Мазепине Євангеліє 1708 року з фондів НБУВ експонується в Стокгольмі

Поділитися: 
Дата події: 
24-02-2024

Виставка «Перехрестя: Швеція – Україна 1000 років», яка тільки відкрилась, уже здобула визначення «культурна подія століття». Це спільний проєкт двох країн, у якому організатори ставили за мету показати багатовимірні українсько-шведські зв’язки впродовж тисячоліття – від доби вікінгів та Київської держави до сьогодення, а також представити в європейській культурній площині багатогранну історію та культуру України як частину європейського цивілізаційного поля.

Виставка почала роботу цими днями в Музеї шведської армії (Armémuseum) у Стокгольмі. Цю потужну імпрезу відкривав Його Величність Король Швеції Карл ХVI Ґустав у присутності Її Величності Королеви Швеції Сільвії, делегацію України очолював та брав участь у відкритті т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. 

Значимості події додало й відеозвернення Президента України Володимира Зеленського, який нагадав про багаторічні зв’язки двох європейських країн і наголосив на важливості побудови сьогодні міцної співдружності як запоруки миру й стабільності.

В експозиції представлено унікальні артефакти з майже 30 музеїв, архівів, бібліотек України та Швеції, зокрема оригінальні експонати з колекцій 15 музеїв та заповідників із різних регіонів України.

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського фактично теж є учасником цієї виставки, адже серед експонатів представлене видання унікального Мазепиного Євангелія. Ми вже розповідали про те, як свого часу посол України в Лівані Ігор Осташ дізнався, що у 1708 році в Алеппо було віддруковане коштом гетьмана Івана Мазепи Євангеліє арабською мовою. У світі відомо лише про кілька збережених примірників цього Євангелія. І один з них – так званий київський – дипломат знайшов у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, арабською мовою, з гербом Івана Мазепи. Після спільної роботи з фахівцями НБУВ та видавцями було підготовлено до друку й виготовлено факсимільну копію Євангелія.   Відтворено такою, як була в оригіналі, й шкіряну палітурку з тисненням золотом.

Таким чином, один із примірників цього унікального видання нині є експонатом виставки «Перехрестя: Швеція – Україна 1000 років» й представляє НБУВ.

А ще хочемо навести враження про виставку друга нашої Бібліотеки, недавнього заступника директора Національної бібліотеки Швеції Ларса Ілшаммара:

            «Вчора ми мали честь бути присутніми на відкритті нової виставки «Перехрестя: Швеція – Україна 1000 років» у Музеї армії тут, у Стокгольмі. Це була справді вражаюча маніфестація з багатьма гарними промовами.

            …Сама виставка є значним досягненням, і я вважаю, що раніше нічого подібного навіть не було представлено шведській публіці. Не в останню чергу це являє собою відродження здебільшого забутої частини нашої спільної історії. Одна позитивна річ (якщо можемо вживати таке поняття), яку принесла ця жахлива війна, це оновлена обізнаність щодо наших історичних зв’язків. Зараз ми згадуємо, що Київ дійсно є ближчим до Стокгольма, ніж Брюссель, Лондон і Париж!»

На відкритті виставки були присутні також парламентарії європейських країн, представники генерального штабу шведської армії, директори західноєвропейських та українських музеїв. Експозиція працюватиме для відвідувачів протягом кількох місяців. 

Фотоматеріали: