Левко Лук’яненко: «Бібліотекарі мають зберігати почуття великої відповідальності за поширення української національної ідеї задля консолідації нашої нації»

Поділитися: 

10 червня цього року в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулася творча зустріч із Левком Григоровичем Лук’яненком – видатним діячем українського національного руху, засновником Української Гельсінської Групи, Героєм України, депутатом Верховної Ради України чотирьох скликань.

Цього дня читачі, співробітники НБУВ і журналісти отримали чудову можливість безпосередньо поспілкуватися із славетним сучасником, ім’я якого закарбовано в українській історії, очевидцем історичних подій другої половини ХХ ст., що провів 27 років у радянських в'язницях та концтаборах за бажання бачити Україну незалежною, за вірність власним світоглядним ідеалам і принципам.

Вітаючи Левка Григоровича Лук’яненка та його дружину Надію Іванівну в стінах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, генеральний директор НБУВ чл.-кор. НАН України Володимир Попик зауважив: «Сьогодні для користувачів бібліотеки доступні майже всі книжки Левка Григоровича, зокрема: "Вірую в Бога і в Україну", "Національна ідея і національна воля", "Народження нової ери", "Незнищенність", "З часів неволі", "До історії Української Гельсінської Групи", "За українську Україну!"». Також Володимир Попик підкреслив, що за останні вісім років Левко Лук’яненко безкоштовно передав до НБУВ більше 13 тис. примірників своїх історико-філософських і просвітницько-публіцистичних творів для розповсюдження їх серед державних і обласних наукових бібліотек, бібліотек ВНЗ і НДУ НАН України, зарубіжних партнерів НБУВ за міжнародним документообміном.

Левко Лук’яненко розпочав свою розповідь із аналізу політичних і суспільних процесів в Україні 60–90 років ХХ ст. і власної участі в них. Згадуючи своє перебування в радянських в'язницях Левко Григорович зазначив, що не зважаючи на всі страждання й приниження «… ув’язнення можна розглядати як університет українознавства, політології, історії».

Відомий український дисидент говорив і про власне бачення щодо формування національної свідомості українців, про різницю між слов’янськими цінностями українців і азіатською моделлю російського суспільства, про передбачуваність Революції гідності й збройного нападу Росії на Україну. «Прийде час і Україна обов’язково переможе Московію, бо сам народ став на захист України та її кордонів», – наголосив Левко Лук’яненко.

Не залишилася поза увагою й творчість Левка Григоровича, яка відображає його громадські, політичні й морально-етичні погляди. Зі слів автора, сам він поділяє свою творчість на історико-філософські праці, в яких осмислює історичні процеси, та мемуари про ув’язнення, де згадує всіх борців за незалежність України, з яким розділив довгі роки поневірянь у радянських таборах (серія «З часів неволі»). «Це люди, які вміли тримати зброю в руках і відстоювати незалежність України, але не вміли написати про свої думки. Було б великим гріхом не написати про них», – підсумував пан Лук’яненко.

У контексті обговорення сьогодення нашої країни й тих страшних випробувань, які вона нині мужньо долає, Левко Лук’яненко представив присутнім свою нову книгу «Від хохла до українця», на сторінках якої він розмірковує про нездужання постколоніальної української нації та подає ідеї, що мають допомогти українцям переосмислити московську ідеологію нищення українства. Автор зазначив, що ідея друкувати цю книгу в м’якій обкладинці й невеликого формату з’явилася після відвідування бійців у зоні АТО. «Таку "захалявну" книжечку наші воїни завжди можуть носити із собою. А вона підтримуватиме їх моральний дух і допоможе прийняти деякі ідеї, що мають стати переконаннями українців нового українського суспільства», – запевнив Левко Лук’яненко.

Спілкування Левка Григоровича Лук’яненка з учасниками творчої зустрічі продовжилося у форматі «запитання–відповідь». Запитували, зокрема, про можливість зберігання особистого архіву Левка Лук’яненка в Інституті рукопису НБУВ, заснування та сьогодення Української Гельсінської Групи, боротьбу з подвійною мораллю, політичні хитрування, допомогу бібліотекам з боку держави та багато ін.

На завершення зустрічі пан Лук’яненко зробив запис у Книзі почесних гостей Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського та відвідав Фонд Президентів України НБУВ .

Прес-служба НБУВ

Фото: Кирило Леванюк

Фотоматеріали: