Рід українських митців XVIIІ–XX ст. Григоровичів-Барських відомий тим, що серед його представників були художники, архітектори, письменники, будівничі, купці, видавці, промисловці, діячі магістрату.
Визначними представниками роду були брати Василь та Іван Григоровичі-Барські, сучасна художниця Галина Севрук, документи яких представлені в експозиції.
Розпочав свою історію рід Григоровичів-Барських у першій половині XVII ст., від чоловіка на прізвище Григорович-Барський, який з подільського містечка Бар переїхав до села Литки. Згодом його син Григорій з родиною переїхав до Києва, де на Подолі мешкав із родиною, мав шістьох дітей, з яких Василь (третій син) та Іван (шостий) є найславетнішими.
Василь Григорович Григорович-Барський (1701–1747), відомий світові як чернець антіохійський, був мандрівником, філософом, перекладачем, істориком, художником, письменником. Свої багаторічні мандри втілив у подорожньому описі країн Європи та Близького Сходу, який нині зберігається в Інституті рукопису НБУВ в фонді 5 (Архів Одеського товариства історії та старожитностей). Оригінал рукопису представлено в електронній виставці.
Іван Григорович Григорович-Барський (1713–1785) – будівничій, архітектор, художник. За його проектами побудовано кілька великих українських церков, зокрема Київську Покровську церкву, церкву Миколи Набережного, Кирилівську церкву, дзвіницю Київської Дмитріївської, або Костянтина та Олени, церкви; київський водогін «Самсон»; чимало громадських споруд, зокрема Гостинний двір, бурсу Києво-Могилянської академії, магістратську хлібну крамницю на Подолі (усі – Київ); житлові будинки тощо. Працював Іван Григорович-Барський у стилі українського бароко з елементами рококо і класицизму.
Сини Івана Олександр та Іван були підприємцями: Олександр був головою Управи київських ремісничих цехів, а Іван мав цегляні заводи на Подолі й на березі річки Либідь, які потім успадкував його син Яким.
Галина Сильвестрівна Севрук (нар. 1929 року), що також походить із роду Григоровичів-Барських, – художниця, митчиня, майстриня монументальної кераміки. Нею створено понад 500 камерних керамічних пластів з історії України та понад 30 монументальних керамічних панно в архітектурних спорудах Києва, Чернігова, Одеси, Алушти тощо. Крім кераміки, має роботи, виконані в графіці, малярстві та глині.
Електронна виставка представлена унікальними рукописними та друкованими матеріалами, зокрема експонується оригінал щоденника Василя Григоровича-Барського (ІР, ф. 5 «Архів Одеського товариства історії та старожитностей»); автобіографічні матеріали Василя Григоровича-Барського (ІР, ф. 1 «Літературні матеріали»); статті про Василя Григоровича-Барського різних авторів (ІР, ф. 304, ф. 320, ф. 349); навчальні малюнки Івана Григоровича-Барського (ІР, ф. 5); книги та статті в часописах про представників роду; світлини членів роду Григоровичів-Барських; фотографії робіт художниці Галини Севрук; фотокопії малюнків власне Василя Григоровича-Барського; фотографії церков, автором проектів яких був Іван Григорович-Барський та ін.
Література:
1. Українські підприємці в історії: родина Григоровичів-Барських [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.radiosvoboda.org/a/894300.html.
2. Григоровичі-Барські: відомі у Києві люди, уродженці села Литки. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.brovary.su/articles-people_grygorovych-barskyi_1.htm.
3. Онищенко В. Галина Севрук [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mundm.kiev.ua/READING/SEVRUK.SHTML.
Виставку підготували співробітники ІР НБУВ: пров. бібліограф Л. А. Борисова, м.н.с. Т. В. Герасімова, м.н.с. С. О. Муссель-Драгомирецька.
Долучення | Розмір |
---|---|
esphigmenou.docx | 984.08 КБ |
simonopetra.docx | 1014.74 КБ |
grigoriat.docx | 1.11 МБ |
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах