«РАЙНІС І АСПАЗІЯ: поруч у житті і творчості»: виставка на відзначення 150-річчя їх народження

Поділитися: 

У Латвії 2015 рік проходить під знаком двох видатних латиських поетів – Яна Райніса і його дружини Ельзи Розенберг, яка взяла собі псевдонім "Аспазія" на честь однієї зі знаменитих жінок Древньої Греції, подруги полководця Перикла. Цього року країна відзначає 150-річчя від дня їх народження. До цієї ювілейної дати приурочено безліч театральних прем'єр, виставок, наукових конференцій, які обіцяють стати подіями європейського масштабу. До організації ювілейних заходів долучається і ЮНЕСКО.
Ян Райніс (1865-1929) – найвідоміший і найшанованіший поет, драматург, політичний і громадський діяч Латвії. Його п'єси входять до "золотого фонду" латиської драматургії, а його переклади Гете, Шиллера, Гейне, Шекспіра, Ібсена, Пушкіна істотно збагатили латиську літературну мову. Вірші Райніса є на сьогодні практично першими і кращими зразками латиської поезії. У своїй творчості широко використовував національний фольклор, відтворював образи природи. Його поезія й досі кличе людейу світ прекрасного, спонукає вірити у щасливе майбутнє .
Дружина Яна Райниса – Аспазія (1865-1943) – найвідоміша жінка громадського і літературного життя Латвії 90-х років XIX століття. Поетеса і драматург, послідовна прихильниця жіночого рівноправ'я. Упродовж усього життя Аспазія залишалася музою для Райніса. Вона розділила з чоловіком долю політв'язня і засланця. Аспазія після повернення з Райнісом до Латвії, окрім роботи в Конституційних зборах , в різних жіночих громадських організаціях, допомагала чоловікові готувати до друку його художні твори, писала вірші, поеми, п'єси. Її перу належить текст пісні "За піччю співає цвіркун", яка широко відома сучасникам за телефільмом "Довга дорога в дюнах".

Дві видатні творчі особистості за 35 років спільного життя обмінялися 2499 листами, які є зразком епістолярного жанру. У них тривоги і надії, своєрідний погляд на події, що відбувалися як на батьківщині, так і у світі. Тут і дихання історії, і насолода від неперевершеного літературногостилю. У 2009 році ця унікальна епістолярна спадщина була включена до Національного регістру програми ЮНЕСКО "Пам'ять світу ".

До цієї дати Відділ комплексних наукових та науково інформаційних проектів Інституту бібліотекознавства НБУВ підготував книжково-ілюстративну виставку «РАЙНІС І АСПАЗІЯ: поруч у житті і творчості».
Ювілейна експозиція, розміщена у холі залу періодичних видань головного корпусу бібліотеки (просп. 40-річчя Жовтня, 3), знайомить з життям, творчістю і спадщиною двох латиських поетів, драматургів і перекладачів, котрі справили великий вплив на майбутні покоління латишів. Виставка представляє хронологічно і тематично життєвий шлях Аспазії і Райніса, численні історичні фотоматеріали і документи. В експозиції представлені понад 100 видань.
Ознайомитися з книжковою експозицією можна до 30 жовтня щоденно у години роботи НБУВ.

Фотоматеріали: