Наукові здобутки Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського 2015 року

Поділитися: 

15 січня 2016 року відбулося розширене засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (НБУВ), учасники якого обговорили декілька питань порядку денного.

Про підсумки наукової діяльності Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського у 2015 році доповів заступник генерального директора НБУВ, д-р іст. наук, професор Валерій Горовий.

Він зазначив, що в звітному році НБУВ здійснювала дослідження за 13-ма науково-дослідними темами з проблем формування засад соціокомунікаційного та культурологічного розвитку українського суспільства в галузі бібліотекознавства, бібліографознавства, історії книжкової культури, джерелознавства, документознавства, архівознавства, біографістики, розвитку електронних інформаційних ресурсів та формування національного інформаційного простору.

Вагомими результатами цих фундаментальних досліджень Валерій Горовий назвав теоретичні та прикладні напрацювання щодо:

  • методології наукометрії;
  • всебічної підтримки та розвитку української ідентичності, зменшення негативного впливу інформаційної пропаганди у вітчизняних та іноземних ЗМІ;
  • ефективного використання соціальних мереж у суспільному розвитку;
  • удосконалення та інтелектуалізації доступу до наукових електронних ресурсів;
  • розбудови електронної бібліотеки «Україніка»;
  • атрибутивних методик, виокремлення, наукового опису та підготовки публікацій рукописної та книжкової спадщини України і світу;
  • інтеграції та поширення історико-біографічної та біобібліографічної інформації;
  • розвитку структури Архівного фонду НАН України;
  • ефективної методики відбору документів для перенесення їх на сучасні носії інформації;
  • збереження фонду рукописів, стародруків, рідкісних видань, історичних колекцій, архівного фонду та депозитарію НБУВ.

Значну увагу Валерій Горовий приділив видавничій діяльності науковців НБУВ, зауваживши, що у звітному році було видано 36 наукових праць (колективні та індивідуальні монографії, збірники документів і матеріалів, збірники наукових праць, бібліографічні, довідкові, науково-інформаційні, науково-методичні видання), опубліковано 786 наукових статей, реалізовано важливий видавничій проект – науковий каталог «Мідні гравірувальні дошки українських друкарень XVII–XIX ст. у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського», укладений фахівцями відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ.

Про науково-інформаційне забезпечення HAH України у 2015 році доповів завідувач відділу бібліометрії та наукометрії СІАЗ, канд. техн. наук Леонід Костенко, зазначивши, що його здійснювали Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Львівська національна наукова бібліотека імені Василя Стефаника, 94 бібліотеки та 40 відділів НТІ науково-дослідних установ НАН України. Леонід Костенко коротко проаналізував:

  • основні тенденції у формуванні традиційних і електронних ресурсів зазначених вище бібліотек;
  • спектр їх інформаційних продуктів і послуг;
  • ефективність використання створених бібліотеками баз даних, інформаційно-аналітичної системи «Бібліометрика української  науки» і передплачених мережевих ресурсів;
  • стан корпоративного реферування українських наукових видань і формування інституційних репозитаріїв;
  • мережеву активність української  науки.

На завершення свого виступу Леонід Костенко наголосив, що для ресурсного наповнення академічного сегменту Інтернет-середовища, пропагування досягнень української науки, активізації її входження до світової системи наукових комунікацій, а також для формування в суспільстві сучасного наукового світосприйняття необхідна інтеграція зусиль усіх наукових установ НАН України.

Заключним питанням порядку денного засідання Вченої ради НБУВ було обговорення та затвердження «Положення про планування, облік і норми наукової діяльності в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського», яке представила присутнім директор Інституту бібліотекознавства, канд. іст. наук Ольга Василенко.

Доповідач наголосила, що документ розроблено з метою вдосконалення організації роботи наукових і бібліотечних працівників, які беруть участь у науковій та науково-організаційній діяльності НБУВ. Ольга Василенко розповіла про основні вимоги до планування та розподілу бюджету робочого часу за напрямами наукової та науково-організаційної діяльності, про мінімальні нормативи трудового навантаження під час виконання наукової та науково-організаційної роботи, а також бібліотечних процесів, що пов’язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного використання.

Прес-служба НБУВ

Додаткові матеріали: