Ювілейна книжкова експозиція на вшанування пам’яті Великого Каменяра

Поділитися: 

На вшанування пам'яті видатного українського письменника, науковця та громадського діяча Івана Франка, популяризацію його літературної, публіцистичної й наукової спадщини, а також з нагоди відзначення пам'ятних дат – 160-річчя від дня народження та 100-річчя з дня смерті – у Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського розгорнута книжкова експозиція.

Головна мета ювілейної експозиції – продемонструвати документи із фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, які яскраво й обґрунтовано розкривають літературний, науковий і філософський талант геніального поета, прозаїка, драматурга, літературознавця, публіциста, фольклориста, перекладача, видатного вченого і громадського діяча, котрий залишив по собі понад 100 томів художньої, наукової та багатої епістолярної спадщини.  

У першому розділі виставки експонуються видання, що репрезентують дослідження новітнього франкознавства і представлені монографіями, збірниками наукових праць та матеріалів міжнародних наукових конференцій, особливе місце серед яких посідають видання Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, випуски «Франкознавчих студій» Львівського національного університету імені Івана Франка, бібліографічні розвідки Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника та ін.  

Із назв книжок, присвячених Іванові Франку («Син народу», «Вічний революціонер», «Музичний світ великого Каменяра», «Іван Франко – видавець», «Іван Франко – економіст», «Іван Франко – історик України»), постає портрет непересічної особистості, талановитого письменника й ученого широкого діапазону – критика і дослідника літератури, історика, філософа, фольклориста, етнографа, мовознавця, економіста, мистецтвознавця. 

Зацікавлені відвідувачі виставки матимуть змогу ознайомитися з виданнями, що побачили світ 2006 року до 150-річчя Івана Франка і містять нові аспекти наукового осмислення його безцінної спадщини. Це, зокрема, наукові розвідки Тамари Гундорової«Франко не Каменяр. Франко і Каменяр» та «Невідомий Іван Франко»; видання, що репрезентує багатоаспектну бібліографічну спадщину І. Франка – «Іван Франко. Бібліографічна спадщина». Зацікавить дослідників-франкознавців і одне з найновіших видань франкіани – «Бібліотека Івана Франка» ( Т.1, 2010; Т.2, 2015) – науково-бібліографічний опис персональної книжкової колекції  І.Я. Франка, що зберігається у відділі рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.

Другий розділ експозиції ілюструє багатогранний і різножанровий творчий доробок Каменяра. До уваги читачів запропоновано низку унікальних антикварних видань творів Івана Франка із фондів НБУВ, що побачили світ ще за його життя. З-поміж них – найдавніші львівські видання  «Борислав. Картини із життя підгірського народу» (1877), «Дума про маледикта  та плосколоба» (1878), «Ґава. Образок з життя підкарпатського народа» (1888),  «В плєн-ері» (1899), збірка поезій та перекладів «Із літ моєї молодості» (1914), збірник праць, писаних польською та німецькою мовою в перекладі з поясненнями та додатками автора «В наймах у сусідів» (Львів, 1914), випуск Франкової видавничої серії «Міжнародна бібліотека» – «Алькай і Сапфо. Тексти й студія д-ра Івана Франка. З подобизною старинних портретів обоїх» (Львів, 1913), що містить унікальні студії над поезію давньогрецьких класиків, та багато інших.

Деякі окремі твори Івана Франка в експозиції представлено як прижиттєвими так і сучасними виданнями, а також у перекладі іноземними мовами. Серед експонованих видань історичної повісті  «Захар Беркут» – особливе, видане шрифтом Брайля у 3-х томах за сприяння благодійної організації «Фонд родини Нечитайло». Упорядковану Франком знакову збірку «Акорди. Антологія української лірики від смерті Шевченка» (1903) доповнює її оновлена версія, відтворена у сучасній інтерпретації (БД «Особистості», 2008).

Знайомлячись із виданнями, що розкривають маловідомі факти з життя і творчості Івана Франка, читач відкриє для себе нові грані його таланту, безцінне значення неперевершеного спадку Великого Каменяра в історії національної й світової культури.

Відвідати виставку можна з 9.15 до 18.00 у корпусі НБУВ за адресою: Голосіївський проспект (40-річчя Жовтня), 3.

Прес служба НБУВ

Фотоматеріали: