КИЇВ У ХІХ СТ.

Київ у Х1Х столітті.

На кінець XVIII – початок XIX століття територія Києва простягалася смугою завширшки від 2,5 до 5,5 км майже на 17 км вздовж високого  правого берега Дніпра. Площа міста дорівнювала приблизно 53 кв. км.

На той час Київ ще не мав вигляду єдиного територіального утворення, а складався немовби з трьох частин  – Печерська, Верхнього міста і Подолу,  відокремлених ярами та балками одна від одної, тому сполучення між всіма частинами міста було дуже ускладненим.

´Крім того, що з 1797 р. Київ був губернським містом, а з 1832р. – адміністративним центром Південно-Західного краю, він був ще містом – фортецею, на території якого на початку століття розміщувалися Печерська і Старокиївська фортеці, а з  30-х років 19 ст. – Печерська і Новопечерська, вали Старокиївської фортеці були зриті в 30-40 х роках 19ст. З 1797р. Київ стає ще й ярмарковим містом, сюди з м. Дубно переїздять контрактові ярмарки.

Незважаючи на те, що місто мало тисячолітню історію і виконувало важливі адміністративні функції, воно навіть на початку XIX. мало вигляд типового провінційного містечка. Київ мав, переважно,  одноповерхові дерев´яні будинки (з 3084 будинків міста, мурованих  було лише 12), які часто потерпали від пожеж; незабруковані вузькі і криві вулички, на яких влітку здіймався пил, а після дощу колеса екіпажів в´язли в багнюці.

 На початку століття найбільш заселеною частиною міста був Поділ, тут містилося 2068, з 3072 дерев´яних будинків міста, що становило трохи більше 56% від загальної кількості. Найменш заселеною – Старе місто, де було тільки 506  будинків, на Печерську було 1098 будинків.

Для зручності управління містом ще наприкінці XVIII століття його було поділено на чотири адміністративно-поліцейські дільниці – Печерську, Палацову, Старокиївську і Подільську. Поступово кількість дільниць збільшувалася.

Першим значним поштовхом для перепланування та перебудови міста була страшна пожежа в 1811 році, внаслідок якої вигорів майже весь Поділ (згоріло приблизно 2 тис. будинків, в т. ч. будинок магістрату, кам´яні церкви, від яких залишилися лише стіни). Для відбудови Подолу було розроблено і затверджено новий план забудови, в основу якого було покладено проект архітектора В. Гесте, яким передбачалася ліквідація радіальної системи розміщення вулиць і прокладання прямих вулиць,  які взаємно перетиналися би під прямим кутом і утворювали прямокутні квартали (регулярна система забудови). Реалізацію проекту було покладено на головного архітектора м. Києва А.І. Меленського.  В 1817 р. було побудовано Контрактовий дім, а в 1827 – Гостиний двір.

Другим значним поштовхом для перебудови Києва було будівництво в 30-50х роках XIX ст на Печерську Нової Печерської фортеці з еспланадою, внаслідок чого значна частина населення Печерська залишалася без житла, а місто втрачало значні території. Місто повинно було віднайти інші території для забудови.

В XIXст. було розроблено і затверджено три генеральних плани забудови міста – 1833р. (в 1837 р. був зкорегований), 1861р. та 1887 р.

Генеральний план 1833 (1837р), розроблений відомим архітектором В. Беретті, передбачав – збереження історичної частини міста; злиття трьох частин міста - Печерська. Верхнього міста і Подолу в єдине ціле; забудову міста у відповідності з  спеціально розробленими типовими проектами адміністративних споруд, навчальних закладів, житлових будинків, торгових рядів; розпланування та забудову району, так званої,  «Нової забудови» вздовж р. Либідь, куди передбачалося переселення мешканців з району будівництва Нової Печерської фортеці.

За цим планом було прокладено кілька магістральних вулиць, зокрема вул. Володимирську, Бібіковський бульвар, забудовано вул. Велику Васильківську. В районі новозбудованого університету (1834-1842рр) проклали вулиці – Кузнечну (тепер В. Антоновича), Олексіївську тепер Терещенківську), Шулявську (тепер Гетьмана Павла Скоропадського). На землях колишньої Паньківської дачі були прокладені вулиці – Тарасівська. Паньківська, Жандармська і Велика Жандармська ( згодом дві останні вулиці були об´єднані в сучасну вул. Саксаганського). Тривала забудова Олександрівської  (нині М. Грушевського) вулиці. На Кловському урочищі і в Липках, поряд з Маріїнським і Кловським палацами виросли особняки аристократії - муровані та дерев´яні.

В зв´язку з появою району «Нова забудова» в 1834  році місто було поділено вже на 6 адміністративно-поліцейських дільниць – Печерську, Либідську, Палацову, Старокиївську, Подільську і Плоську.

Значною подією для міста було зведення протягом 1848-1853 рр. першого стаціонарного Ланцюгового мосту через Дніпро, який з´єднав Київ з Лівобережжям та губерніями Центральної Росії.

Місто зростало. Загалом за період 1838-1850рр. в Києві було прокладено 36 вулиць і 4 провулки. В 1856 р. в Києві  налічувалося вже 4873 будинки, з них 361 мурованих. В місті мешкало 56 тис.осіб.

Наступним  генеральним планом 1861р. всі вулиці міста були поділені на чотири  розряди. До першого (вищого) розряду були віднесені вулиці, переважно, центральної частини міста, до четвертого (нижчого), переважно, вулиці околиць. Розряд визначав із яких матеріалів (цегла чи деревина)  повинні були споруджуватися будівлі,  впливав на щільність забудови та висоту будівель. Власники садиб біля своїх володінь зобов´язані були влаштовувати тротуар з міцної цегли.

В 1861 р. чисельність населення міста зросла до 71,4 тис чол..

В 70-х роках XIXт. Хрещатик, який розпочав забудовуватися ще на початку XIX ст, стає головною вулицею міста, в 1876р. тут зводиться будівля міської думи куди переїздить з Печерська адміністрація міста.

До важливих подій, що відбулися в Києві в 70-ті роки XIX ст. слід віднести побудову: залізниці, яка була прокладена в долині р. Либідь,  залізничного вокзалу, головних залізничних майстерень, першого залізничного мосту через Дніпро (на той час він був найдовшим в Європі).

Стрімко розвивалося річкове пароплавство, так якщо в 1859 р.  по Дніпру курсувало 17 пароплавів, а в 1884р. -74, то в1900р - понад 200. Перетворення Києва на потужний транспортний вузол сприяло бурхливому росту промисловості міста.

На кінець XIXст. в Києві існувало 125 (в 1860р. – 45) промислових підприємств, із загальною чисельністю працюючих – 5970. Поряд з традиційними для міста підприємствами по переробці сільскогосподарської продукції (борошномельні, свічкові, пивзаводи та інш) працюють 8  машинобудівних  заводів найбільшими з яких були – «Арсенал», «Головні залізничні майстерні». «Київський машинобудівний і котельний завод Гретера і Криванека і К», «Південноросійський машинобудівний завод»

Третій генеральний план міста, розроблений землеміром В. Бошно було затверджено в 1887 році. Генплан передбачав:

  • розпланування та розвиток передмість, що увійшли до території міста;
  • розширення території міста вздовж Брест-Литовського шосе, будівництво політехнічного інституту і промислових підприємств

Розвиток промисловості сприяв росту населення (в 1884р. – 155 тис, а за переписом 1897р. – 247 723 чол), що стало поштовхом до стрімкої розбудови міста. У зв´язку зі значною потребою в будівельних матеріалах, з´являються чисельніцегельні заводи (на кінець століття їх було вже 18), що виробляли жовту київську цеглу (переважно в Либідській частині міста). Місто, а особливо його центральна частина,забудовується багатоповерховими (переважно 4-7 поверхи) красивими прибутковими будинками, в проектуванні і будівництві яких часто брали участь відомі київські архітектори.

Піком будівельної лихоманки в XIXст. в Києві вважаються 1898-1901рр. коли було розплановано та забудовано колишню садибу Ф. Мерінга, розташовану в самому центрі Києва. На місці величезної садиби були прокладені 4 вулиці –Миколаївська (тепер Архітектора Городецького), Мерінгівська (тепер Заньковецької), Ольгінська, Нова (тепер Богдана Ступки ) та Миколаївська площа(тепер Івана Франка). В забудові кварталу колишньої садиби Ф. Мерінга прибутковими будинками брали участь відомі київські архітектори Г. Шлейфер, В. Городецький та Е. Брандт, що зробило його вишуканим та надзвичайно красивим. Сучасники у захваті називали його «Київським Парижем». Цей квартал і більш ніж через 100 років є окрасою міста.

Місто розросталося, тому ще в 1879 році Київ було поділено на 8 поліцейських дільниць – Печерську, Палацову, Либідську, Старокиївську, Подільську, Плоську, Бульварну, Лук»янівську.

Якщо на початку 19ст. Київ мав непоказний патріархальний вигляд і, окрім величних мурованих церковних будівель з золотими куполами Києво-Печерської Лаври, Софійського та Михайлівського соборів, монастирів і церков та живописних дніпрових круч нічим не вражав, то в кінці 19ст на початку ХХ ст. сучасники вважали його містом європейського рівня і називали не інакше, як «Красень Київ».

 

Всього для виставки відібрано 28 карторгафічниї документів і 23 книжкові видання

КАРТОГРАФІЧНІ ВИДАННЯ
1.    План городу Киеву с показанием присоединеннаго к сведению городской полиции в 1799 г. / Копировал Кедрин И.; [Подписал]: Гор. Архит. Меленский. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - [К.] : [б. и.], 1799. - 1 пл. : цв. ; 50х92 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 18929.
2.    План Владимирской первой части города Киева, назначаемой для построения вновь с конфирмованного плана. - 1:[3 350] ; [40 саж. в дюйме]. - [К.] : [б. и.], [1803]. - 1 пл. : цв., текст ; 47х94 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22271.
3.     План города Киева четырем онаго частям с показанием Печерской Крепости с означением публичных общественных и казенных строений с ситуациею... / Сост. Архит. Меленский А. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - [К.] : [б. и.], 1812. - 1 пл. : цв. ; 43х100 см. - Рукоп.
         Копия засвидет. нач. Топогр. отд. Гл. штаба в 1885 г.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22284.
4.     План города Киева четырех онаго частей и с показанием находящихся в нем разных казенных публичных и партикулярных строений с ситуациею по городскую черту. - 1:[16 800] ; [200 саж. в дюйме]. - Б. м. : [б. и.], [1819]. - 1 пл. : цв. ; 47х96 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22289.
5.      План Дворцовой части, составленный в 1821 году. - 1:[2 100] ; [25 саж. в дюйме]. - Б. м. : [б. и.], 1821. - 1 пл. : цв. ; 116х94 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22339.
6.      Геометрический Специальный план города Киева, составленный с Высочайше утвержденнаго 17 Генваря 1833 Года с показанием тех изменений, какие Высочайше предоставлено сделать Киевскому Военному Подольскому и Волынскому Генералу Губернатору. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - [К.] : [б. и.], 1833. - 1 пл. : цв. ; 39х74 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 18928.
7.      Специальный план города Киева Дворцовой, Старо-Киевской, Лыбедской и Подольской частей, с показанием усадеб каждаго жителя. Составлен 1836-го года. - 1:[2 100] ; [25 саж. в дюйме]. - [К.] : [б. и.], 1836. - 1 пл. : цв. ; 190х175 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22290.
8.       План города Киева от эксплонады новаго укрепления. Дворцовой, Старокиевской, Лыбедской, Подольской, Плоской частей, с показанием в Старокиевской части проэкта на заселение мест где производится постройка зданий Университета С-го Владимира сообразно линий в прошлом 1836-м году одобренной для постройки оных с разделением на кварталы слободки Паньковщины, предместия Кудрявца и слободки Лукьяновки сходно местному оных положению. Сост. 1837-го г. Августа 10-го дня / Проектно-Планиров. Бюро Коммунал. Секции Горсовета ; сост. Шмигельский, [картогр.]: Ружицкий, Л. Шмигельский;,черт. В. Сидоренко. - 1:[42 000] ; 50 саж. в дюйме, 1:[1 240] ; 100 футов в 1 дюйме. - [Киев] : Б. изд-ва, 1837 ; К. : Міськліт, 1931. - 1 пл. (6 л.) : 1 цв., разрезы ; 80х62 см. - Репринт
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 16371, 16382.
9.      План города Киева. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - Б. м. : [б. и.], 1838. - 1 пл. : цв., текст ; 60х94 см. - Рукоп.
Текст: [Описание кварталов].
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22285.
10.     План окрестностей города Киева. Гравированный на камне при Главном Штабе Действующей Армии / грав.: Руденко, Брызгалов, вырез. слова Гансов. - 1:[8 400] ; 100 саж. в дюйме. - [Киев] : Б. изд-ва, 1842. - 1 пл. : цв., экслибрис, печать ; 89х120 см. - Грав.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 6375, 16366, 16392.
11.      План города Киева / Воен.-Топогр. Депо ; граверы: Потехин, Сосновцев, Петров, вырезал слова А. Эдгард. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - [СПб.] : Воен.-Топогр. Депо, 1846. - 1 пл. : цв. ; 44х92 см, в рамке 57х97 см. - Грав. + Изъяснение плана (18 л.; 30х21 см; ксерокопия)
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 16476.
12.      Общий проэктный план предполагаемым работам, как для отклонения Днепровских вод от Чертороя и обращения их большею частию по Днепровскому ложу, так и для урегулирования Днепра от истока из него Чертороя до цепного моста / Проект сост. Михайлов. - 1:[8 400] ; [100 саж. в дюйме]. - [СПб.] : [б. и.], 1852. - 1 пл. : цв. ; 63х106 см. - Рукоп.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 22098.
13.      План города Киева / Сост. 1855 г. ; сост. М. Яровой, гравер Н. Васьковский, цензор Д. Манкевич. - 1:[33 600] ; 400 саж. в дюйме. - К. : Лит. Киев. Губерн. Правл., 1856. - 1 пл. : 1 цв., указ. ; 39х60 см. - Грав.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 5471.
14.       Карта железных дорог от Киева до Курска, от Киева до Балты, Тирасполя и Одессы, с ветвью к Австрии, и от Балты до Кременчуга. С планом местности Киева, по коей пройдет железная дорога. - 1:[1 260 000] ; 30 в. в 1 дюйме [и др.]. - Киев : Типо-литогр. Сементовского, 1866. - 2 к. (1 л.) : 1 цв., доп. к., печать, штемпель ; 45х63 см
Доп. карта: План местности г. Киева, по коей пройдет железная дорога. – 1:[25 200], 300 саж. в 1 дюйме.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 11318, 17073
15.       План г. Киева. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - К. : Зав. С. Кульженко и В. Давиденко, 1871. - 1 пл. : цв., указ., герб, худож. рамка ; 52х60 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 5440.
 16.      План города Киева с линиями железно-конной дороги. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - К. : Тип. С. Кульженко и В. Давиденко, 1871. - 1 пл. : цв., герб, справ. информ., наклейка ; 58х76 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 14525.
17.       План города Киева с окрестностями / Сост. Штаб Киев. воен. округа, Корпус воен. топографов 1871-1873 гг. ; проверял [Тарановский] . - 1:[33 600] ; 400 саж. в 1 дюйме. - [Киев] : Б. изд-ва, [1874]. - 1 пл. : 1 цв., указ. ; 46х72 (50х76 см)
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань:16383.
18.       План г. Киева с предместьями / Сост. и доп. съемкой 1879 г. землемером В. Бошно. - 1:[16 800] ; [200 саж. в дюйме]. - К. : Литогр. С. В. Кульженко, 1880. - 1 пл. : цв., указ. ; 60х90 см, в обл. 21х14 см
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 3853 .
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань: А 488.
19.        План города Киева = План города Киева с показанием казенных и общественных зданий, церквей, садов и пр., сост. по новейшим сведениям (загл. на обл.). - 1:252 000 ; 300 саж. в дюйме. - СПб. : Картогр. зав. А. Ильина, [1890?]. - 1 пл. : цв., печать, помета ; 47х42 см, в рамке 58х51 см, в обл. 19х13 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 4412, 16394.    
Шифр зберігання атласуу секторі картографічних видань: А 417.
20.        План г. Киева с его предместьями и ближайшими дачными участками, составленный по новейшим данным. - 1:[25 200] ; 300 саж. в дюйме. - К. : Ф. Л. Иссерлис и К° ; [К.] : Литогр. "Прогресс", [189?]. - 1 пл. : цв. ; 69х56 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 16477.
21.       План г. Киева с предместиями. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - Киев : Литогр. С. В. Кульженко, 1894. - 1 пл. : цв., указ. ; 69х95 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 6235.
22.        План реки Днепра у города Киева : по изысканиям 1894 г. - 1:[42 680] ; 400 саж. в 0,01 саж. - Б. м. : Б. изд-ва, [1895]. - 1 к. : 2 цв. ; 33х45 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 13290.
 23.       План г. Киева с предместьями / Сост. землемером В. Бошно в 1887 г. - Испр. в 1895 г. - 1:[16 800] ; [200 саж. в дюйме]. - Одесса : Типо-литогр. Г. Беккель, [1895]. - 1 пл. : цв., указ. ул., гравир. печати ; 61х87 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 16483.
24.       План расположения зданий сельско-хозяйственной и промышленной выставки. в г. Киеве. 1897 г. / цензор Живоглядов. - 1:[1 065] ; [5 саж. в 1 см]. - [Киев] : Лито-Тип. Н. Г. Пилющенко и К°, [1898]. - 1 пл. : 3 цв., печать ; 49х68 см, в обл. 19х13 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 2716.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань: А 121.
25.       План части г. Киева [правый берег] ; Б. м-ба. - К. : Лит. И. И. Чоколова, 1899. - 1 пл. : 2 цв. ; 42х41 см.
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 16373, 16375, 16376, 16377, 16378.
26.        План Киевской Гавани и пристаней в Оболонском заливе р. Днепра, устроенных на средства г. Киева, в 1897 - 1899 годах по проекту инженера Максимовича / проект. [Н. И.] Максимович. - 1:[5 325] ; [25 саж. в 1 см]. - К. : Литогр. С. В. Кульженко, [1900]. - 1 пл. : цв. ; 50х80 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 5170.
27.        План города Киева со всеми землями, состоящими в ведении онаго по Киевской губернии / Киев. Гор. Чертежная ; сост. [И.] Таиров. - 1:[25 200] ; [300 саж. в дюйме]. - К. : Хромо-Лит. И. И. Чоколова, 1902. - 1 пл. : цв., текст, указ. ул., справ. информ., печать, помета ; 100х70 см
Інв. № зберігання карти в секторі картографічних видань: 10112, 10113, 16396.
28.        Киев в конце ХІХ века. План Киева с окрестностями = Kiev of the end of the XIX century / ОКП ГГП "Геопрогноз", О.О.О. "Агат-Траст" ; гл. ред. Г. Ф. Маричев; конс. В. И. Величко; ред.: А. Н. Тарасенко, Е. Н. Колейчук ; Б. м-ба. - Киев : ГГП "Геопрогноз", 1994. - 1 к. : цв., текст, ил., герб ; 53х87 см, слож. 27х14 см. - Двустор. печать
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 42879, 42880.
Шифр зберігання атласу у секторі картографічних видань: А 5562.
 

КНИЖКОВІ ВИДАННЯ

  1. Анисимов, Александр Леонидович.
Киев и киевляне. Я вызову любое из столетий... [Текст] : в 2 т. / А. Л. Анисимов. - К. : Курчь, 2002.
 Кн. 1. - [Б. м.] : [б.и.], 2002. - 383 с.: ил.
Автор видання робить спробу презентувати багатий спектр життя та діяльності «Матері міст Руських» в період другої половини Х1Х – першої половини ХХ століття.
Мандруючи сторінками видання, читач зможе здійснити захоплюючу та пізнавальну прогулянку вулицями нашого міста, та завдяки безлічі унікального ілюстративного матеріал, пересвідчитися у його величі.
Шифр зберігання книги у НБУ: С10248/Кн. 1
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) А-67.
  1. Анисимов, Александр Леонидович.
 Киев и киевляне. Я вызову любое из столетий... [Текст] : в 2 т. / А. Л. Анисимов. - К. :     Курчь, 2002            
Кн. 2. - К. : Телеграфъ, 2003. - 346 с.: фотоил., рис.
Другий том видання продовжує знайомити читачів з життям та діяльності «Матері міст Руських» від початку ХV111століття до 20 років ХХ століття
Шифр зберігання книги у НБУ: С10248/Кн. 2.
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) А-67.
  1. Київ Кульженків [Текст] = Киев Кульженко : [фотоальбом] / [текст і анот. В. Величко ; заг. ред. О. Насирова]. - Київ : Варто : Сидоренко В. Б., 2010. - 119 с. : фот. - Текст парал. укр., рос. - Бібліогр.: с. 119.

Видання, що присвячео родині відомих київськиї друкарів, надає читачеві можливість познайомитися з Києвом кінця Х1Х-початку Ххст. Дізнатися про історію становлення та розвитку друкарні С.В. Кульженка. Який широко використовуючи техніку фототипії, першим зробив види міста доступними широкому загалу. В розділі «Фотоальбом», що побудовано за принципом ретроспективи, автор книги надає докладні описи місць з»йомки та розповідає про історію визначних пам»яток, знімки яких залишили нам старі київські фотографи.

Шифр зберігання книги у НБУ: СО32748
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) В-27.
  1. Визначні пам'ятки Києва [Текст] : енциклопедичний довідник / Г. Ю. Івакін [и др.] ; відп. ред. Ю. О. Храмов ; Інститут гуманітарних досліджень Української академії наук. - К. : Фенікс, 2005. - 496 с.: іл.

Книга складається з двох частин – короткого нарису історії Києва та енциклопедичного словника його визначних пам»яток (понад 400) – археологічних, архітектурних, історичних, митецьких, містобудівних, ландшафтних, містить довідки про музеї, театри та деякі установи, що також відбивають яскраву історію міста. Багато ілюстрована чорно-білими (понад 700), а також і кольоровими (погад 200) фотографіями.

 Шифр зберігання книги у НБУ: СО26258/2.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) В-42.
  1. Гирич, Ігор Борисович.

 Київ ХІХ - ХХІ ст. [Текст] : путівник / Ігор Гирич. - К. : Нац. газ.-журн. вид-во, 2013. - 255 с. : фотогр. Кольор.

До путівника увійшли розповіді про історичні частини Києва Старе місто, Поділ, Хрещатик, липки та Печерськ. Оповідь побудована за сімома маршрутами подорожей містом, які розпочинаються біля залізничного вокзалуі закінчуються Києво-Печерською лаврою.

Шифр зберігання книги у НБУ: ВА769987
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Г-51.
  1. Гирич, Ігор Борисович.

      Київ: люди і будинки [Текст] : [путівник] / Ігор Гирич. - Київ : Либідь, 2015. - 428, [3] с. : іл.

Ця книга не є путівником у традиційному сенсі краєзнавчого жанру. Вона є радше культурологічним есеєм про людей, які живучі в Києві творили його неповторну ауру.

Героями книжки є не тільки визначні українські родини, щодесятиліттями мешкали в Києві – Грушевських, Антоновичів, Шульгіних, Косачів, Старицьких,але й окремі всім відомі постаті. Розповідається про будівлі, що роблять Київ неповторним.

Шифр зберігання книги у НБУ: ВС 59785.
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Г-51.
  1. Друг, Ольга Миколаївна.

Вулицями старого Києва [Текст] / Ольга Друг. - Л. : Світ, 2013. - 496, [XVI] с. : іл. - (Серія "Історичні місця України").

Перед читачем – розповідь про центральні історичні райони Києва, особливості формування архітектурного середовища міста. Про його вулиці, будинки, храми. Зокрема , давні архітектурні ансамблі – Софію Київську та Києво-Печерську лавру – об»єкти світової спадщини.

В книзі широко використані матеріали державних і приватних архівів, музеїв та бібліотек. Видання багато ілюстроване.

Шифр зберігання книги у НБУ: ВС ВС56234.
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Д-76.
  1. Ерофалов, Борис Леонидович.
Архитектурный атлас Киева [Текст] : с десятью ист. картами, 294 ориг. фот. и архив. ил. / Борис Ерофалов. - Киев : А+С, 2013. - 351 с. : ил. - Текст рос., англ. - Библиогр.: с. 281-291.
Архитектурный атлас – специальный формат. Главная его особенность- компактная упаковка самых интересных, широко изхвестных. А част совершенно неожиданных архитектурных памятников Киева в географически доступной форме.
Шифр зберігання книги у НБУ: ВА809068
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Є-78.
  1. Иевлева, Валерия Павловна.
     Очерки индустриального развития Киева XIX-XX веков [Текст] / Валерия Иевлева ; НАН Украины, Укр. о-во охраны памятников истории и культуры, Центр памятниковедения НАНУ и УТОПИК. - Киев : Логос, 2017.   
         Т. 1 : XIX- начало XX века. - 2017. - 438, [1] с. : ил. - Бібліогр.: с. 434-438.
З дарчим написом авт.
В первом томе научной монографии об индустриальном развитии Киева предлагается широкая картина,иллюстрирующая возникновение и совершенствование его промышленно-производственной и инженерной систем в Х1Х и в начале ХХ веков. Книга богато иллюстрирована историческими и современными фото, картами и планами, чертежами и пр..
Шифр зберігання книги у НБУ: C11686/1.
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) И-30.
  1. Кальницький, Михайло.
Київ. Прикмети часу, 1890-ті роки [Текст] / Михайло Кальницький. - Київ : ВАРТО, 2013. - 143 с. : фот.        З дарчим написом НБУВ від авт.
Додаток: Репринтний план Києва 1889-1890 років. - 1 карта.
Нова книжка видавництва «ВАРТО» пропонує незвичний погляд на старий Київ. Завдяки високоякісним світлинам початку 1890-х років з альбому знаного видавця С.В. Кульженка у супроводі комегнтарів Миайла Кальницького – відомого фахівця з історії Києва – читач, ніби через збільшувальне скло приглядатиметься до найдрібниших подробиць давніх вулиць і будівель Верхнього міста та Подолу, центральних кварталів Хрещатика та Липок, Лук»янівкита заміської лівоборежної Слобідки. До книги додається маловідомий, дуже інформативний план міста кінця Х1Х століття.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА784178 з дод.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) К-17.
  1. Київ [Текст] : енциклопед. довід. / за ред. А. В. Кудрицького. - Київ : Голов. ред. УРЕ, 1981. - 735, [28] с. : іл.
Основна частина довідника містить більше 3000 статей-довідок, які розміщені в алфавітному порядку. Значна частина матеріалів є оригінальною і публікується вперше.
Шифр зберігання книги у НБУ: АО227986
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) К-38.
12. Малаков, Дмитро Васильович.
   Від "міста Ярослава" до Либеді (вулиця Олеся Гончара - площа Перемоги - Старовокзальна) [Текст] / Дмитро Малаков . - Київ : Либідь, 2017. - 68, [3] с. : фот. - (Серія "Твій Київ"). - Назва обкл. : Від "міста Ярослава" до Либеді. - (серія "Твій Київ").
Це видання знайомить з минулим вулиці, що збігає з верхнього міст а надолину Либіді і носить ім.»я класика української літератури олеся Гончара. Тут зберіглася цікава стара забудова в стилях історизм, неоренесанс, неоампір, модерн, конструктивізм. На цій вулиці мешкали і працювали відомі вчені,письменники, митці.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА818239/1.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) М-18.
  1. Малаков, Дмитро.
 Київ столітньої давнини [Текст] / Дмитро Малаков, Андрій Прибєга. - Київ : Фенікс, 2017. - 317, [2] с. : фот.
Видання пропонує читачеві цікаву екскурсію в Київ Х1Х початку ХХ століття. Подорож побудована на ретельно підібраній колекції поштівок з краєвидами Києва більш ніж столітньої давнини.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА819231.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) М-18.
  1. Малаков, Дмитро Васильович.

  Мала і Велика Житомирські [Текст] / Дмитро Малаков. - Київ : Либідь, 2017. - 87 с. : фот. - (Серія "Твій Київ"). Серія "Твій Київ").

Мала і Велика Житомирськіз»єднають майдан Незалежності з Львівською площею. Обидві Житомирські щільно забудовані понад сто років тому і цікаві архітектурним пам»яткамив стилі класицизму, неоресансу, неоготіки, модерну, неоампіру, конструктивізму.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА818240.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) М-18.
  1. Машкевич, Стефан Владимирович.

  Улицы Киева. Ретропутешествие [Текст] / Стефан Машкевич. - 2-е изд., перераб. и доп. - Харьков : Фолио, 2018. - 394, [2] с. : фот. - (Серия "Библиотека киевлянина"). - Бібліогр.: с. 340-368. (Б-ка киевлянина).

Эта книга – своего рода путешествие по Киеву в пространстве и времени. В каждом из семи маршрутов по городу содержится рассказ об истории названий всех улиц, по которым он проходит. А также об этапах топонимической истории Киева.Историческое исследованиеЮ основанное на документальной информации из известных и малоизвестных первоисточников, сопровождается литературными фрагментами и многочисленными иллюстрациями, а также подробным указателем названий улиц.
Шифр зберігання книги у НБУ: ВА821328
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) М-3
  1. Паталєєв, Олександр Васильович.

Старий Київ [Текст] : зі спогадів Старого Грішника / О. В. Паталєєв ; упоряд., вступ. ст., прим. та добір іл. О. Друг. - К. : Либідь, 2008. - 432 c.: іл.

Перед нами ще одна піднята із забуття книжка про рідне місто . і це не тільки захоплююче чтиво, а й цінне джерело з історії Києва, оповіданої хай у чомусь пересічним,але дуже щирим свідком.

Авторськй текст наближено до сучасної орфографії. Неповторну атмосферу тодішнього міста передають не лише архітектурні пам»ятки, а й обличчя іменитих та безіменних киян – представників різних верств міської громади. Особливого шарму книжці надають тогочасні невигадливо-кокетливі листівки, дружні шаржі та жанрові замальовки.
Шифр зберігання книги у НБУ: ВА707281/
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) П-20.
  1. Петров, Сергій Степанович.
Оборонні споруди Києва Х-ХІХ ст. у контексті історії міста і загального розвитку військово-фортифікаційної справи [Текст] / Сергій Петров. - К. : Експрес-Поліграф, 2012. - 448 с. : іл. - Бібліогр.: с. 424-443.
У книзі на широкому історичному тлі простежується розвиток оборонних споруд Києва від заснування міста до початку ХХ століття.Розглядається процес зміни топографічних акцентів у побудові фортифікаційних споруд. Що зводилися в різні періоди існування міста. Їхні конструктивні особливості і відмінності. Що удосконалювалися із розвитком економічних, технічних та інших складових, пов»язаних із змінами можливостей засобів оборони і нападув конкретних історичних умовах, які складалися в суспільстві і впливали на побудову оборонних споруд.
В тексті надається пояснення щодо розташування колишніх оборонних споруд та подій. Що відбувалися в місті, відносно місцевостей сучасного Києва, ілюстрації, посилання на історичні джерела тощо.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА748790.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) П-30.
  1. Прорізна. Ярославів Вал [Текст] : культуролог. путівник / Василь Галайба, Валерій Грузін, Марія Кадомська, Дмитро Малаков. - К. : Амадей, 2010. - 295, [8] с. : рис. + 1 арк. дод. - (Історія однієї вулиці ; т. 4).
Вулиці Прорізна та Ярославів Вал утворюють собою єдину магістральну артерію, що зв»язує центральну вулицю столиці Хрещатик, вулицю Володимирську та Львівську площу. Книга розповідає про проектування цих вулиць, їхню забудову та подальшу долю будівель. Їхніх мешканців і господарів.
 Шифр зберігання книги у НБУ: АО268715, з дод..
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) П-78.
  1. Рибаков, Михайло Олександрович.
Хрещатик відомий і невідомий [Текст] : краєзнавчі нариси / М. О. Рибаков. - К. : Кий, 2003. - 504 с.: іл.
У книзі розповідається про історію, а головне – про культурну роль центральної вулиці Києва – Хрещатик. Крім театрів, кінотеатрів, цирків розглянуто широкий комплекс питань історії і розвитку інших культурних закладів, що в різний час існували на Хрещатику:навчальні заклади, культурні та освітні товариства, видавництва, бібліотеки, книгарні тощо. Приділено увагу також і культурі бізнесу на Хрещатику.
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВС39409.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Р-49.
  1. Рибаков, Михайло Олександрович.
      Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва [Текст] / М. О. Рибаков. - К. : Кий, 1997. - 374 с.
Книга являє собою своєрідний збірник історко-краєзнавчих та культурологічних нарисів про Київ. В них висвітлені питання адміністративно-територіального поділу міста в різні часи, наведені відомості про топографію міста й окремих його складових, будинки та вулиці, яких вже не існує в сучасному Києву.
Шифр зберігання книги у НБУ: ВС32444..
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Р-93.
  1. Третяк, Кирило Олегович.
      Мінливе обличчя міста, або доля київських фасадів [Текст] / Кирило Третяк. - Київ : Парламент. вид-во, 2018. - 535, [1] с. : фот.
          В книзі зібрані матеріали проведенного дослідження щодо перебудов і реконструкцій споруд Києва протягом останніх століть. Читач зможе дізнатися як змінився вигляд сьогоднішньої забудови міста, які елементи декору фасадів були втраченічи, навпаки з»явилися.
Шифр зберігання книги у НБУ: ВС65937.
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Т-66.
  1. Шаповаленко, Таїсія Василівна.
Спадок Григорія Гладинюка [Текст] / Таїсія Шаповаленко. - Київ : Саміт-книга, 2021. - 278 с. : іл. - Бібліогр.: с. 273-276.
Знаковою постаттю в історії Київа, попри забуття , залишається постать Григорія Гладинюка, відомого свого часу благодійника із промовистого ряду київських меценатів: Терещенка, Ханенків, Симиренків, Бродських, Дегтерьова… Життєвий шлях підприємця, одного з лідерів київського готельного сервісу – класична повість про людину, яка «створила себе сама».
 Шифр зберігання книги у НБУ: ВА856275.
 Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Ш-24.
  1. Ярон, Сергій Григорович (1850–1913).
Київ у 80-х роках. Спогади старожила [Текст] / Сергій Ярон ; ст., комент. та добір іл. Ольги Друг. - Київ : ВАРТО, 2017. - 559 с. : іл. - Текст укр., рос. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Книга спогадів відомого київського адвоката і журналіста С. Яроназнайомить читача з життчм Києва кінця Х1Х ст. Яскраву картину повсякдення міста доповнюють виписані автором з тонким юмором портрети окремих громадських та культурних діячів. Текст С. Ярона коментується з точки зору сучасного стану історичної науки. Видання ілюстроване унікальними фотографіями тієї доби, а також дружніми шаржами 1880-х років. Усе це разом дає уявлення про зовсім інший, незнайомий нам Київ.
Шифр зберігання книги у НБУ: СО35565/
Шифр зберігання книги секторі картографічних видань Т3(4укр) Я-22.
 

 

 

 
 
 
 
Підготували:
молодший науковий співробітник Сагетдінова Н.В.
провідний бібліотекар Козякова О.В.
провідний бібліотекар Рубльова В.А.