До Міжнародного дня пам’яток та визначних місць

Поділитися: 

З нагоди Міжнародного дня пам’яток та визначних місць (International Day For Monuments and Sites), Дня пам’яток історії та культури, що відзначаються щорічно 18 квітня, у читальній залі відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ (вул. Володимирська, 62; кім. 307) розгорнуто книжково-документну експозицію.

Міжнародний день пам’яток та визначних місць встановлений  за ініціативою Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), яка цьогоріч святкує 50-річчя від дня заснування. Цей день відзначають щорічно 18 квітня за рішенням Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО 1983 року. У  багатьох країнах, що входять до ЮНЕСКО, на відзначення свята влаштовують численні заходи та акції задля того, аби поінформувати про різноманіття культурної спадщини людства, її вразливість і зусилля, необхідні для її захисту та збереження.

В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури». Відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 р. № 1062/99 його відзначають щорічно 18 квітня в Міжнародний день пам’яток та визначних місць. Девізом Дня став заклик «Збережемо нашу історичну батьківщину».

У липні 2000 р. Президент України підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», що регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об’єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського є національним сховищем книжкових пам’яток, здійснює збирання, наукове опрацювання, зберігання та залучення до наукового й культурного обігу найцінніших рукописних пам’яток, стародруків та рідкісних видань українського народу, а також інших країн та народів. Ці книжкові пам’ятки  мають історико-культурну цінність і належать світовій культурі.