Семінар «Бібліографічний покажчик в системі науково-інформаційного обслуговування користувачів»

Поділитися: 

У рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація» (6–8 жовтня 2015) відбувся семінар «Бібліографічний покажчик в системі науково-інформаційного обслуговування користувачів». У засіданні взяли участь провідні фахівці НБУВ, Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В.О. Сухомлинського, Національної парламентської бібліотеки України, Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного, Інституту енциклопедичних досліджень НАН України, Наукової бібліотеки Київського національного університету культури і мистецтв, Бібліотеки Переяслав-Хмельницького національного  університету та ін.

Керівник Центру науково-бібліографічної інформації НБУВ Тетяна Добко окреслила основні етапи розвитку бібліографічної продукції в Україні та сучасні трансформації в бібліографічній діяльності бібліотек, які розширили межі традиційного бібліографічного обслуговування за рахунок залучення електронних джерел інформації локального та віддаленого доступу і надали нові можливості оперативного  дистанційного обслуговування користувачів не лише  бібліографічною та реферативною, а й повнотекстовою інформацією. Вона наголосила на необхідності створення всеукраїнського консолідованого інтернет-порталу, який інформуватиме про бібліографічні посібники, реферативні видання з усіх галузей знання, зарубіжні спеціалізовані БД, доступні українським користувачам.

Бібліографи висвітлювали питання методики укладання бібліографічних покажчиків різних видів, електронної бібліографічної продукції, ділилися набутим досвідом, обговорювали проблеми розвитку веббібліографії та співпраці наукових бібліотек різного відомчого підпорядкування. Питання створення покажчиків літератури як результату бібліографічного дослідження життя та творчості Т.Г. Шевченка було висвітлено у доповіді Лариси Новосьолової та Світлани Дзюбич. Про бібліографічну шевченкіану як джерело вивчення історії та побутування української книги розповідала Ірина Войченко; про роботу з підготовки ретроспективного бібліографічного покажчика «Книга в Україні. 1861–1917: матеріали до репертуару української книги»Ірина Лиханова.

Зацікавленість учасників семінару викликала тема національної системи реферування наукової літератури у висвітленні Надії Зайченко та аспектів співпраці реферативної служби НБУВ з видавничими установами (Тетяна Зінькова).

Науково-інформаційні  продукти та бібліографічні проекти Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного представила  Світлана Cмирнова.

Важливе місце в системі бібліографічних покажчиків займає аналітична ретроспективна бібліографія періодики. Про це йшлося у виступах Віталіни Шкаріної (методика роботи з підготовки метабібліографічного посібника «Покажчики змісту серіальних видань у фондах НБУВ») та  Сергія Козака,  автора декількох ґрунтовних систематичних покажчиків змістів часописів української діаспори. Він ознайомив з підготовленими ним бібліографічними покажчиками змісту цих видань («“Українські вісті” в Європі й Америці» (Київ, 2010), «Аргентинські запорожці: з думою про Україну», що розкриває зміст літературно-мистецького журналу «Пороги», та «Нові дні» на берегах Онтаріо» (обидві - Київ, 2015), поділився секретами бібліографічної майстерності.

Низка доповідей була присвячена питанням використання бібліографічних ресурсів у підготовці довідкових, енциклопедичних видань. Директор Інституту енциклопедичних досліджень Микола Железняк висвітлив питання бібліографічного забезпечення українських енциклопедичних видань, ознайомив присутніх з довідково-бібліографічними працями науковців Інституту.

Директор Бібліотеки Переяслав-Хмельницького національного  університету Ольга Шкира розповіла про бібліографічні ресурси, що готуються в бібліотеці, введення до наукового обігу книжкових колекцій особистих бібліотек, включених до складу фонду.

Як засіб взаємодії бібліотек у документообміні та допомогу у поповненні бібліотечних фондів було представлено друковану та електронну версії поточного бібліографічного покажчика «Обмінний фонд Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського» (Лариса Пестрецова та Ірина Шульга).

Результати дослідження можливостей використання соціальних медіа для популяризації довідково-бібліографічних видань висвітлив Павло Штих.

Учасники семінару констатували, що незважаючи на поширення  і розвиток нових інформаційних технологій, створення різноманітних баз даних (бібліографічних, реферативних, повнотекстових), як тематичних, галузевих, так і  універсального змісту, що, безперечно, виконують провідну роль в науково-інформаційному забезпеченні потреб науки і освіти, бібліографічний покажчик не втратив своєї актуальності і залишається важливим джерелом у системі науково-інформаційного обслуговування. Саме комплексне використання електронних і друкованих джерел інформації дає змогу повноцінно забезпечити зростаючі інформаційні запити користувачів інформації.

Центр науково-бібліографічної інформації

Фотоматеріали: 
Керівник Центру науково-бібліографічної інформації НБУВ Тетяна Добко та директор Інституту енциклопедичних досліджень Микола Железняк