До 300-річчя з дня народження Дені Дідро (1713-1784)

Дені Дідро (1713-1784) – французький мислитель доби Просвітництва, твори якого увійшли до скарбниці світової філософії, літератури, мистецтвознавства, суспільних та природничих наук. Найвизначнішим досягненням Дідро і головною справою його життя стало започаткування і підготовка до друку найбільшого довідкового видання  XVIII ст. – «Енциклопедії, або тлумачного словника наук, мистецтв та ремесел» (Encyclopédie ou dictionaire raisonné des sciences, des arts et des métiers (1751-1780). До роботи над цим грандіозним проектом Дідро залучив видатних діячів свого часу: Ж. Л. д’Аламбера, Ж. Ж. Руссо, Ф. М. Вольтера, П. А. Гольбаха, Е. Б. Кондільяка та ін. Статті «Енциклопедії» відображають характерні для XVIII ст. погляди на релігію, історію, філософію та мистецтво, а також містять цінні відомості про наукові відкриття, стан розвитку всіх ремесел і технологій. Вступне слово до «Енциклопедії» вважається маніфестом Просвітництва.

Перше видання «Енциклопедії», що складається з 17 томів основного тексту і 11 томів ілюстрацій, виходило друком в Парижі протягом 1751-1772 рр. У 1775 р. права на це видання перейшли до Шарля-Жозефа Панкука. Він випустив 5 додаткових томів і 2-томний індекс. Таким чином, повне видання «Енциклопедії» налічує 35 томів, але останні 7 вже не належать Дідро. «Енциклопедія» Дідро зазнала кількох перевидань як на батьківщині просвітника, так і поза її межами, справила значний вплив на культурне та суспільно-політичне життя Франції і була перекладена багатьма мовами світу. Вагоме місце в творчому доробку Дідро посідають також наукові праці та художні твори, серед яких «Думки про пояснення природи» (1754), «Про драматичну літературу» (1758), «Елементи фізіології» (1773-1780), романи «Черниця» (1760), «Небіж Рамо» (1762-1782), «Жак-фаталіст та його пан» (1773) та ін.

З нагоди 300-річчя із дня народження Дідро відділ стародруків та рідкісних видань НБУВ підготував виставку прижиттєвих та посмертних видань мислителя. У фондах відділу стародруків зберігається більш ніж 20 томів різних видань філософських та художніх творів Дідро і понад 50 томів різних видань «Енциклопедії». На виставці представлені перше видання роману «Нескромний скарб» (Les Bijoux Indiscrets. – Paris, 1748); збірка драматичних творів (Oeuvres De Théatre. – Amsterdam, 1770), куди увійшли комедії «Батько родини» (Le Pere de Famile) і «Побічний син» (Le Fils Naturel); перше прижиттєве зібрання творів Дідро (Collection Complette des Ouvres Philosophiques, Littéraires et Dramatiques. – London, 1773); збірка есе про Сенеку (Essai sur la vie de Séneque. – Paris, 1779); укладене Ж.-А. Нежоном перше посмертне зібрання творів Дідро, доповнене матеріалами його рукописів (Oeuvres de Denis Diderot. – Paris, 1798); французькі, італійські та швейцарські перевидання «Енциклопедії», а також ілюстрації до словникових статей «Енциклопедії» із різних галузей знань.

© Курганова Олена Олександрівна.

Контактна інформація