26 березня 2014 року о 15 год. в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулося відкриття книжково-ілюстративна виставка до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка «Великому Кобзареві присвячується».
На відкритті виставки виступили: В. І. Попик, генеральний директор НБУВ, канд. іст. наук; О. П. Степченко, завідувач відділу фондів рукописної спадщини Інституту рукопису, канд. іст. наук; Л. М. Яременко, директор Інституту архівознавства, канд. іст. наук; Г. І. Ковальчук, завідувач відділу стародруків та рідкісних видань, д-р. іст. наук, професор; Г. М. Юхимець, завідувач відділу образотворчих мистецтв, канд. мист.; Н. М. Носкіна, завідувач сектору обслуговування відділу газетних фондів; Л. В. Івченко, завідувач відділу музичних фондів.
На виставці представлені понад 600 документів із фондів Бібліотеки: книги, періодичні видання, ноти, рукописні документи, живопис та репродукції малярських творів великого Кобзаря, переклади поезій Шевченка мовами світу. Шевченкіана із фондів НБУВ репрезентує унікальне зібрання, яке розкриває не тільки творчість Шевченка, а й літературо- та мовознавчі, мистецькознавчі дослідження, документальну спадщину видатних науковців у галузі шевченкознавства.
Шевченкіану українського плакату презентують на виставці близько 60 творів. Найдавніші з них: плакат-афіша вистави за п'єсою Тараса Шевченка «Назар Стодоля», створений до 100-річного ювілею Великого Кобзаря; плакат «Учітеся, брати мої…» (1918?); плакат «Шевченківське свято», виконаний 1920 року видатним українським художником Михайлом Бойчуком. Більша частина експозиції плакату представлена творами шевченківської тематики відомих українських графіків періоду 1950 – 1970-х років.
На виставці представлені унікальні документи з фондів Інституту рукопису, які репрезентують історичну, літературну та мистецьку спадщину Великого Кобзаря.
До експозиції ввійшли прижиттєві видання «Кобзаря» (1860 р.) «Тризни» (1844 р.) з власницькими написами Т. Г. Шевченка відомим українським діячам – Катерині Василівні Галаган, Марку Олександровичу Андрієвському, Федору Івановичу Чельцову, Михайлу Олександровичу Максимовичу. Окремо слід відзначити біловий автограф поета останньої редакції вірша «Подражанiе» в рукописному збірнику П. О. Кулiша «Посажу коло хатини» від 23 листопада 1859 р.
Творчий доробок Т. Г. Шевченка представлений в рукописних списках другої половини ХІХ ст. поемами та віршами – «Гайдамаки», «Іван Підкова», «Тополя», «Кобзарь» із рукописної збірки Бориса Грінченка.
Зацікавить відвідувачів виставки унікальні документи, які присвячені історії видання збірки «Кобзарь». Це набірні примірники 2-го та 3-го видання з правкою П. Я. Стебницького (1907–1908 рр., 1910 р.), передмова Т. Г. Шевченка до 2-го видання «Кобзаря», складена рукою В. Доманицького, стаття П. Я. Стебницького «Кобзар» пiд судом» про повне видання «Кобзаря» в Петербурзі (1918–1919 рр.).
У центрі експозиції – 6 унікальних офортiв Т. Г. Шевченка. (у виданні: Живописная Украина. Первый выпуск. Серия офортов – Судня рада. Видубицький монастир у Києві. У Києві. Дари в Чигрині 1649 року. Казка. Старости. (1844 р.).
Наукові дослідження творчості та вшанування пам'яті Тараса Шевченка в Національній академії наук України представлені документами, що зберігаються у фондах Інституту архівознавства НБУВ.
Безперечно, окрасою виставки є прижиттєві видання Т. Г. Шевченка. Лише у відділі стародруків та рідкісних видань НБУВ зберігаються примірники 11-ти прижиттєвих видань поета: "Кобзарь" 1840 р., "Чигиринський Кобзар і Гайдамаки", "Тризна", окремі поеми серії "Сільська бібліотека", "Кобзар" коштом П. Семеренка і "Кобзарь Тараса Шевченка в переводе русских поэтов" 1860 р., а також "Букварь южнорусский" - останнє прижиттєве видання Великого Кобзаря. Найцінніше і найрідкісніше серед них - перше видання "Кобзаря" 1840 року, що існує сьогодні усього в кількох екземплярах. Примірник цього видання з фондів НБУВ зберігся у складі власницького конволюта ХІХ ст., в одній оправі з "Енеїдою" І. П. Котляревського та виданнями малоросійських пісень. Крім того, за життя Тараса Григоровича його твори публікувалися в перших українських альманахах "Ластовка" 1841 р., "Молодик" 1843 р., "Хата" 1860 р., в журналі "Основа" 1861 р., що також представлені на виставці.
Зарубіжна Шевченкіана представлена оригінальними творами Т. Г. Шевченка, виданими поза межами України українською та іншими мовами народів світу, в також виданнями, які розкривають творчий і життєвий шлях Великого Кобзаря.
З часу виходу друком першого видання «Кобзаря» у 1840 році творчість Тараса Шевченка привертає увагу критиків, літературознавців, істориків. За життя Шевченка у періодичних виданнях опубліковано понад 200 статей, критичних відгуків, рецензій, згадок. Спогади про Шевченка у різних періодичних виданнях залишили цього сучасники М. І. Костомаров, П. О. Куліш, О. М. Лазаревський, П. І. Мартос, В. В. Тарновський, М. К. Чалий, О. Чужбинський та інші.
На виставці представлені і ілюстровані випуски газет: «Киевская мысль», «Одесский вестник», «Приазовский край», а також газета «Діло» за 1911 та 1914 рр. Ці числа газет приурочені до вшанування 50-ї річниці від дня смерті поета та 100-річчя від дня народження Кобзаря.
Музична Шевченкіана. Шевченкова поезія надихнула сотні композиторів на написання понад 1000 музичних творів різних форм і жанрів, мала величезний вплив на народне і професійне музичне мистецтво нашої країни. На виставці до ювілею поета представлено невелику частину з скарбниці музичної Шевченкіани у фондах Бібліотеки, що репрезентована творами Миколи Маркевича, Миколи Лисенка, Владислав Заремби, Станіслава Людкевича, Кирила Стеценка.
У Корпусі № 2 НБУВ по вул. Володимирській, 62 представлені унікальні видання та репродукції творів Шевченка, музичні видання, документи, які розкривають творчість Великого Кобзаря із спеціалізованих фондів Бібліотеки.
З документами та виданнями, які презентуються на виставках, можна також ознайомитись у меморіальній електронній колекції «Т. Г. Шевченко» на порталі Бібліотеки, присвяченій особистості видатного українського поета: бібліографічна база даних, електронні виставки, книги, зображення, галереї, ресурси Інтернету.
Виставка «Великому Кобзареві присвячується» у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського стала визначною подією у культурному та науковому житті Києва і України.
Побачити представлене можна у виставкому залі НБУВ за адресою: Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 3 та в Корпусі №2, Київ, вул. Володимирська, 62.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах