ШЕЛУХИН Сергій Павлович (псевд. – С. Павленко, С. Просвітянин, С. Кондратенко та ін.; 07.10.1864–25.12.1938) – громадський, політичний і державний діяч, учений-правознавець, історик. Професор (1921). Дійсний член Одеського археологічного товариства, Одеського юридичного товариства. Член Української радикально-демократичної партії. Член Української Центральної Ради від Херсонщини, голова Українського революційного керівничого комітету в Одесі. Один із засновників і голова Українського правничого товариства у Празі. Голова української делегації на мирних переговорах між Українською Державою та рсфрр (23 травня – 7 жовтня 1918). Член української делегації на Паризькій мирній конференції (1919).
Народився в с. Деньги Золотоніського повіту Полтавської губернії (нині село Золотоніського р-ну Черкаської обл.) у родині відставного капітана Павла Яковича Шеліхіна та його дружини Євдокії Григорівни. Зрусифіковане в умовах проживання в російській імперії прізвище походило від реєстрового козака Івана Шолухи.
Після здобуття вищої правничої освіти на юридичному факультеті Київського університету св. Володимира (1988), працював у Єлизаветградському окружному суді (1888–1893); слідчим, мировим суддею Кам’янець-Подільського округу (1893–1897); товаришем (заступником) прокурора Кишинівського окружного суду (1897–1902); членом Одеського окружного суду (з 1902); одночасно – викладачем теорії права, державного права, російського цивільного право в класичних гімназіях; суддею Генерального суду УНР (з січня 1918), міністром судових справ УНР (з 31 січня 1918); сенатором Державного сенату Української Держави (з 8 липня 1918); міністром юстиції в уряді В. Чехівського Української Народної Республіки; професором кримінального права (1921–1938), деканом факультету права і суспільних наук (1928–35), проректором Українського вільного університету в Празі (Чехословаччина) (1926–1928, 1935–1938); професором Українського високого педагогічного інституту імені М. Драгоманова у Празі (1924–1925).
Ім’я Сергія Шелухина маловідоме широкому загалу, хоча його громадсько-політична діяльність останнім часом активно досліджується науковцями. Будівничий української державності на початку ХХ століття, який своїми численними працями з юриспруденції доводив право української нації на суверенітет. Як голова делегації Української Держави під орудою Гетьмана Скоропадського на мирних переговорах із москвою у 1918 році обстоював сентенцію про те, що узурпована царем влада над Україною в 1654 році повернулася до українців у 1917 році після усунення від влади внаслідок революції царя Миколи ІІ. На якій би посаді не працював, він завжди вбачав сенс життя в служінні народові.
***
Особовий архівний фонд (ф. ХІ, 3729 од.зб.), який зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, в повній мірі відображає постать С.П. Шелухина як активного учасника руху українського національного відродження, непримиримого оборонця прав українського народу за державну незалежність та ініціатора затвердження української мови в статусі державної; вченого, який на XIV Археологічному з’їзді у Чернігові першим виголосив українською мовою свою наукову доповідь про державно-правове значення назви «Україна» (1908).
У архівному фонді С.П. Шелухина зберігаються наукові і творчі документи фондоутворювача (монографії, статті, поетичні твори, переклади, доповіді), присвячені вивченню поезій Т.Г. Шевченка, історії православної і уніатської української церкви ХVІІ – початку ХVІІІ ст., зв'язків М.В. Гоголя з Україною, а токож підготовчі документи до них (виписки щодо історії, права, політичного устрою, літератури та релігії України та інших країн; газетні та журнальні вирізки з питань військової повинності, діяльності судів, Тимчасового уряду тощо).
Серед біографічних документів у фонді відклалася грамота капітулу орденів про нагородження стаського радника С.П. Шелухина орденом (1912).
Важливими для вивчення історії доби Української Революції 1917–1921 років є документи службової та громадської діяльності С.П. Шелухина – проєкти постанов, положень, підготовчі мтеріали для розробки законодавчих актів УНР (1917–1918); стенограма засідання Українсько-російської мирової конференції (1918); матеріали з питань мирових переговорів між Українською Державою та російською радянською соціалістичною федеративною республікою (1918); проєкт договору між Німеччиною, Австро-Угорщиною та урядом Української Народної Республіки про видачу УНР займу та протоколи засідань представників двох сторін (1918); закони про: громадянство Української держави; організацію продовольчої справи на шляхах України та ін.; законопроєкти про: підпорядкування Міністерству торгівлі і промисловості всіх установ і посадових осіб, які відають видобутком, заготівлею і розподілом усіх видів палива; доповнення до закону про восьмигодинний робочий день; фінансування цукрової промисловості; утворення Українського національного архіву та ін.; проєкти положень про: тимчасове вище управління правослівною церквою в Україні; комітет з демобілізії суден торгового флоту; генеральних бунчукових товаришів ясновельможного Гетьмана України; облік населення в містах та міських поселеннях Української Держави (1918–1919) та ін.
Серед адресатів С.П. Шелухина, чиї листи зберігаються в архіві: Б.Д. Грінченко, М.С. Грушевський, В.Л. Модзалевський, редакції газет «Рада» (Київ), «Одесские новости»; серед кореспондентів: М.П. Василенко, М.К. Вороний, В.М. Гнатюк, Л.М. Жебуньов, І.М. Каманін, К.В. Квітка, М.Л. Кропивницький, М.В. Левитський, І.П. Липа, В.К. Липинський, А.В. Ніковський, Г.Д. Саливон, Старицька-Черняхівська, Є.Х Чикаленко, М.Ю. Шаповал, І.Л. Шраг та ін.
Серед численного офіційного та приватного листування С.П. Шелухина, зберігається у фонді й листування інших осіб, зокрема автографи листів І.С. Нечуя-Левицького до І.М. Луценка, та ін.
В експозиції даної виставки представлені наступні групи документів: біографічні (виписки з актових книг про народження та одруження, автобіографія); документи громадсько-політичної діяльності, документи наукових товариств, діяльним членом яких він був в різні періоди свого життя, зокрема Одеського археологічного товариства, одеської «Просвіти», Київського та Одеського юридичних товариств, Історико-філологічного товариства при Новоросійському університеті, Одеського бібліографічного товариства; законопроєкти з різних питань утвердження Української Держави; документи з питань мирних переговорів між Українською Державою та рсфрр; листування з відомими українськими діячами (Оленою Пчілкою, Миколою Міхновським, Миколою Лисенком, Михайлом Комаровим) тощо.
Цікавими для дослідників стануть документи інших осіб, які відклалися в архіві С.П. Шелухина. В експозиції виставки представлені деякі з них: візитівка В'ячеслава Казимировича Липинського – одиного із організаторів Української демократично-хліборобської партії та «Українського союзу хліборобів-державників», котрий за Гетьманату служив послом України в Австрії; візитівка Арнольда Давидовича Марголіна – письменника і громадсько-політичного діяча, відомого адвокату у справі Бейліса; автобіографія Іллі Максимовича Шульги – репресованого українського художника більш відомого за кордоном, земляка С.П. Шульгіна; посвідчення Володимира Мурського – редактора газети «Вільне життя» (Одеса, 1918) та посвідчення Петра Вербецького – голови Одеської військової ради (1918).
Експонатами даної виставки стали документи, що розповідають про рух Українського Вільного козацтва, який навесні 1918 р. привів до влади Гетьмана Павла Скоропадського.
Актуальними насьогодні є документи: "Студенти-українці Київського університету св. Володимира – Раді професорів Університету св. Володимира. Заява з проханням заснувати при Університеті чотири кафедри з українознавства. Київ, 1906 р.", "Умови примирення між радянськими і українсько-німецькими військами. [Київ, травень 1918]", "Полковник Химич, помічник губернського коменданту Тавриди Генерального штабу – Військовому міністру. Доповідь про політичне положення Криму та можливу анексію Криму Німеччиною та створення Німецької колонії. Під грифом «Таємно». Мелітополь, 27 травня 1918 р.", "Андрій Ніковський, голова Українського Національного Союзу. Меморандум про політичні справи в Україні в період урядування УНР. Київ, серпень 1918 р.", "Генеральний хорунжий Ізергін, начальник штабу, полковник Воробйов, голова відділу Генерального штабу – начальникові Канцелярії Військового міністерства. Звідомлення про пограбування та знущання над місцевим населенням австро-угорськими військами. Під грифом «Таємно». Одеса, 13 вересня 1918 р.", "Звернення Української Держави до Держав Антанти про нейтралітет та з відомостями про події 1917 р. на Україні. 1918 р.", "[Шелухін С.П.] Проєкт закону про національно-персональну автономію Української Народної Республіки в складі федеративної російської республіки. [Київ, 1917]", котрі теж представлені на виставці.
Завершують експозицію представленних документів особового фонду С.П. Шелухина – світлини експозиції Музею українських старожитностей В.В. Тарнавського у Чернігові.
Перелік документів, представленних на виставці:
1. Свідоцтво Полтавської духовної консисторії про запис в метричній книзі Михайлівської церкви села Деньги Золотоніського повіту Полтавської губернії про народження 6 жовтня 1864 року у відставного капітана Павла Яковича Шелухина та його дружини Євдокії Григорівни сина Сергія. Оригінал. Автограф з печаткою. Полтава, 31 серпня 1867 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2000)
2–3. Виписка з метричної книги Михайлівської церкви села Деньги Золотоніського повіту Полтавської губернії про народження 6 жовтня 1864 року Сергія Павловича Шелухина. Оригінал. Автограф з печаткою на бланку. Полтава, 22 серпня 1900 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2000)
4. Метрична виписка про вінчання 6 лютого 1889 р. в Михайлівській церкві с. Деньки Золотоноського повіту Сергія Павловича Шелухина з Любов’ю Миколаївною Карачевською-Вовк). Полтава, 22 червня 1889 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1999)
5. Візитна картка Шелухина Сергія Павловича – члена Одеського окружного суду. Одеса, [1902] р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3508)
6. Візитна картка Шелухина Сергія Павловича – судового слідчого з особливих справ Кам’янець-Подільського окружного суду. Кам’янець-Подольськ, [1897] р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3508)
7. [Шелухин Сергій Павлович]. Автобіографія. [Київ, 1918] р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2004)
8. [Шелухин Сергій Павлович]. Родовід дворян Шелухиних (Шолух). Виписки з метричних книг Михайлівської церкви села Панське Золотоніського повіту Полтавської губернії. 25 серпня 1900, 10 липня 1912 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2005)
9–11. Портрети жінок з роду Шелухиних (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3512)
12. Візитівка Любові Миколаївни Шелухиної (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3508)
13. Світлина Павла Шелухина – сина С.П. Шелухина (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3511)
14. Доньки С.П. Шелухина (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3510)
15. Світлина Павла Шелухина – сина С.П. Шелухина (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3511)
16. Візитівка Сергія Павловича Шелухина (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3508)
17. Лисенко Микола Віталійович – Шелухину Сергію Павловичу. Листівка. З Києва до Одеси, 1 червня 1904 р. (Інститут рукопису НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1084)
18. Шелухин С.П. – Комітету Міністрів Російської імперії. Доповідна записка про юридичні підстави надання рівних прав українській мові («малоросійському слову») та друку серед інших мов імперії. Машинопис з правками автора з дарчим написом Никандру Васильовичу Молчановському. Рос мовою. Одеса, 1905 р. На документі помітка чорнилом: «Надруковано у щотижневій юридичній газеті «Право», 1905, № 6». (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2013)
19. Запрошення на загальні збори членів Одеського відділу Товариства «Просвіта». Одеса, 1907 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2238)
20. Запрошення на загальні збори членів Одеського відділу Товариства «Просвіта». Одеса, 20 січня 1905 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2239)
21. Список дійсних членів Одеського відділу Товариства «Просвіта». Одеса, 20 січня 1905 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2239)
22. Програма вечора української оперно-драматично-декламаторської трупи з наймолодших українських артисток та артистів «Самі собі». Примітка: [у складі трупи діти С.П. Щелухіна]. Одеса, 25 лютого 1905 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3466)
23. Програма Українського вечора під орудою Українського товариства «Просвіта» та Л.П. Гайдука-Артемовського. Одеса, 31 січня 1905 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3465)
24. Володимир Гнатюк, секретар Наукового товариства імені Шевченка у Львові – Івану Липі. Оголошення про збір пожертв для хворого Івана Франка. Львів, 25 вересня 1908 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3654)
25. Аркас Микола – Шелухину Сергію Павловичу. Листи. З Миколаїва до Одеси. 27 грудня 1906 – 21 березня 1908 р. У листі згадуються: Іван Мазепа та Липинський. Авторизований машинопис. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 622-623)
26. Косач Ольга Петрівна (Олена Пчілка) – Шелухину Сергію Павловичу. Листи. З Києва до Одеси. 7 лютого – 22 вересня 1910 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1034–1036)
27. Лист редакції художнього альманаху «Терновий вінок». Київ, 6 грудня 1907 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2202)
28. Олександр Павлович Доброклонський, голова Історико-філологічне товариство при Імператорському Новоросійському університеті – Сергію Павловичу Шелухину, дійсному члену товариства. Лист про обрання С.П. Шелухина представником товариства на ХІV Археологічному з’їзді в Чернігові. Одеса, 30 квітня 1908 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2092)
29–30. Алчевська Христина Олексіївна – Шелухину Сергію Павловичу. Листівка. З Кисловодська до с. Деньги, Золотоніського повіту. 20 липня 1907 р. Примітка: на звороті – репродукція світлини І. Алчевського – брата Х.О. Алчевської, оперного співака (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 618).
31. Абакумов А. – Шелухину С.П. Прохання про сприяння у відкритті училища товариства «Просвіта». Одеса, 2 листопада 1907 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. 2082)
32. Квітка Климент Васильович – Шелухину Сергію Павловичу. Листи. З Ялти до Одеси. 26 вересня 1908 – 28 березня 1918 р. Примітка: у листі є згадка про стан здоров’я Лесі Українки (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 988–990)
33. Членський квиток на ім’я Сергія Павловича Шелухина – делегата ХІV Археологічного зізду у Чернігові 1–15 серпня 1908 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2009)
34. Линниченко І.А. Голова Одеського бібліографічного товариства при імп. Новоросійському університеті – С.П. Шелухину. Повідомлення про засідання товариства. Одеса. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2063)
35. Міхновський Микола Іванович, присяжний повірений – Шелухину Сергію Павловичу. Лист зі схвальним відгуком на брошуру С.П. Шелухина «Літературні герострати України». З Харкова до Одеси. 27 серпня 1909 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1139)
36. Олекса Коваленко, Василь Кричевський – С.П. Шелухину. Запрошення взяти участь у «Вечорі сучасної штуки», організованого редакцією «Українська муза» в Києві наприкінці січня 1909 р. Київ. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2206)
37–38. Повідомлення про дозвіл на видання літературно-науково-громадського журналу «Українська нива» (організатор видання – Олекса Коваленко, редактор – О. Пятецький). 12 січня 1909 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2207)
39. Тавонович Іван, видавець україномовного двотижневика «Чорна рада» у Відні – [Шелухину Сергію Павловичу]. Лист про складнощі у виданні незалежної від дотацій уряду патріотичної проукраїнської газети. Відень, 30 березня 1910 р. 2 арк. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2047)
40. Членський квиток на ім’я Шелухина Сергія Павловича для відвідування засідань Першого Південно-Російського Торгово-Промислового з’їзду та з’їзду діячів комерційного судноплавства на Півдні росії. Друк. Рос. мовою. Одеса (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2009)
41. Членська картка на 1910 р. дійсного члена Одеського Українського клубу Шелухина Сергія Павловича. Одеса, 3 жовтня 1910 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1998)
42. Одеський Український клуб. Квиток про сплату членських внесків Шелухиним Сергієм Павловичем. Одеса, 12 грудня 1911 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2009)
43. Комаров Михайло Федорович – Шелухину Сергію Павловичу. Лист. Одеса, 30 березня 1910 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1020)
44. Ів. Кивелюк, голова Крайового шкільного союзу у Львові – С.П. Шелухину, члену Одеського окружного суду. Подяка за благодійний внесок на рахунок фонду «Рідна школа». Львів, 1911 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2117)
45. В. Модзалевський, завідувач Музеєм українських старожитностей В.В. Тарнавського – С.П. Шелухину. Вдячність за подаровану до фондів музею книгу «Значення рідної мови для народности й творчості» (Київ, 1911). Чернігів, 23 серпня 1911 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2133)
46. Дмитро Дорошенко, товариш голови катеринославського літературно-артистичного українського товариства «Просвіта» – Сергію Павловичу Шелухину. Лист-запрошення прочитати лекції з українознавства на засіданні товариства. Автограф на бланку. Катеринослав, 11 жовтня 1911 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2102)
47. Репертуар Одеського оперного театру на 1911–1912 рр. Автограф. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3469)
48. Наказ Головнокомандувача Південно-західним фронтом Миколи Іудовича Іванова щодо гуманного ставлення до населення Східної Галичини та військовополонених галичанам австрійської армії під час наступу в умовах Першої світової війни. Машинопис. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3284)
49. Київський археологічний інститут. Завдання, склад, перелік предметів. Київ (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3480)
50. Порядок денний Загальних зборів Українського наукового товариства у Києві на 29 вересня 1917 р. Згадуються: О.І. Левицький, Ф.Р. Штейнгель, М.Василенко, О. Шрамченко, О. Черняхівський, Є. Чикаленко, Л. Білецький, В. Гринів, Є. Гіляров, Ф. Ернст, В. Зуммер, М. Кащенко, В. Кістяківський, С. Кондра, А. Носів та ін. На документі підпис секретаря товариства Н. Ткаченко. [Київ, 1917 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2236)
51. Українська Центральна Рада. Генеральний секретар народної освіти. Відділ позашкільної і дошкільної освіти. Запрошення С.П. Шелухину на Всеукраїнський з’їзд товариства «Просвіти». 16 вересня 1917 р. На документі підпис діловода відділу – Софією Зеровою (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2234)
52. Редакція товариства «Час» – С.П. Шелухину. Лист щодо дозволу опублікувати статтю «Украинцы, русские, малороссы», раніше опубліковану у часописі «Украинская жизнь» (липень-серпень 1916). Київ, 5 вересня 1917 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2224)
53. Шелухин [Сергій Павлович], голова Одеського українського керівничого комітету – Висопреосвященому владиці Одеському та Херсонському. Прохання комітету про визначення церкви та священика для складання рідною українською мовою «присяги на вірність новому урядові й російській державі». Одеса. 1917 р. 1 арк. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2024)
54. [Шелухин Сергій Павлович]. Законопроєкт про урядування автокефальної православної української соборної церкви. Чернетка з правками С.П. Шелухина. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2023)
55. Українська Центральна Рада. Посвідчення члена Української Центральної Ради від Херсонщини – Шелухина Сергія Павловича. Київ, 22 березня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1998)
56. Доповідна записка під грифом «Секретно» голови делегації в справі мирових переговорів з росією С.П. Шелухина щодо засідання в справі повернення з росії музейних цінностей України. У документі згадується про ганебний випадок псування майна Державного військово-історичного музею за розпорядженням міністра внутрішніх справ, військового міністра та голови військового наукового відділу. Київ, 22 червня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2453)
57. Копії документів щодо справи переїзду Державного військово-історичного музею до флігелю колишнього царського палацу. Київ, 3 квітня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2453)
58–59. Шелухин С.П. Декларація української мирової делегації – до російської мирової делегації в справі розмежування території Української Держави і російської соціалістичної республіки. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2488)
60. Записка голови Української мирової делегації про переговори з росією. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2497)
61. Шелухин С.П. Звіт в справі мирових переговорів між Українською Державою і російською соціалістичною радянською федеративною республікою в 1918 р. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2498)
62. Шелухин С.П. Проєкт Закону про громадянство Української Народної Республіки. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3392)
63. Протест членів Головної ради Української залізничної (культурно-просвітньої) спілки – Голові Української делегації мирної конференції С.П. Шелухину проти запровадження російської мови як державної мови на території Української Держави [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2490).
64. Шелухин С.П. Пояснювальна записка до законопроєкту про державну мову в Україні [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3447)
65. [Шелухин Сергій Павлович], сенатор Цивільного Генерального суду Державного сенату Української Держави – [А. Романову], міністру юстиції. Лист про недопустимість вживання іншої мови крім української у листуванні між службовцями уряду Української Держави. [Київ, вересень 1918 р.] 2 арк. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2058)
66. Шелухин С.П. Українсько-німецький додатковий договір до Мирового договору між Українською Народною Республікою з однієї сторони і Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією і Туреччиною з другої сторони. [Київ, 1918 р.]. Додаток: Протест проти окупації Галичини поляками, адресований Климаню Жаржу. 15 липня 1919 р. Франц. мовою. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3384)
67. Законопроєкт про утворення Українського національного архіву. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3419)
68. Дорошенко Д., управляючий. Структура Міністерства закордонних справ. Уривок документу. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3444)
69. Олександр Маричів, товариш голови Кирило-Мефодіївського українського православного братства – Сергію Павловичу Шелухину, голові Кирило-Мефодіївського українського православного братства. Доручення бути представником на зустрічі з членами Директорії Української народної республіки. Авторизований машинопис. Київ, 17 грудня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2109)
70. Реєстр часописів, що виходять на Україні. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3487)
71. Довідка про розташування українських гімназій у Києві. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3483)
72. Статут Державної канцелярії. [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3458)
73. Список автівок гаражу ясновельможного пана Гетьмана (Державної канцелярії). [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3458)
74. Статут Генеральної Козацької Ради [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3452)
75. Статут Українського вільного козацтва [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3456)
76. Звернення Генерального комітету Українського вільного козацтва до повітових комісарів з проханням повідомити про утворення товариств громад під назвою «Вільне козацтво», «Січ», «Народне ополчення», метою діяльності яких є культурно-просвітний та політичний розвиток його членів, а також підтримання порядку і спокою в Україні [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3456)
77. Розпорядження «Про наділ землею козаків, які служать в регулярній армії Української Народної Республіки» [Київ, 1918 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3442)
78. Схема утворення з місцевих козацьких громад курінних, полкових та кошевої Ради. [Київ, 1918 р.]. Друк. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3289)
79. Чигиринське вільно-козаче товариство. Хоругва Калниболотської вільної козачої січі. Відзнака Військового отамана вільного козацтва. Інші відзнаки Вільного козацтва. Малюнок. Друк. Чигирин, [1918] р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3290)
80. Автобіографія художника Іллі Максимовича Шульги. [Київ, 1909 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3723)
81. Посвідчення, видане Петру Вербецькому в тому, що він є головою Одеської військової ради. Одеса, 18 січня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, № 3710)
82. Мурський Володимир. Посвідчення редактора одеської газети «Вільне життя». Одеса, 26 липня 1918 р. Укр. та нім. мовами. (ІР НБУВ, ф. ХІ, № 3717)
83. Мануїльський Дмитро Захарович, повноважний член Мирної делегації російської радянської федеративної республіки. Візитна картка. 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, № 3716)
84. Марголін Арнольд Давидович, присяжний повірений. Візитна картка. [Київ, 1910-ті рр. ХХ ст.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, № 3508)
85. Липинський Вячеслав. Візитна картка. [Київ], 28 червня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 1083)
86. Студенти-українці Київського університету св. Володимира – Раді професорів Університету св. Володимира. Заява з проханням заснувати при Університеті чотири кафедри з українознавства. Київ, 1906 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3278)
87. Одеський Український організаційний комітет – Міністру юстиції О.Ф. Керенському. Копії текстів вітальних телеграм. Одеса, березень 1917 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3292)
88. Комітет Одеської Української військової ради – військовому і морському міністру юстиції О.Ф. Керенському. Доповідна записка щодо необхідності формування української військової частини для захисту від загрози німецьких та польських військ та проханням надати допомогу. З Одеси до Петербургу, травень 1917 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3296)
89. Доповідна записка щодо історії організації Міністерства внутрішніх справ. Примітка: на документі штемпель «Бібліотека Кам’янець-Подільського державного українського університету». (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3306)
90. Генерал-фельдмаршал фон Ейхгорн, головнокомандуючий германськими військами на Україні. Об’ява наказу про притягнення до судової відповідальності усіх громадян, які порушують громадський порядок у місцях розташування німецьких військ. Київ, 25 квітня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3316)
91. Умови примирення між радянськими і українсько-німецькими військами. [Київ, травень 1918] р. ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 2460)
92. Полковник Химич, помічник губернського коменданту Тавриди Генерального штабу – Військовому міністру. Доповідь про політичне положення Криму та можливу анексію Криму Німеччиною та створення Німецької колонії. Під грифом «Таємно». Мелітополь, 27 травня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3318)
93. Міністерство праці Української Держави. Документи щодо питання відновлення частини міста Києва «Звіринець», який постраждав внаслідок вибуху 6 червня 1918 р. Київ, 10 червня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3323)
94. Суханек Йосип Прокопович, міський голова, уповноважений Чугуєвської міської думи – міністру землеробства та державного майна. Доповідна записка з проханням переміщення Ново-Олександрійського сільськогосподарчого інституту до міста Чугуєва. Чугуїв, 30 червня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3326)
95. Андрій Ніковський, голова Українського Національного Союзу. Меморандум про політичні справи в Україні в період урядування УНР. Київ, серпень 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3346)
96. Генеральний хорунжий Ізергін, начальник штабу, полковник Воробйов, голова відділу Генерального штабу – начальникові Канцелярії Військового міністерства. Звідомлення про пограбування та знущання над місцевим населенням австро-угорськими військами. Під грифом «Таємно». Одеса, 13 вересня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3348)
97. Полтавський губернський комісар у справах освіти В. Андрієвський – Міністру освіти Української Держави. Листи про страту генерального комісара Івана Матвійовича Стешенка. Полтава, 5 серпня, 30 вересня 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3351-3352)
98. Звернення Української Держави до Держав Антанти про нейтралітет та з відомостями про події 1917 р. на Україні. 1918 р. (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3364)
99. [Шелухін С.П.] Проєкт закону про національно-персональну автономію Української Народної Республіки в складі федеративної російської республіки. [Київ, 1917] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3380)
100. Фото експозиції Музею українських старожитностей В.В. Тарнавського у Чернігові [Чернігів, 1896 р.] (ІР НБУВ, ф. ХІ, од. зб. 3509)
Виставку підготувала:
с.н.с. відділу фондів рукописної спадщини Л.В. Гарбар
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах