24 січня в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулась лекція-презентація «Духовно-культурна спадщина Івана Вишенського та Паїсія Величковського: від України до Афону. Нові факти та джерела», яку провів директор Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні, головний редактор наукового альманаху «Афонська спадщина» Сергій Шумило.
З перших хвилин лекції дослідник полонив аудиторію цікавою розповіддю про важливість афонської спадщини для розуміння тисячолітньої історії давньоруського чернецтва і культурно-духовних зв’язків Київської Руси-України з Афоном. Адже саме афонська спадщина є підґрунтям нашої духовної культури, коли після хрещення Київської Руси преподобний Антоній Печерський й інші подвижники відправились на Святу гору, де вивчали традиції християнства і навчались основам чернечих подвигів, а пізніше перенесли ці традиції в Київ.
Сергій Шумило підкреслив, що впродовж тисячоліття контакти наших ченців з Афоном були дуже тісними. Завдяки Афону наша Київо-Руська, українська духовна традиція набула колоритності й самобутності.
Особливо яскраво вплив Афону проявився в XVII–XVIII ст., коли в Україні розпочався рух за відродження православної церкви. Одним із найвизначніших діячів того періоду був Іван Вишенський.
«Знаючи багато про Івана Вишенського як про письменника-полеміста, ми зовсім мало знаємо про нього як афонського старця, подвижника, аскета, який більше 40 років провів на Святій горі Афон. І всі свої полемічні послання він писав в Україну з Афону», – зауважив Сергій Шумило. Однак, на думку історика, сторінка афонської біографії Івана Вишенського досі лишається найменш вивченою. Тож для всіх, хто цікавиться цією постаттю, корисною буде книжка Сергія Шумила «Старец Иоанн Вишенский: афонский подвижник и православный писатель-полемист», яка мала на меті спонукати до канонізації Івана Вишенського в ліку афонських святих.
За словами автора, у книжці вперше на основі маловідомих архівних документів, що зберігаються в афонських архівах, зроблено спробу відтворення детального життєпису відомого українського письменника-полеміста і афонського подвижника XVII ст., також проаналізовано духовно-літературну спадщину Івана Вишенського. Зацікавить читачів і розповідь про спробу автора відшукати на Афоні печеру, в якій в затворі подвизався старець Іван Вишенський, звідки він писав свої останні послання в Україну, називаючи себе пустельником афонським, і де закінчив свій земний шлях.
Під час лекції Сергій Шумило презентував ще одну свою нову книжку – «Преподобний Паїсій Величковський "Повість про святий собор" та маловідомі листи».
Автор зазначив, що унікальність цього видання в тому, що в ньому вперше українською мовою надруковано визначну і водночас забуту пам’ятку української духовної літератури XVIII ст. – автобіографічний твір преподобного Паїсія Величковського. «Це дуже важливе історичне джерело, оскільки у цьому творі Паїсій Величковський багато описує побут українців першої половини XVIII ст., побут православного чернецтва в монастирях, свої мандри монастирями України, навчання в Києво-Могилянській колегії», – наголосив Сергій Шумило.
Окрім того у книжці представлено документи з архівів України та Афону, що проливають світло на діяльність цього відомого українського святого, культурного і релігійного діяча XVIII ст. на Афоні, в Греції та Румунії, зокрема про перебування Паїсія Величковського в Іллінінському скиту, який він заснував у 1757 році, про малоросійське братство на Афоні, про зв’язки преподобного Пасїія Величковського із кошовим отаманом Запорозької Січі Петром Калнишевським і запорозькими козаками.
На завершення лекції Сергій Шумило подарував Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського свої нові книжки, презентовані на лекції, відповів на численні запитання слухачів і подарував усім присутнім фото ікони Івана Вишенського, а також фото ікони Собору афонських святих, доля яких була пов’язана з Україною.
Прес-служба НБУВ
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах