Відділ зарубіжної україніки – символ свободи наукового пошуку

Поділитися: 

14 вересня з нагоди 25-річчя заснування відділу зарубіжної україніки в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбувся круглий стіл.

На святкування ювілею до бібліотеки завітало багато давніх друзів і шанувальників відділу зарубіжної україніки, а також представники тих наукових установ-партнерів, спільно з якими відділ зарубіжної україніки здійснює шляхетну місію – інформування громадськості про суспільно-політичне, наукове, культурне, релігійне й мистецьке життя української діаспори.

Захід відкрив генеральний директор НБУВ, член-кореспондент НАН України Володимир Попик. Він підкреслив, що створення відділу зарубіжної україніки в перші місяці незалежності України стало наочним символом відкриття національної науки й свободи наукового пошуку, відновлення правдивої історії й повернення несправедливо забутих імен, розгортання українознавчих досліджень.

Завідувач відділу зарубіжної україніки, д-р іст. наук Тетяна Антонюк шанобливо згадала всіх, хто працював у відділі з часу його створення, а також тих науковців, які доклали неабияких зусиль, щоб цінні видання так званого спецфонду не були знищені з ідеологічних причин за часів СРСР.

Старший науковий співробітник відділу зарубіжної україніки, канд. філол. наук Оксана Супронюк розповіла по основні етапи розвитку відділу і висловила сподівання, що подальша діяльність відділу буде такою ж насиченою, як і перші 25 років.

Низку цікавих ідей щодо співпраці запропонувала директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки, канд. іст. наук Ірина Мага. Вона зазначила, що популяризації архівних і книжкових документів із фондів зарубіжної україніки, введенню їх у науковий обіг сприятиме активізація виставкової роботи, створення бази друкованих видань тощо.

Про визначну роль українців зарубіжжя в утвердженні незалежної України, відкритті прихованих сторінок її історії говорили директор Бібліотеки імені Олега Ольжича, канд. іст. наук Олександр Кучерук; в.о. директора Інституту енциклопедичних досліджень, канд. філолог. наук Микола Железняк; завідувач відділу української філології Науково-дослідного інституту українознавства, канд. філолог. наук Анатолій Ціпко; професор кафедри давньої та нової історії України КНУ імені Тараса Шевченка, д-р політ. наук Володимир Сергійчук; головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, д-р іст. наук Сергій Білоконь; український історик Олена Дзюба; старший науковий співробітник Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, д-р пед. наук Тамара Усатенко.

Учасники круглого столу не оминули увагою і проблему збереження раритетів з фонду відділу зарубіжної україніки. На необхідності якомога скорішого оцифрування діаспорянських видань наголосили завідувач відділу Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, д-р іст наук Валентина Піскун і старший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, канд. філолог. наук Олесь Федорук.

Багато теплих слів цього дня було висловлено й на адресу колишніх і теперішніх працівників відділу зарубіжної україніки.

На останок учасники круглого столу мали можливість ознайомитися з виданнями з фонду відділу зарубіжної україніки, представленими на виставках «Наукові публікації співробітників ВЗУ», «Українська канадіана: до 125-річчя першого поселення українців у Канаді», "Фонд відділу зарубіжної україніки як джерельна база наукових досліджень".

Прес-служба НБУВ

Фото: Кирило Леванюк

Фотоматеріали: