500-річчя початку книгодрукування в Білорусі. Книжкова виставка

Поділитися: 

Цьогоріч виповнюється 500 років із часу видання першої друкованої Біблії («Бівліа руска») церковнослов’янською мовою. Видрукував її 1517 року в Празі Франциск Скорина (біля1490–1551)білоруський першодрукар, просвітитель, філософ, богослов, митець-графік, один із засновників кириличного книгодрукування.

Мистецтвознавець Віктор Шматов так писав про Біблію Франциска Скорини: «Біблія Скорини – одне з найдосконаліших видань кириличного книгодрукування. В арсеналі її художніх засобів є практично все, що відомо мистецтву друкованої книги: титульний аркуш, гравюра-портрет, сюжетно-тематична і прикладна ілюстрація, заставки, кінцівки, ініціали, стишиці. У Біблії Скорина синтезував, зібрав усе цінне, що було характерним для слов’янських (перш за все білоруських) рукописів, для книг його попередників у кириличному книгодрукуванні (Фіоля і Макарія) і західноєвропейських інкунабул і палеотипів».

До наших днів збереглося майже 260 примірників Біблії Франциска Скорини, деякі з них перебувають у фондах бібліотек Санкт-Петербурга, Москви, Праги, Копенгагена і Мінська.

Декілька книг Біблії Скорини зберігається у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (НБУВ)  у відділі стародруків і рідкісних видань.

З нагоди ювілею Біблії Франциска Скорини у виставковому холі НБУВ розгорнуто книжкову виставку «500-річчя початку книгодрукування в Білорусі» із циклу «Знаменні дати ЮНЕСКО».

Виставка репрезентує монографії, довідники, матеріали наукових конференцій, збірники наукових праць білоруських, українських і російських дослідників, присвячені вивченню історії книги в Білорусі й ролі Франциска Скорини у слов’янському книгодрукуванні. Це зокрема такі видання, як: А. Пікулік «Мастацтва магілёўскіх старадрукаў», А. Яскевич «Старобеларускыя граматикы», «Франциск Скорина и его время», «Книжная культура Беларусі. Да 500-годдзя з дня нараджэння Ф. Скарыны», У. Агієвіч «Сімволіка гравюри Скарины», Г. Галенчанка «Францыск СкарынаСпадчына і параемнікі», М. Шаповалов «Ф. Скарына, яго дні ды друк на Беларусі», Л. Царанкоу «Францыск Скарына і яго час» та ін.

Зацікавлять читачів і видання кінця XIX – початку XX ст., присвячені білоруському першодрукарю, – монографія П. Владимирова «Доктор Франциск Скорина: Его переводы, печатные издания и язык», книжка А. Вахнянина «О Докторе Фр. Скорине и его литературной деятельности» и др.

Широко представлені видання Центральної наукової бібліотеки імені Якуба Коласа НАН Білорусі («Из истории книги в Беларусии», «Книга, библиотечное дело и библиография в Бераусии», «Рарытэты Нацыянальнай бібіятэкі Беларусі» та ін.), а також видання Українського наукового інституту книгознавства (П. Попов «Початки друкарства у слов’ян», П. Попов «Друкарство. Його початок і поширення в Європі», П. Попов «Початковий період книгодрукування у слов’ян»).

Ознайомитись з виданнями, представленими на книжковій виставці, можна до 2 червня цього року відповідно до режиму роботи НБУВ за адресою: просп. Голосіївський, 3.

Прес-служба НБУВ

 

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Сектор запису читачів і контролю відвідувань:
+38 (044) 524-81-37,
+38 (044) 524-81-36
Сектор обслуговування у читальних залах:
+38 (044) 524-8176
Сектор універсального підсобного фонду і каталогів:
+38 (044) 524-19-11
Сектор обслуговування періодичними виданнями:
+38 (044) 524-44-19
Сектор обслуговування картографічними виданнями:
+38 (044) 524-44-38