В Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація видання Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – першого тому двотомника «Персональна справа Івана Чендея»
Автором ідеї проєкту й упорядником цієї роботи, потужної як за масштабами дослідження, так і обсягом видання, є завідувач відділу національної бібліографії НБУВ, доктор філологічних наук, професор Сидір Кіраль, про що повідомив модератор заходу старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ й координатор пресцентру кризового медіа-центру Ігор Стамбол.
Сидір Кіраль у своєму представленні першого тому видання – «Історія роману «Птахи полишають гнізда…» – зазначив, що ця книга є мовчазним, але вражаючим документальним свідченням історії радянської цензури того часу та умов – власне ідеологічних рамок, – у яких жив і працював письменник радянської доби. Своя думка, свій погляд, один крок відступу від так званого принципу соціалістичного реалізму, затвердженого ідеологами «згори», міг обернутися, та часто й обертався для митця особистою трагедією. Таким прикладом послужила доля відомого письменника з Закарпаття, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка Івана Чендея (1922 – 2005) .
Шлях окремих його творів до читача був тернистим. Перший роман «Птахи полишають гнізда…», над яким він працював понад два роки, спочатку мав хороші відгуки літературних критиків, але згодом автора звинуватили у паплюженні радянської дійсності. Наступна збірка «Березневий сніг», видана через три роки, не просто отримала негативну критику – автора виключили з лав компартії як «націоналіста-антирадянщика» і заборонили видавати свої твори більш як на 9 років. Ці роки були позначені для письменника гіркотою розчарування в колишніх ідеалах, у які він вірив, втратою розуміння багатьох людей, яких він вважав друзями, бідністю, і рятувала тільки підтримка родини й родичів.
Професорові Кіралю вдалося знайти й опрацювати багато архівних документів, серед них і з колишнім грифом «надзвичайно секретно». У дослідженні представлені персональні партійні справи, порушені проти Івана Чендея саме через згадані твори. Первісно справи зберігалися в партархіві Інституту марксизму-ленінізму (київський філіал) при ЦК КПРС, а 1990 року на вимогу групи комуністів передані до Закарпатського обкому партії з приводу перегляду справи про виключення І. Чендея з лав КПРС. Нині вони зберігаються в Державному архіві Закарпатської області. У повному обсязі ці документи, а їх 47, опубліковані вперше. Крім того, до книги увійшли уривки зі щоденників Івана Чендея, вибрані сторінки його творів, листи, рецензії, коментарі, фотоілюстрації тощо.
У своєму відеозверненні до учасників презентації дочка письменника вчителька української мови та літератури з Ужгорода Марія Чендей-Трещак оцінила презентоване видання не лише як джерело, що містить неймовірно цінну інформацію про роман і всі колізії, збурення й процеси, пов’язані з твором і його роллю в біографії автора, а й як неоціненний внесок у вивчення часу, в якому жив і творив Іван Чендей, та відзначила велику й відповідальну роботу укладача.
Ім’я Івана Чендея зазначене також у відомому фільмі «Тіні забутих предків» як автора сценарію. Кінознавець, член Наглядової ради Української кіноакадемії Сергій Тримбач у своєму виступі окреслив постать Чендея ширше, ніж літератора – він означив його як людину культури, культуротворця, який зіграв величезну роль у тому, щоб закарпатська культура, закарпатська автентика стали відомими й знайшли своє відображення у фільмі. Письменник, власне, творив такий глибокий сенс, космос цієї культури. Це відчули тоді й режисер Сергій Параджанов, і знімальна група, тож глибинність культури й філософії життя людей, закладена сценаристом, теж стала однією зі складових успіху стрічки у світовому культурному просторі.
У розмові й оцінці виданої книги та постаті письменника Івана Чендея активну участь узяли також кандидат філологічних наук, професор, рецензент видання з Ізмаїлу Галина Райбедюк, доктор філологічних наук, професор, лауреат премії імені Івана Чендея у номінації «Чендеєзнавство» й рецензент видання Микола Васьків.
Повний відеозапис презентації видання можна переглянути за посиланням
https://uacrisis.org/uk/chomu-ivana-chendeya-nazyvayut-kulturotvortsem
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах