«Воєнні газети (1941–1945 рр.) у фондах газетного відділу НБУВ». Виставка до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Поділитися: 

Відділ газетних фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського запрошує відвідати виставку «Воєнні газети (1941–1945 рр.) у фондах газетного відділу НБУВ», приурочену до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі у Другій світовій війні. На виставці представлені газети радянської Червоної армії, видання ОУН-УПА та «Русской освободительной армии» генерала Власова.

За рішенням ЦК КП(б)У в липні 1941 р. була створена газета «За Радянську Україну» – орган Центрального Комітету КП(б)У і Верховної Ради УРСР. Відповідальним редактором газети був М. Бажан, до редколегії входили В. Василевська, О. Корнійчук, А. Малишко, М. Рильський, П. Тичина та ін. Виходила газета 3 рази на тиждень. Газету розкидали над тимчасово окупованою територією України з літаків по 1,5-2 млн. примірників. Газета супроводжувала війська Південно-Західного фронту і проіснувала до січня 1943 р. Того ж року замість неї почала виходити газета «Радянська Україна».

З 1941 по 1942 рр. виходить газета Південного фронту «Во славу Родины». У 1943 р. була заснована фронтова газета Першого Українського (до 20 жовтня 1943 р. – Воронезького) фронту «За честь Батьківщини» (відповідальний редактор С. Жуков, заступник редактора Т. Одудько). До її редакції входили А. Головко, А. Малишко, Л. Дмитерко. Співпрацював з газетою В. Сосюра. Як військовий кореспондент цієї газети він виїжджав у діючі війська, виступав перед воїнами.

Виданням Другого Українського (до 20 жовтня 1943 р. – Степового) фронту була газета «Суворовский натиск».

В експозиції представлені й деякі газети інших фронтів, зокрема Калінінського «Вперед на врага», Південно-Західного «Советский воин» та ін.

Видання ОУН та УПА «Самостійник» (редактор В. Хоменко), «За самостійну Україну» (редактор Назар Чубенко), «До зброї», «Земля і влада» (видання Української Національно-Демократичної Партії, яка була утворена на початку 1943 р. в Західній Україні) та ін. публікували рішення керівних органів ОУН та УПА, інформацію про злочини як більшовиків, так і гітлерівців, дані про повстанські бої.

Газети «Русской освободительной армии» генерала Власова «Боевой путь», «Доброволец», «Фронтовой листок для добровольцев» публікували інформацію про поразки радянських військ та перемоги гітлерівців, розкривали негативні сторони радянської дійсності. Публікували фото бійців «Русской освободительной армии» та багато карикатур на  Й. Сталіна і радянську дійсність.

Ознайомлення з експонатами виставки «Воєнні газети (1941–1945 рр.) у фондах газетного відділу НБУВ» буде корисним усім, хто цікавиться історією преси та історією Другої світової війни. Оглянути виставку можна упродовж травня у читальній залі газетного відділу НБУВ за адресою Володимирська, 62 згідно з режимом роботи, або ознайомитися із її електронною версією на порталі бібліотеки.

Довідково

З метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів - переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України та у зв’язку з відзначенням у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни президент України видав Указ «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» від 24 березня 2015 року № 169/2015

Виставку підготували 
зав. сектору ВГФ Наталія Носкіна і 
провідний бібліотекар Станіслав Малюк