У читальній залі відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського розгорнуто книжкову виставку, приурочену знаковій події в історії національно-визвольних змагань українського народу – 75-літтю Української повстанської армії (УПА).
Представлене зібрання книжок і журналів є цікавим і цінним, оскільки діаспорна література була першою ластівкою у дослідженні історії УПА. Вона відкривала як світовій спільноті, так і самим українцям, всю правду про реалії більшовицького терору і боротьбу героїв-українців з ним.
Переважна більшість експонованих на виставці видань видана в діаспорі, дещо менше – опубліковані в Україні в роки незалежності. Значна частина книжок видавалася видавництвом «Літопис УПА». У них є спогади діячів УПА (командирів, ройових, курінних). Розкривається роль ОУН і УПА в Другій світовій війні, висвітлюються рейди УПА теренами окремих країн Східної Європи. Літопис УПА. Нова серія, на основі інформаційних документів ЦК КП(б)У, обкомів партії, НКВС – МВС, МДБ – КДБ, розкриває боротьбу проти УПА і націоналістичного підпілля радянської влади. Опубліковані протоколи допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН і УПА 1944–1945 роки.
Експоновані видання розкривають історію УПА, її ґенезу, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за українську самостійну соборну державу. Книги висвітлюють «хроніку тактичних відтинків» її діяльності, бойові дії УПА за окремі роки, документально подають відомі акції, битви і рейди УПА, що відбувалися впродовж її історії, містять звіти та офіційні публікації окремих груп УПА. Окремі книжки присвячені Роману Шухевичу (Генерал Тарас Чупринка), іншим діячам армії.
Цікавий експонат виставки – видавничий фальсифікат, де подано діяльність УПА замасковано, під виглядом книжки радянського видавництва, що висвітлює подвиги радянських партизанів на території України (Ковпак С. А. Від Путивля до Карпат. – К.: Видавництво політичної літератури України, 1979. – 336 с.).
У фонді відділу зберігаються видання, які розкривають духовний світ вояків УПА (зокрема: «Співаник УПА», «Графіка в Бункрах УПА: альбом дереворитів виконаних в Україні в роках 1947–1950» тощо).
В експозиції представлена також література про діяльність УПА іноземними мовами та публікації у часописах «Життя і школа», «Вісті комбатанта», «Авангард» та інших.
Виставка експонується у корпусі НБУВ по вул. Володимирська 62 (кім. 302) і триватиме до кінця жовтня 2017 року.
Запрошуємо всіх зацікавлених відвідати виставку!
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах