири головні базиліки, які належать Ватикану: Базиліка Святого Петра у самому Ватикані та Латеранська базиліка, Базиліка Святого Павла «за Мурами», Базиліка Санта Марія Маджоре, які знаходяться поза його межами у Римі.
Ватикан – це найменша у світі незалежна держава (0,44 км²), анклав посеред Риму, заснована 11 лютого 1929 року внаслідок Латеранського договору між італійським урядом і Апостольським Престолом. Кількість постійних мешканців папської держави – близько 800 осіб.
Найвеличніша споруда Ватикану — базиліка Святого Петра. На величезній площі перед нею на бруківці білим кольором позначені межі держави Ватикан.
Впродовж століть у Ватиканських палацах, музеях, Пінакотеці (картинна галерея) було зібрано величезну мистецьку колекцію фресок, картин, скульптур.
Найвідоміші визначні пам’ятки музеїв - Сікстинська капела з розписами на стелі і стінах Мікеланджело «Створення світу», стародавні мармурові скульптури Лаокоона і Аполона Бельведерського, галерея «Рафаелові ложі» – покої папи Юлія II багато декоровані розписами Рафаеля сценами з Старого і Нового Заповіту.
Безумовно, перлиною Ватикану є його бібліотека – місце, де зібрано знання людства, накопичені протягом декількох століть. У її фондах зберігаються мільйони книг, сотні тисяч манускриптів, гравюри, карти, медалі часів Середньовіччя та епохи Відродження.
Стіни Бельведерської галереї розписані 40 географічними картами із зображеннями колишніх володінь Католицької церкви і найважливіших регіонів Італії в епоху папи Григорія ХIII, окремих міст, островів Сицилії, Сардинії, Корсики. На карти нанесені не лише географічні дані, але також історичні події, пам’ятники, кораблі, морські чудовиська і міфологічні персонажі.
Рим — одне з найвідвідуваніших міст світу, щороку його відвідує від 6 до 15 млн. туристів. Це найкрупніший в Італії транспортний вузел. Має два міжнародні аеропорти «Леонардо да Винчі» та «Чампіно», залізничний вокзал «Тібуртіна», метрополітен.
Історичний центр, Ватикан і базиліка Святого Павла «за Мурами» включені до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Всього для виставки було відібрано 41 картографічне та 17 книжкових видань..
КАРТОГРАФІЧНІ ВИДАННЯ
1. [Околиці Риму]. - 1:[300 000] ; м-б в іт. милях. - Roma : Б. вид-ва, 1782. - 1 к. : 1 колір., дод. к. ; 27х31 см. - Грав. - Іт.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 16580.
2. Таблица Римской истории от древнейших времен до разделения Империи. Составленная по хронологическим таблицам Лангле Дюфренуа, Гелвеция, Гохарта. Его Сиятельству ... Графу Григорию Владимировичу Орлову / сост. И. Эйнерлинг, грав. Е. Кудряков. - [СПб.] : [б. и.], [1825]. - 1 л. : цв., табл., текст, грав. ; 71х51,5 см. - Грав.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 33970, 33971.
3. Таблица греческой истории от самых отдаленных времен до обращения ея в Римскую провинцию / перев. с фр. И. Эйнерлинг. - СПб. : [б. и.], 1829. - 1 л. : цв., текст, табл. ; 71х52 см. - Грав.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 33974.
4. Географический атлас древнего мира, приноровленный к гимназическому курсу истории. Раcсмотрен и одобрен советом императорского Cанктпетербургского университета и министерством народного просвещения / сост. С. Барановский ; М-бы разные. - СПб. : Тип. Карла Крайя, 1843. - 1 атл. (25 л., 8 к.) : цв., доп. к. (22), рукоп. помета, печать ; 29х23 см.
Інв. № зберігання атласу у секторі картографічних видань 4553.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань В 925.
5. Иллюстрация быта греков и римлян в таблицах. Древний город Рим, Табл. XVa ; Табл. XVb. - 1:5 700 ; [и др.]. - Киев : Изд. С. О. Цыбульского, [1900]. - 2 табл. (2 л.) : цв., 4 доп. к. ; 106х159 см
Доп. карты: Квадратный город Палатин в эпоху Империи.
Римский форум и прилегающие здания в эпоху императоров. [Capitolium].
Римский форум и прилегающие здания в эпоху Республики.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 17931.
6. Рост Римской Республики 264 - 44 г. до нашей эры / Гос. ист. музей ; сост. Л. А. Ельницкий, отв. ред. П. А. Незнамов. - 1:5 300 000. - Москва: Мособлполиграф, 1937. - 1 к.: цв.; 56х100 см
Інв. №№ зберігання карти у секторі картографічних видань: 21, 10243.
7. Рост Римской империи. 44 г. до нашей эры - 305 г. нашей эры / Гос. ист. музей ; сост. Л. А. Ельницкий; отв. ред. П. А. Незнамов. - 1:5 300 000. - Москва : Мособлполиграф, 1937. - 1 к.: цв.; 56х100 см
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 10217.
8. Римская империя I - IV веков н. э. / ГУГСК ; авт. П. М. Иллюстров. - 1:5 000 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГСК, 1937. - 3 к. (2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 106х65 см
Доп. карты: Римская империя в IV веке н. э. – 1:12 500 000.
Рим. – 1:25 000.
Інв. №№ зберігання карти у секторі картографічних видань 2219, 8696.
9. Восточная и Западная Римская империя в конце IV в. нашей эры (по смерти императора Феодосия I - 395 г. нашей эры) / Гос. ист. музей ; сост. Л. А. Ельницкий, отв. ред. П. А. Незнамов. - 1:5 200 000. - Москва: Мособлполиграф, 1937. - 1 к.: цв. ; 69х107 см
Інв. №№ зберігання карти у секторі картографічних видань 25, 17165.
10. Римская республика III - I вв. до Хр. э. / ГУГСК ; авт. А. Г. Бокщанин. - 1:5 000 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГСК, 1937. - 4 к. (2 л.) : цв., 3 доп. к. ; 108х74 см
Доп. карты: Италия перед началом союзнической войны 91-89 г.г. до Хр. э. – 1:5 000 000.
План г. Рима. – 1:32 000.
Италия в эпоху союзнической войны 91-89 г.г. до Хр. э. – 1:5 000 000.
Інв. №№ зберігання карти у секторі картографічних видань 8704, 33929.
11. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва: ГУГК, [1946]. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. №№ зберігання карти у секторі картографічних видань 14828, 14829.
12. Римская республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; отв. ред. Е. Г. Гурари. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, [1949]. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х83 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 14827.
13. Римская республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; отв. ред. Е. Г. Гурари. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва: ГУГК, 1950. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х80 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 6562.
14. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1950. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 6675.
15. Римская республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; отв. ред. Е. Г. Гурари. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1951. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х83 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 6982.
16. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1951. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 6948 .
17. Римская республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; отв. ред. Е. П. Кучборская. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1952. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х80 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 7177.
18. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1952. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 7205.
19. Римская империя в I - III в. н. э./ НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва: ГУГК, [1953]. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 7674 .
20. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - М. : ГУГК, 1955. - 3 к.( 2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х70 см
Доп. карты: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 18213 .
21. Римская республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1956. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х83 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 18781
22. Римская Республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:3 500 000 ; [и др.]. - Москва: ГУГК, 1957. - 2 к. (2 л.) : цв., доп. к. ; 102х78 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 19059.
23. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1960. - 3 к.( 1 л.) : цв., 2 доп. к. ; 110х136 см
Доп. карти: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 20288 .
24. Римская империя в I - III в. н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:4 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1961. - 3 к. (2 л.) : цв., 2 доп. к. ; 112х72 см
Доп. карти: Римская империя в III веке. – 1:12 500 000.
Древний Рим. – 1:22 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 20771.
25. Римская Республика III - I вв. до н. э. / НРКЧ ГУГК ; ред. Е. П. Кучборская. - 1:3 500 000, 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1963. - 2 к. (1 л.) : цв., доп. к. ; 100х150 см
Доп. карта: Восстание Спартака 74 - 71 гг. до н. э. – 1:4 000 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 21021.
26. Римская империя в IV - V вв. Падение Западной Римской империи / НРКЧ ГУГК ; ред. И. В. Курсакова. - 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1969. - 1 к. (2 л.) : цв. ; 102х82 см
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 22559.
27. Древняя Италия : для сред. шк. / НРКЧ ГУГК ; ред. И. В. Курсакова. - 1:1 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1970. - 2 к. (1 л.) : цв., доп. к. ; 114х90 см
Доп. карта: Основания Рима. – 1:15 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 27713.
28. Древняя Италия : для сред. шк. / НРКЧ ГУГК ; ред. И. В. Курсакова. - 1:1 500 000 ; [и др.]. - Москва : ГУГК, 1971. - 2 к. (1 л.) : цв., доп. к. ; 114х90 см
Доп. карта: Основания Рима. – 1:15 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 27710.
29. Рост Римского государства в III в. до н. э. - II в. н. э.: для 5 кл. / НРКЧ ГУГК ; ред.: Н. Т. Ткаченко, науч. конс. Ф. П. Коровкин. - 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1977. - 4 к. (2 л.) : цв., 3 доп. к. ; 106х76 см. Доп. карта: Древний Рим. – Б. м-ба.
Битва при Каннах 216 г. до н. э. – Б. м-ба.
Восстание рабов под предводительством Спартака (74 - 71 гг. до н. э.). – 1:2 500 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 27717.
30. Рост Римского государства в III в. до н. э. - II в. н. э. : для 5 кл. / НРКЧ ГУГК ; ред.: В. С. Горсков, науч. конс. Ф. П. Коровкин. - 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1979. - 4 к. (2 л.) : цв., 3 доп. к. ; 106х76 см
Доп. карта: Древний Рим. – 1:22 000.
Битва при Каннах 216 г. до н. э. – Б. м-ба.
Восстание рабов под предводительством Спартака (74 - 71 гг. до н
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 27715.
31. Рост Римского государства в ІІІ в. до н. э. - ІІ в. н. э. : для сред. шк. / Сост. и подгот. к печати ПКО "Картография" в 1982 г. ; ред. В. С. Горсков; конс.: О. И. Бахтина, В. В. Федотов. - 1:4 000 000, 1:22 000, 1:2 500 000. - М. : ГУГК, 1986. - 4 к. (2 л.) : цв., 3 доп. к. ; 109х75 см
Доп. карты: Древний Рим. – 1:22 000.
Битва при Каннах 216 г. до н.э.
Восстание рабов под предводительством Спартака. (74 - 71 гг. до н.э.). – 1:2 500 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 43116.
32. Римская империя в IV - V вв. Падение Западной Римской империи / НРКЧ ГУГК ; ред. И. В. Курсакова. - 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1989. - 1 к. (2 л.) : цв. ; 110х84 см
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 39345.
33. Рост Римского государства в III в. до н. э. - II в. н. э. : для 5 кл. / НРКЧ ГУГК ; ред.: В. С. Горсков, науч. конс. Ф. П. Коровкин. - 1:4 000 000. - М. : ГУГК, 1989. - 4 к. (2 л.) : цв., 3 доп. к. ; 110х84 см
Доп. карта: Древний Рим. – 1:22 000.
Битва при Каннах 216 г. до н. э. – Б. м-ба.
Восстание рабов под предводительством Спартака (74 - 71 гг. до н. э.). – 1:2 500 000.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 33946.
34. Urbis Romæ Veteris ac Modernæ Accurata Delineatio. - 1:[11 000] ; м-б в геометр. кроках. - Norimbergae : Homann I. B., [1730]. - 1 пл.: 3 колір., грав., табл., текст, герби ; 57х68 см. - Грав. - Латин.
Переклад назви: Точний план стародавнього та сучасного Риму.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 9107.
35. Roma / гравер Merian ; Б. м-бу. - Б. м. : Б. вид-ва, [17--?]. - 1 пл. : 1 колір., герб, компас. роза ; 31х72 см. - Грав. - [Іт.] Переклад назви: Рим, [перспективний план міста].
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань 17118.
36. Atlas pour servir a l'histoire ancienne, romaine et du Bas-Empire / уклад. [L. -Ph.], comte de Ségur, кресл., гравер P. [F.] Tardieu ; М-би різні. - Paris : Eymery A., libr.-éd., 1827. - 1 атл. (23 с., 20 арк.) : 1 колір., грав., портр., текст ; 20х26 см. - Грав. - Фр.
Переклад назви: Атлас для вивчення стародавньої історії, Римської та Візантійської імперій.
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань 4550.
Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань В 771.
37. Historisch-geographischer Atlas der Alten Welt / уклад. H. Kiepert. - 15. Aufl. verb. ; М-би різні. - Weimar : Geogr. Inst., 1864. - 1 атл. (27 с., 16 арк. к.) : кольор., табл., текст, печатка ; 25х32 см. - Нім.
Переклад назви: Історично-географічний атлас стародавнього світу.
Інв. № зберігання атласу у секторі картографічних видань 4538.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань В 776.
38. Atlas of World History / ed. R. R. Palmer ; М-би різні. - Chicago ; New York ; San Francisco : Rand M.cNally & Com., 1970. - 1 атл. (216 с.) : кольор., текст, покажч. ; 27х18 см. - Англ.
Переклад назви: Атлас світової історії
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань 35311.
Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань В 2013.
39. An Outline Atlas of World History. With Notes / авт. R. R. Sellman ; М-би різні. - London : Edward Arnold, 1970. - 1 атл. (127 с.) : 1 колір., текст, покажч. ; 27х21 см. - Англ. -
Переклад назви: Атлас всесвітньої історії
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань 35302.
Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань В 2012.
40. Atlas of the Roman World / by Tim Cornell and John Matthews ; М-би різні. - New York : Facts on File, Inc, 1983. - 1 атл. (240 с.) : кольор., текст, іл., покажч. ; 30х23 см. - Англ.
Переклад назви: Атлас Римської Імперії
Інв. № зберігання атласу у секторі картографічних видань 31897.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань В 1895.
41. Roma. Pianta della città. Città del Vaticano. Stradario = Rome. Plan de ville. Cité du Vatican. Répertoire des rues = Rom. Stadtplan. Vatikanstadt. Strassenverzeichnis = Rome. City map. Vatican city. Street index. - 1:15 000, 1:200 000, 1:11 000. - Bern : Hallwag, 1998. - 4 к. (1 арк.) : кольор., покажч., 3 дод. к. ; 84х132 см, в обкл. 21х13 см. - (City map).
Переклад назви: Рим. План міста. Ватикан. План
Дод. карти: [Центральна частина Риму]. – 1:11 000.[Околиці Риму]. – 1:200 000.
E.U.R. (Esposizione Universale di Roma). – 1:15 000.
Інв. № зберігання атласу у секторі картографічних видань 42427.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань А 5382.
КНИЖКОВІ ВИДАННЯ
1. Зоргес, Юрген.
Рим [Текст] : путеводитель / Ю. Зоргес. - М.: Дубль В, 1996. - 97 с.: ил. - Альтернативное название: Poliglott: Путеводитель (311). На обл. авт. не указ.
Система приоритетов, разработанная издательством «Полиглот» в популярных путеводителях по более чем 50 городам мира помогает туристу наиболее объективно оценить достоинства туристического объекта и принять субъективное решение при составлении маршрута путешествия: - заслуживает отдельной поездки; - имеет смысл отклониться от маршрута – есть что посмотреть.
Карты и схемы помогут туристу лучше самостоятельно ориентироваться в городе. Ознакомиться с историей, традициями, культурой города, ходить по магазинам, наслаждаться местной кухней и планировать свой досуг, дает путешественнику практические советы.
Данный выпуск посвящен г. Риму – столице Италии, называемому «Вечным городом».
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА572472.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (47 Ита) З-86.
2. Країни Європейського Союзу [Текст]: енциклопедичний довідник / М. В. Багров [та інш.]. - К. : ВГЛ «Обрії», 2004. - 176 с.
В енциклопедичному довіднику містяться дані про географічне положення, історію, природно-ресурсний потенціал, населення, господарство, соціальний розвиток країн Європейського Союзу, у тому числі Італії. Наведено стислий перелік архітектурних комплексів та визначних пам’яток різних епох її столиці – Риму. – стор. 66-78.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА 661843.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: У 049 (4) К-77.
3. Країни світу. Європа [Текст] : енциклопедія : для дітей серед. шк. віку / [авт.-упоряд.: В. В. Мирошнікова, М. О. Панкова, В. М. Скляренко]. - Сімферополь : Таврида, 2012. - 317, [18] с.: кольор. іл. - (Серія «Дитяча енциклопедія»).
Книга присвячена європейським країнам, відкриває тритомну дитячу енциклопедію «Країни світу». З неї ви дізнаєтесь багато цікавого про географічні особливості, природу, історію, економіку та культуру європейських держав. На її сторінках ви зможете здійснити захоплюючу подорож до всесвітньо відомих центрів європейської цивілізації, у тому числі, столиці Італії - Риму, найменшої країни Європи –Ватикану, ознайомитися зі звичаями та традиціями різних народів, що входять до європейської спільноти.
Італія – стор.146-156, Ватикан – стор. 293.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА 759656.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) К-77.
4. Назаренко, Валентин Васильевич.
Силуэты Европы [Текст]: очерки / В. В. Назаренко. - К.: Логос, 2006. - 206 с.
Предлагаемая книга «Силуэты Европы » является первой частью задуманной автором серии. Книга очерков о городах Европы, в которых побывал автор, содержит описание этих городов, а также, Рима, его культурных памятников, краткие исторические сведения о них и впечатления человека, впервые непосредственно прикоснувшегося к непреходящим ценностям европейской культуры. Автор попытался передать ощущение радости познания, охватывающее человека, который знакомится с богатствами, накопленными нашей цивилизацией, с легендарными площадями и архитектурными ансамблями, вписанными в историю Европы. Стр. 38-80.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА 676199.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (423) Н-19.
5. Новикова, Елена Викторовна.
Страноведение [Текст]. Часть II, Европа: ист. очерки / Новикова Е. В.;. - Симферополь: АРИАЛ. Ч. 2. - 2012. - 168 с.: ил. - Библиогр.: с. 150.
В книге дана характеристика странам Европы, в том числе Италии, в форме кратких исторических очерков. Данная книга является продолжением в страноведческом цикле публикаций данного автора. Стр. 111-125.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В353626/2.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Н-73.
6. Остапчук, Сергій Миколайович.
Картографія: факти, матеріали, відомості [Текст] : навч. посіб. для студентів напряму підгот. «Геодезія, картографія та землеустрій» ВНЗ / С. М. Остапчук ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. - Рівне : НУВГП, 2014. - 193 с.: іл. - Бібліогр.: с. 191-192.
В навчальному посібнику викладено маловідомі у навчальній літературі, але, на думку автора, цікаві матеріали і відомості з картографії, які можуть викликати додатковий інтерес до вивчення дисципліни. Для глибшого розуміння наведено значну кількість ілюстративного матеріалу, у тому числі, опис та фото Галереї географічних карт у Ватикані на стор. 168,169.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА793447.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 17 О-76.
7. Пескарин, София.
Рим [Текст]: альбом-путеводитель / С. Пескарин; пер. с ит. А. В. Дубровский, А. П. Романов. - М. : [б.и.], 2001. - 168 с.: ил. - (Серия «Атлас чудес света»). - Библиогр.: с. 167. -
Путеводитель предназначен для того, чтобы помочь современному человеку ориентироваться в древнем Риме. Он выполняет роль компаса с различными ссылками (карты, таблицы реконструкций и хронологические таблицы), постоянно объясняющими туристу его положение во времени и пространстве в любой данный момент, будь это путешествие реальным или виртуальным. Это помогает постоянно сопоставлять городские структуры древнего Рима и современного города, сравнивать ежедневно видимый Рим с невидимым древним городом.
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО25684.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) П-28.
8. 50 знаменитых городов мира [Текст] / В. М. Скляренко [и др.]. - Х.: Фолио, 2006. - 509с., 8 л. фотоил.: фотоил. - (Серия «100 знаменитых»).
Являясь своеобразным путеводителем, книга содержит немало полезной информаций об уникальных архитекгурных памятниках городов, музеях, театрах, культуры, парках и садах, банках, магазинах, ресторанах, казино и других увеселительных заведениях. В ряде случаев указываются даже сведения о наиболее удобных видах транспорта, времени работы музеев и аттракционов, особенностях национальной кухни, правилах поведения в общественных местах и многое другое, что может пригодиться каждому туристу. С таким багажом начальных знаний можно смело отважиться на любое путешествие, чтобы увидеть все это своими глазами. «Вечному городу» Риму посвящено немало места в этом занимательном обозрении на стр. 400-409.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА673105.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (0) П-99.
9. Рапопорт, Александр Яковлевич.
Все об Италии [Текст] / А. Я. Рапопорт ; ред. Н. Ф. Баллони ; (авт. предисл.) Ю. Макаров ; Итальянский ин-т культуры в Украине. - Х.: Фолио, 2008. - 453 с.: ил. - (Серия «Страны мира»). - Библиогр.: с. 540.. На обл. автор не указан.
Италия — страна с богатейшим историческим прошлым. На страницах этой книге вы найдете описание основных этапов ее исторического развития, взлетов и падений, революций и войн от древнейших времен до современности.
Италия — страна-музей — поразит вас архитектурными памятниками - шедеврами под открытым небом. Только страна романтиков и влюбленных в нее людей могла подарить миру столько гениев, великих зодчих, ученых, художников, музыкантов, писателей и поэтов. Сотни прекрасных иллюстраций, включенных в книгу, позволяют не только вглядеться в их лица, но и увидеть их творения, тем самым подтверждая слова великого Леонардо да Винчи «Познание стран мира — украшение и пища человеческих умов». В столице Италии — Риме сохранились памятники древнеримской и средневековой архитектуры Колизей и Пантеон. Автор не обошел вниманием и государство Ватикан. Надеемся, что книга, которую вы держите в руках, не только принесет вам пользу, но и доставит удовольствие. Рим на стр. 402-414.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС45967.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Р-23.
10. Рим [Текст]: [Путеводитель] / Д. Шоу [и др.]; подгот. Х. Хефер [и др.] ; отв.ред. Л. Захарова. - М.: АРА : Эком-Пресс, 1996. - (Окно в мир) (Insight guides
Рим, как и большинство столиц, быстро меняет свой облик (несмотря на звание «Вечный город”). Путеводитель серии “Окно в мир”составлялся на конкурсной основе, и в этом конкурсе приняли участие лучшие фоторепортеры. При написании этой книги целью было создание такого путеводителя по Риму, который стал бы незаменимым спутником в путешествии, советчиком в вопросах, куда поехать и на что посмотреть, и который бы ярко осветил историю и неповторимый облик города, подсказав, что в нем есть самого интересного. Раздел “Советы туристам” включает самую свежую информацию об отелях, ресторанах, транспорте.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА594680.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Р-51.
11. Смирнов, Глеб.
Рим [Текст]: путеводитель «Афиши» / Г. Смирнов. - М. : Афиша, 2001. - 271 с. - (Приложение к журналу «Афиша на две недели» ; №15) На обл. авт. не указ.
Существует как минимум два Рима. Один – Рим классический. Тот, в котором были великие полководцы и великие злодеи, в котором воздвигались амфитеатры, термы и триумфальные арки. Тот, о котором принято сокрушаться, созерцая живописные, поросшие травой руины. А другой – это все, что было после: основа европейской цивилизации, самый крупный в Европе христианский и культурный центр. Роскошные церкви и дворцы, грандиозные монументы, бесчисленные фонтаны. Рим - это дикая смесь всего со всем: католическая церковь, построенная в еврейском гетто из развалин античного портика, храм Митры, случайно выкопанный под романской базиликой, в свою очередь, случайно обнаруженной ирландским монахом под барочным двориком. Город, воспетый англичанами, раскопанный немцами и населенный кем попало. Город, где невозможно работать, но можно отдыхать до бесконечности. Лучший город в мире по которому и составлен путеводитель.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА642138.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Р-51.
12. Рыбак, Аркадий Михайлович.
Хорошо ли там, где нас нет? [Текст] / Аркадий Рыбак. - Одесса: Глобус, 2018.
Ч. 1: Моя Европа от А до Ю. (А - Д). - 2018. - 222, [1] с. : ил., фот.
Субъективное подробное повествование автора с многочисленными фотографиями про путешествие в 1989 году группы одесситов (журналистов, врачей, артистов) по Испании и Италии. Много внимания уделено художественному описанию истории, географии, промышленности, быту и культуре Италии, а также её столице – Риму.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В357658.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Р-93.
13. Страны и города [Текст]: [энциклопедия]. - М. : РОСМЭН, 2007. - 575 с.: ил. - (Серия «Современная иллюстрированная энциклопедия»).
В томе «Страны и города» серии «Современная иллюстрированная энциклопедия» содержится около 1000 статей обо всех странах и столицах мира. Описывается их архитектурно-планировочная структура и тех памятников архитектуры, которые являются своеобразной «визитной карточкой» города. Статьи содержат информацию о таких важных позициях как «город-музей», «исторический город», «культурная столица Европы», а также о включении города, его исторического центра или зданий в список Всемирного культурного наследи\ ЮНЕСКО. Рим на стр. 361, 362.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВC 45424.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 C-83.
14. Уилкок, Джон.
Рим [Текст]: [Карманный путеводитель] / Д. Уилкок, А. Кваттроччи ; фото Ф. Грансден. - М.: АРА: Эком-Пресс, 1996. - 94 с.: ил. + карта. - (Окно в мир). - ISBN 5-7759-0017-0. На обл. авт. не указ.
Древний Рим лежит на 4 м ниже современного, что видно только на Форуме. И это лишь одна из двух великих империй, взращенных Вечным городом. У римской Церкви есть Ватикан, его знаменитые музеи, более 2000 церквей — в романском стиле, в стиле Ренессанса и барокко — много дворцов, построенных как светскими, так и церковными знаменитостями. Один из постоянных авторов и редакторов Джон Уилкок и римский корреспондент Ацджело Кват троччи открывают перед туристами прелести Рима, чтобы помочь им за неделю увидеть все самое лучшее. Путеводитель делится на три раздела: «Однодневные экскурсии», четыре маршрута с осмотром основных достопримечательностей (исторический центр, археологические площадки, Ватикан и район Трастевере); «Целевые и смешанные маршруты» — семь более коротких маршрутов на любой вкус; «Экскурсии» — четыре экскурсии в окрестности Рима.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА594738.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4) Р-93.
15. Хаустова, Л. Я..
Рим в ореоле легенд и преданий [Текст]: путеводитель / Л. Я. Хаустова. - М. : Издательский дом «Симон-Пресс», 2002. - 252 с.: ил. - (Мир вокруг нас).Авт. указ. на обороте тит. л
Выпуск данного путеводителя из серии «Мир вокруг нас» посвящен Риму. Он отличается от традиционных путеводителей полезной информацией не только о достопримечатель-ностях, музеях, памятниках, церквях, торговых центрах: мест их расположения и времени посещения, но и об исторических периодах, людях, событиях, архитектурных шедеврах. Предлагаются самые интересные экскурсионные маршруты для ознакомления с городом. Кроме того, сообщаются номера телефонов экстренных служб, информационно-туристических центров, почтамтов, такси, вокзалов, гостиниц. Дается перечень известных фирменных магазинов, гостиниц, ресторанов, кафе и приблизительная стоимость обслуживания в них, а также проезда в метро, електричках, такси.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА650142.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (4 Іта) Х-26.
16. Шереметьева, Татьяна Леонидовна.
100 городов мира, которые необходимо увидеть [Текст] / Шереметьева Т. Л. - Минск: Харвест, 2011. - 303 с.: фотоил. - 5 000 экз. Авт. зазнач. на звороті тит. арк.
Настоящее издание — это своеобразный географический гид, который поведет вас по миру, увлекая из одной страны в другую. Но что можно сказать о стране, не побывав в ее многочисленных городах? Ведь именно города раскрывают нам «секреты» страны.В данной книге описано 100 городов мира, которых объединяет одна особенность — все они уникальны. Строгий Лондон и шумный Нью-Йорк, старинный Рим и величественная Агра, отраженная в водах Венеция и древний Исфахан, загадочный Перт и хранитель истории своего народа Каир пройдут перед взором читателя. Вы узнаете о традициях и легендах этих мест, об их реликвиях и тайнах, о достопримечательностях и архитектурных шедеврах минувших эпох. Здесь прошлое объясняет настоящее, и эта неразрывная связь помогает понять историю и жизнь этих необыкновенных городов. Увлекательное описание Рима с красочными фотографиями вы найдете на стр. 214-219.
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО30595.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (0) Ш-49.
17. Шереметьева, Татьяна Леонидовна.
100 чудес света, которые необходимо увидеть [Текст] / Шереметьева Т. Л. - Минск: Харвест, 2010. - 279 с.: фотоил. - 5000 экз. -. Авт. зазнач. на звороті тит. арк.
На страницах настоящего издания представлены как широко известные туристические объекты, такие как Московский Кремль, Великая Китайская стена, город древних инков Мачу-Пикчу, Большой канал в Венеции, так и еще мало знакомые — Берег Скелетов в Намибии, замок Химедзи в Японии, остров Кауаи на Гавайском архипелаге, горная монашеская страна Святые Метеоры и многие другие. На стр. 89-91 представлена обширная информация о римском Колизее с многочисленными фото.
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО30597.
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Д 890 (0) Ш-49.
Підготували:
молодший науковий співробітник Сагетдінова Н.В.
провідний бібліотекар Рубльова В.А.
провідний бібліотекар Козякова О. В.
Ми в соціальних мережах