Семінар «Бібліотека та бібліометрія: світовий досвід, українська перспектива»

Поділитися: 

Міжнародна наукова конференція Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (2014)

Робота семінару «Бібліотека та бібліометрія: світовий досвід, українська перспектива» мала на меті визначення напрямів розвитку вітчизняних наукометричних досліджень.

Ґрунтовним був виступ завідувача міжгалузевої лабораторії теорії і практики наукометрії МОН України та НАН України (в структурі Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України), канд. хім. наук, члена міжнародного товариства наукометрії та інформетрії Віктора Рибачука. Він ознайомив учасників конференції з позитивною реакцією наукової спільноти на Декларацію про оцінювання наукових досліджень, запропоновану  2012 року на щорічній конференції Американського товариства клітинної біології у Сан-Франциско. Декларація закликає відмовитися від використання імпакт-фактора журналів в оцінюванні результатів наукових досліджень, оскільки місія науки — одержання нових знань, а не маніпулювання цифрами.

Певний резонанс викликала презентація наукового співробітника відділу бібліометрії та наукометрії НБУВ, канд. наук із соціальних комунікацій Тетяни Симоненко «Бібліометрика української науки». Представлена нею інформаційно-аналітична система моніторингу та відстеження тенденцій розвитку вітчизняної науки, що функціонує на засадах конвергенції зі світовими наукометричними платформами, може слугувати джерельною базою для отримання даних у ході експертного оцінювання результатів професійної діяльності науковців і дослідницьких колективів.

Доповідь завідувача відділу бібліометрії та наукометрії  НБУВ, канд. техн. наук  Леоніда Костенка була присвячена узагальненню емпіричних рангових закономірностей у системі соціальних комунікацій, що носять імена їх першовідкривачів (Бредфорда, Лотка, Ципфа). Доповідач обґрунтував модель цих закономірностей на основі усталених законів розподілу теорії ймовірностей, що дозволило представити їх у вигляді одного закону, що може бути названим законом самоорганізації соціально-інформаційних комунікацій.

Учасники семінару констатували необхідність поєднання якісних і кількісних методів наукометричних досліджень, тобто одержання експертних висновків щодо результативності наукової діяльності вченого чи колективу на підставі низки бібліометричних показників.

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: 
Учасники семінару «Бібліотека та бібліометрія: світовий досвід, українська перспектива»
Виступає Леонід Костенко