Спадщина Вернадського працює на майбутнє

Поділитися: 
Дата події: 
6-04-2023

Нинішнього року українське суспільство відзначило 160-літній ювілей видатного науковця, інтереси й діяльність якого охоплювали багато галузей і сфер, геніального вченого й  філософа Володимира Івановича Вернадського.

Один із таких ювілейних заходів відбувся в Таврійському національному університеті, серед перших очільників якого він був і який носить його ім’я.

 У цьому урочистому засіданні взяли участь і представники наукової спільноти держави, зокрема віцепрезидент Національної академії наук України, академік В’ячеслав Григорович Кошечко та член-кореспондент НАНУ, генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Любов Андріївна Дубровіна.

Л.А. Дубровіна презентувала колективу університету подарунок від Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – десятитомне зібрання вибраних праць академіка В.І. Вернадського (у 16 книгах).

- Багато добрих слів прозвучало тут про Володимира Івановича Вернадського, і це закономірно, – сказала вона у своєму виступі. – Цей видатний учений попрацював у багатьох галузях так, що залишив після себе глибокий, масштабний  слід і спадщину, яку ми будемо вивчати ще багато-багато років. Це невичерпне і надзвичайно цікаве, нуртуюче джерело знань. Нам приємно, що й наша бібліотека, яка народилась понад сто років тому як національна бібліотека Української держави, створювалась саме Вернадським, він був ідейною й рушійною силою, і щодо Академії наук, і щодо  нашої бібліотеки, а дієвою й фінансовою складовою виступав тогочасний міністр освіти Василенко. Ми з вами об’єднані цим  іменем – нашого засновника й подвижника Володимира Івановича Вернадського, тому завжди будемо у партнерських стосунках.

Мені випала висока честь презентувати вам багатотомну серію вибраних праць Вернадського, підготовлену спільно Академією наук і нашою бібліотекою, робота над якою тривала кілька років. Це величезний за обсягом і різноманітний за своїм наповненням та місцезнаходженням матеріал: праці Вернадського, документи про його наукову, викладацьку, організаційну та громадську діяльність, листування тощо. Ці роботи розкривають постать Володимира Івановича в різних, іноді в несподіваних, досі не знаних багатьма аспектах.

Це справді потужне напрацювання, але дослідження постаті Вернадського не припиняються, наголосила генеральний директор НБУВ, і нині завершується нове науково-довідкове видання «В. І. Вернадський і Україна: діяльність, оточення, зв’язки, пам’ять: довідник». Це надзвичайно унікальне видання, яке всебічно висвітлює діяльність Вернадського у різних сферах знань, але його специфіка в  тому, що темою стала українська частина його життя й діяльності – зокрема сторінки його біографії, його внеску в розвиток науки й освіти в Україні, його оточення, листування з українськими вченими.

І тому, наголосила Л.А. Дубровіна, моє головне побажання вам, крім успіхів, плекання молодих кадрів, зміцнення викладацького складу і взагалі піднесення науки й освіти в Україні, ще й таке: вивчайте Вернадського, дорогі друзі! Не втомлюйтесь звертатися до його вчення, воно актуальне й нині, воно ще й звернене в майбутнє. Тому цей наш подарунок багатовимірний, пов’язаний з минулим, сучасним і майбутнім України. Адже ви і є майбутнє України!

Цього ж дня в Таврійському національному університеті було відкрито меморіальну дошку Володимиру Івановичу Вернадському. Її автори – скульптор Микола Зноба і архітекторка Вероніка Дірова.

 

 Дякуємо за надані фотознімки заслуженому журналісту України, шеф-редактору Міжнародного інформаційного агентства Укрпрес-Інфо Сергію Комісарову

Фотоматеріали: