22 травня 2015 року в рамках IX Всеукраїнського фестивалю науки у читальній залі відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ відбулася виставка «Відреставровані раритети з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського» – перший представницький захід Центру консервації і реставрації НБУВ. У заході брали участь фахівці бібліотечних установ Києва, співробітники Бібліотеки, представники ЗМІ.
Для експонування були представлені відреставровані фахівцями Центру консервації і реставрації НБУВ раритети світового рівня XIV–XIX ст. з фондів Бібліотеки: унікальні рукописні сувої, рукописні книги та стародруки, газетні підшивки, документи образотворчого мистецтва (плакати, афіші, листівки) та інші матеріали. Понад 200 експонованих документів різних форматів на різних матеріальних носіях, презентують значний за обсягом масив відреставрованих матеріалів з історико-культурних фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, які є національним надбанням.
Відкриваючи виставку, керівник Центру консервації та реставрації, заступник генерального директора з наукової роботи НБУВ, канд. іст. наук Людмила Муха нагадала присутнім про унікальність колекцій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, що зберігаються у спеціально збудованому на початку ХХ ст. приміщенні НБУВ по вулиці Володимирській: «Тут зберігається понад 2,5 млн. унікальних рукописних та друкованих документів: основна частина рукописів, що створені на території України, українські стародруки, найбільше зібрання українських друкованих видань, бібліотечні колекції, особові фонди видатних українських державних діячів, учених, діячів культури, найбільші картографічні, нотні, образотворчі зібрання, колекція фоноциліндрів Едісона – єдині в світі звукозаписи єврейського народного фольклору початку XX ст., архівний фонд Національної академії наук України. Довготривале фізичне збереження, проведення наукової реставрації цього національного надбання є пріоритетним напрямом роботи бібліотеки, який безпосередньо реалізує Центр консервації та реставрації НБУВ».
Упродовж 1993-2015 рр. у Центрі консервації та реставрації НБУВ відреставровано:
- 900 000 аркушів друкованих книжок, з них 430 636 - у відділі наукової реставрації
- 14 379 аркушів великих форматів (карт, афіш, плакатів) рукописних та раритетних документів
- виготовлено 123 328 книжкових оправ, з них 5 393 - для раритетних документів
- 60 000 оправ для підшивок газет
- виготовлено 27 500 захисних індивідуальних засобів для зберігання документів: папки, футляри, коробки різної конструкції та конфігурації, паспарту, тубуси для зберігання та транспортування документів великих форматів
«Фахівці нашого Центру мають багаторічну практику, володіють високими професійними вміннями, неодноразово стажувалися в кращих реставраційних центрах Європи і сьогодні передають свій унікальний досвід молодим фахівцям», – зазначила в своєму виступі завідувач відділу реставрації Центру консервації та реставрації НБУВ Лариса Сорокіна. Вона підкреслила, що відновлення документів із спеціалізованих фондів НБУВ: рукописів, творів образотворчого мистецтва, великоформатних або мініатюрних екземплярів стародруків і т. ін. вимагає від реставратора особливих підходів і неабиякої майстерності, аби повернути до життя раритетні видання. «До відреставрованих документів у нас ставлення як до рідних дітей, в яких ми вдихнули нове життя» – поділилася Лариса Сорокіна.
Досвідчений матеріалознавець, провідний бібліотекар Центру консервації та реставрації Любов Затока ознайомили присутніх з техніко-технологічними аспектами наукової реставрації сьогодення, розповіла про інструментарій та багатство реставраційних матеріалів, які використовують фахівці підрозділу у відновлювальних роботах, зокрема у виготовленні індивідуальних засобів зберігання для документів різних форматів (коробок, футлярів, контейнерів, тубусів і т. ін.), а також запросила охочих оглянути представлену на виставці експозицію реставраційних інструментів та приладів для контролю матеріальної основи відреставрованих документів та нормативних режимів зберігання фондів.
На завершення виступу Любов Затока сказала: «Не може не захоплювати самовідданість, креативність наших реставраторів. Власноруч виготовлений оригінальний папір для оправи, вдало дібрана кольорова гама, художній смак роблять із відреставрованого документа справжній шедевр»,– адресуючи слова вдячності колегам-реставраторам: Любові Бабутіній, Ніні Прасоловій, Надії Лук’янюк, Світлані Майор, Анжеліці Коломієць, Жанні Мороз. Особливу вдячність висловила Любов Затока завідувачу відділу матеріально-технічного постачання НБУВ Василеві Стемблівському за своєчасне забезпечення необхідними для роботи матеріалами та обладнанням.
Зворушливим на відкритті виставки був виступ Надії Мацибори, завідувача відділу Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського, яка тісно співпрацює з Центром консервації та реставрації НБУВ. «Праця вкладена в експонати, які ми тут бачимо – захоплює! Хочеться схилити голову перед людьми, які виконують таку тонку, ювелірну роботу. І так приємно взяти знову до рук відновлені раритети – бо то вже справжні шедеври в які вкладено душу».
Слова вдячності всім тим, чиїми зусиллями забезпечено повернення до життя і збереження унікальних фондів головної бібліотеки країни, висловила і директор Інституту книгознавства НБУВ, канд. іст. наук, професор Галина Ковальчук. Вона навела приклади оригінальних відновлювальних ідей, реалізованих для реставрації стародруків та рідкісних видань, і водночас висловила глибоке занепокоєння відсутністю в Україні центрів з підготовки професійних реставраторів.
Далі, фахівці підрозділів Бібліотеки, документи із фондів яких експонувалися на виставці, відповіли на численні запитання зацікавлених відвідувачів.
Виставка супроводжувалася мультимедійною презентацією, де було представлено світлини із зображенням раритетів до реставрації і після неї.
Довідково
Історія становлення і розвитку діяльності зі збереження фондів у НБУВ нараховує більше восьмидесяти років і почалася практично з відкриття бібліотеки у 1918 р. Вже у 1928 — 1930 р. у бібліотеці планомірно проводилися обстеження рукописних і стародрукованих документів, також виконувалися профілактичні заходи, спрямовані на забезпечення збереження фондів. У наступні роки питання збереження документів бібліотеки набули подальшого розвитку і впровадження. Вирішувалися питання виготовлення або відновлення оправ, знепилювання та дезінфекційного оброблення фондів, а також дослідження складу і вологості повітря. Системне вирішення завдань забезпечення збереження документів на різних матеріальних носіях у процесі їхнього формування, зберігання і використання розпочалося з вересня 1992 року, дати створення на базі відділів оправи та гігієни і реставрації Центру консервації і реставрації (ЦКР НБУВ).
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах