Співорганізаторами заходу були Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського, Національний історико-етнографічний заповідник (НІЕЗ) «Переяслав», ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».
Колектив наукової бібліотеки Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету упродовж останніх років успішно здійснює бібліотечні творчі проекти, зокрема, проект краєзнавчого спрямування «Київщинознавство», у межах якого здійснюється збір інформації про життєвий та творчий шлях видатних особистостей, імена яких пов’язані з Переяславщиною та Київщиною. Відбувається широке інформування користувачів за допомогою книжкових виставок, бібліографічних оглядів, Днів інформації, списків рекомендованої літератури, презентацій книжок, біобібліографічних нарисів та інших форм бібліотечної роботи. Особливістю діяльності колективу бібліотеки є значна науково-пошукова та дослідницька робота, ознайомлення з історичним матеріалом, вивчення пам’яток історії та культури, зустрічі та співпраця з науковцями-істориками, працівниками музеїв.
Метою круглого столу стало вшанування пам’яті Тараса Шевченка, життя і творчість якого тісно пов’язані з Переяславом, пропагування його спадщини та здобутків бібліотечної Шевченкіани, поглиблення співпраці між бібліотекарями, вченими, музейними працівниками.
На відкритті заходу з вітальним словом виступили проректор з наукової роботи університету Сергій Рик, генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич. Було виголошено доповіді: «Кобзарева осінь в Переяславі» (Наталія Кухарєва, завідувач науково-дослідного відділу музею Заповіту Т.Г. Шевченка НІЕЗ «Переяслав»); «Переяслав у малюнках Шевченка» (Анастасія Козулько, старший науковий працівник відділу «Життя і творчість Т.Г. Шевченка» Національного музею Тараса Шевченка, м. Київ); «Історія створення Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» (Людмила Шевченко, заступник директора з наукової роботи Шевченківського національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», заслужений працівник культури України, Черкаська обл., с. Шевченкове); «Бібліографічна Шевченкіана: від витоків до сьогодення» (Лариса Пономаренко, заступник директора з наукової роботи ДНПБ України імені В.О. Сухомлинського) та «Володар у царстві духу» (Олена Покусова, завідувач сектору ДНПБ України імені В.О. Сухомлинського) та ін.
У роботі круглого столу взяла участь керівник Центру науково-бібліографічної інформації НБУВ Тетяна Добко, яка поінформувала учасників зібрання про наукову діяльність Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського на відзначення ювілею Тараса Шевченка та передала до бібліотеки університету кілька книжок, підготовлених фахівцями НБУВ, зокрема, наукове видання «Тарас Шевченко. Бібліографія видань творів 1840–2014» (К., 2014), яке викликало у присутніх неабиякий інтерес.
Великий інтерес викликали презентація книги «Коріння Шевченкового роду» (Київ, 2012) Миколи Лисенка, краєзнавця, дослідника роду Шевченка, праправнука Тараса Шевченка за братом Йосипом (Черкаська обл., с. Шевченкове), у якій розкрито генеалогічне дерево Шевченкового роду, вміщено життєписи родичів поета та розповідь про відвідувачів Чернечої гори в ювілейний 2014 рік Віктора Тарахана, завідувача сектору науково-дослідного відділу культурно-освітньої роботи Шевченківського національного заповідника (Черкаська обл., м. Канів).
Перспективи та можливості
«Енциклопедії Сучасної України» та відображення постаті Тараса Шевченка в енциклопедіях світу висвітлив Микола Железняк, директор Інституту енциклопедичних досліджень НАН України.
З бібліотечним проектом «Шевченко і Переяславщина в університетській книгозбірні» ознайомила присутніх директор бібліотеки ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди», заслужений працівник культури України Ольга Шкира. Про діяльність університетського навчально-наукового Центру Шевченкознавства розповіла директор Центру, кандидат педагогічних наук Олена Кулик.
Увазі учасників заходу було запропоновано виставково-інформаційні експозиції: виставка-галерея «Шевченківська світлиця», книжкова виставка «Т.Г. Шевченко на Переяславщині», книжково-ілюстративна виставка «Україна – земля козацька», етнографічна книжково-ілюстративна виставка «Материнське тепло», мистецька виставка «Дім там, де твоє серце», віртуальна книжкова виставка «Будитель і відроджувач нації», електронний інформаційно-бібліографічний бюлетень «Бібліотечна Шевченкіана». У рамках заходу було проведено майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва (учасники: студенти педагогічного факультету та викладачі кафедри мистецьких дисциплін) та організовано екскурсію до музею Заповіту Т.Г. Шевченка.
Поетичні твори Т. Шевченка звучали у чудовому виконанні учня 8-го класу Переяслав-Хмельницької гімназії, лауреата Всеукраїнських читань, переможця творчого конкурсу «Диво-дитина України 2011 року», володаря гран-прі Міжнародного конкурсу читців у Мелітополі 2013 року Віктора Смірнова та студентів філологічного факультету.
Продовженням «Кобзаревої осені в Переяславі» стане проведення наукової конференції, присвяченої 170-річчю написання Тарасом Шевченком «Заповіту» в Переяславі, яка відбудеться 2015 року.
Тетяна Добко,
керівник Центру довідково-бібліографічної інформації,
доктор наук із соціальних комунікацій
Корисні ресурси:
До 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського презентує на веб-порталі для ознайомлення користувачів презентаційні електронні версії видань:
Ми в соціальних мережах