Міжнародна наукова конференція Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського — головна бібліотечна подія року

Поділитися: 

21-23 жовтня 2014 р. у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася ХХІ міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» — щорічний науковий форум Інформаційно-бібліотечної ради НАН України, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Асоціації бібліотек України і Ради директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук — членів Міжнародної асоціації академій наук.

У роботі конференції, що мала на меті визначення основних засад стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України на період до 2020 року, заснованої на тісній інтеграції та кооперації зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій,  взяли участь понад 400 учасників. Серед них — відомі вчені, керівники бібліотечної галузі, фахівці вітчизняних бібліотек та наукових установ, а також зарубіжні гості. З-поміж них — делегація Бібліотеки імені Врублевських Литовської академії наук на чолі з  директором Сігітасом Нарбутасом, директор представництва компанії «Ельзевір» у Росії, Білорусі та Україні (одного із найбільших в світі видавництв наукової, технічної та медичної інформаційної продукції і послуг) Марат Фатхулін та інші.

 «Ми відчуваємо, як події останнього часу змінюють Україну й усіх нас», — сказав генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, доктор історичних наук Володимир Попик, відкриваючи пленарне засідання конференції. Нагальні проблеми бібліотечно-інформаційної сфери, спричинені сучасними інформаційними й суспільними реаліями, потребують консолідації зусиль фахівців галузі й вагомої державної підтримки. А для успішного втілення реальних змін у бібліотечно-інформаційній сфері, на думку доповідача, «потрібна рішуча політика держави, органів влади, спрямована не на констатацію ситуації, а на кардинальне вирішення проблем, що, не зрідка, власне, не потребує навіть додаткових бюджетних асигнувань».

Концептуальною щодо визначення бібліотечних стратегій в умовах цифрового суспільства була доповідь на пленарному засіданні форуму доктора філософських наук, академіка НАН України, академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права, голови Інформаційно-бібліотечної ради НАН України, почесного генерального директора  НБУВ Олексія Онищенка. Про реальні кроки в окресленому напрямі йшлося у виступах начальника управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України Лариси Нікіфоренко, заступника директора з наукових питань Бібліотеки імені Врублевських Литовської академії наук Ріми Ціценєне, генерального директора Національної парламентської бібліотеки України Тамари Вилегжаніної, заступника директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України, члена-кореспондента НАН України Андрія Крючина, президента Української бібліотечної асоціації Ірини Шевченко, директора представництва компанії «Ельзевір» Марата Фатхуліна та інших. Низку конструктивних пропозицій щодо формування фундаментальної електронної бібліотеки «Україніка» виклав у своїй доповіді генеральний директор НБУВ Володимир Попик.

У рамках конференції також відбулася нарада керівників провідних бібліотек України, Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України. Її учасники обговорили стратегічні засади розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України на період до 2020 р. Одностайну підтримку отримала пропозиція генерального директора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Володимира Попика підготувати звернення до урядових інституцій та до керівництва Верховної Ради України щодо удосконалення бібліотечно-інформаційного законодавства, зокрема що стосується врегулювання процедури закупівлі комп’ютерного обладнання для бібліотек та інформаційних установ.

Нагальні проблеми та пріоритетні завдання бібліотечно-інформаційних інституцій, окреслені доповідувачами  під час пленарного засідання, стимулювали жваві  дискусії учасників секцій, семінарів та круглих столів, що відбулися у рамках конференції за напрямами бібліотечно-інформаційної діяльності. Про зміст виголошених доповідей і повідомлень та предмет дискусій цих наукових заходів ідеться в короткому огляді.

Учасники та гості форуму мали змогу переглянути тематичні документні експозиції та виставки нових видань НБУВ, розгорнуті у виставкових залах Бібліотеки.

Результати міжнародної наукової конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» стануть предметом обговорення під час засідання вченої ради НБУВ 28 жовтня 2014 р.

Огляд роботи секцій, круглих столів та семінарів:

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: