Про Сергія Парамонова чесно і відверто... В Інституті архівознавства НБУВ презентували документовану біографію С.Я. Парамонова («Сергея Лесного»)

Поділитися: 

18 жовтня 2017 року в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відбулася презентація наукового видання «Документи С. Я. Парамонова у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського». Свій новий науковий доробок у сфері біографічних досліджень архівних документів презентував автор – старший науковий співробітник відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ кандидат історичних наук Андрій Шаповал.

Презентоване видання вміщує джерелознавче дослідження та науковий каталог комплексу архівних і бібліографічних документів видатного українського та австралійського вченого-ентомолога, літературознавця, поета, письменника і публіциста Сергія Яковича Парамонова («Сергея Лесного»), які зберігаються у фондах Інституту архівознавства та інших структурних підрозділів НБУВ.

Захід відбувся за участю генерального директора НБУВ Володимира Попика, представників Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України, Національного науково-природничого музею НАН України, Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН, Центрального державного архіву зарубіжної україніки, Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Спілки архівістів України та інших, а також співробітників наукових підрозділів НБУВ. Особливим гостем презентації документної спадщини українського вченого зі світовим ім’ям – громадянина Австралії Сергія Парамонова – була Надзвичайний та Повноважний посол Австралії в Україні Мелісса О'Рурк.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся генеральний директор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, директор Інституту біографічних досліджень НБУВ член-кореспондент НАН України Володимир Попик. Він, зокрема, зазначив: «Представлене сьогодні видання логічно вплетене в канву історико-культурологічної дослідницької діяльності науковців нашої бібліотеки, спрямованої на висвітлення маловідомих сторінок історії української культури та науки через призму особистостей окремих учених, й продовжує низку видань, підготовлених співробітниками НБУВ про унікальні архівні та бібліографічні документи, які містяться у фондах Бібліотеки». Підготовлені під егідою Інституту архівознавства НБУВ наукові праці, – запевнив В. Попик, – затребувані науковою спільнотою та знаходять практичне застосування у відтворенні як історії та здобутків академічних установ, вищих навчальних закладів й культурологічних установ, так і визначенні ролі та внеску в розвиток науки видатних українських учених.

Привітала присутніх і поважний гість заходу – Надзвичайний та Повноважний Посол Австралії в Україні Мелісса О'Рурк. У своїй вітальній промові пані Мелісса О'Рурк подякувала за запрошення на презентацію наукового видання А. Шаповала «Документи С. Я. Парамонова у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського» та підкреслила, що видатний український ентомолог, який провів частину свого життя на австралійському континенті серед дивовижного світу природного середовища, зробив величезний внесок у розвиток світової науки. Його пошанування в Україні, відображене у презентованому виданні, служить не тільки науці, а й розвитку дружніх, міжкультурних відносин між народами України та Австралії.

Цілісний образ постаті видатного українського та австралійського ентомолога, літературознавця, поета, письменника і публіциста Сергія Яковича Парамонова («Сергея Лесного») (1894–1967), задокументований у його архівній спадщині, представив автор презентованої книжки Андрій Шаповал. Інформаційно-насичена доповідь дослідника, забезпечена мультимедійним супроводом з багатим фактографічним та ілюстративним матеріалом, викликала жвавий інтерес аудиторії.

З особливим зацікавленням присутні прослухали також доповідь одного із провідних дослідників життя і наукової біографії, автора передмови до презентованої праці А. Шаповала – завідувача відділу загальної та прикладної ентомології Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України доктора біологічних наук Валерія Корнєєва про українського науковця Сергія Парамонова, ім’я якого за радянських часів було невідомим для багатьох українців. Цікаво було, поміж іншого, довідатись, як завдяки зусиллям С. Я. Парамонова були врятовані будівлі Оперного театру та Академії наук, де розміщувався керований вченим Зоологічний музей, від знищення в 1941 році. Наостанок В. Корнєєв зауважив, що свого часу Парамонов написав такі слова: «Настане той час, коли про українських науковців можна буде сказати голосно й одверто святу правду», тож, за словами дослідника, маємо сподіватись, що сформована у презентованому виданні документована спадщина вченого сприятиме тому, аби очистити кожен факт його біографії від брехні і спотворення.

Схвальні відгуки про роботу Андрія Шаповала висловили присутні на презентації: директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства кандидат історичних наук Олександр Гаранін; доцент кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки КНУ імені Тараса Шевченка кандидат історичних наук Світлана Павленко; академік Національної академії сільськогосподарських наук України, директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН Віктор Вергунов, завідувач відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ доктор історичних наук Тетяна Антонюк.

На завершення заходу директор Інституту архівознавства НБУВ Лідія Яременко ще раз привітала свого колегу Андрія Шаповала з новим науковим здобутком, а також висловила слова вдячності усім тим, хто доклав особистих зусиль, аби ця книжка побачила світ довершеною: передусім, рецензентам – доктору біологічних наук Валерію Корнєєву (автор передмови), професорові кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки КНУ імені Тараса Шевченка доктору історичних наук Миколі Щербаку та завідувачеві відділу фондів рукописної спадщини Інституту рукопису НБУВ кандидату історичних наук Ользі Степченко, а також голові редакційно-видавничої ради НБУВ доктору історичних наук Галині Ковальчук, адміністрації Бібліотеки та всім співробітникам – хто підтримував, допомагав порадами і консультаціями.

Під час презентації присутні гості мали змогу ознайомитись із книжковою виставкою наукових видань, підготовлених Інститутом архівознавства, серед яких серія книжок «Історія Національної академії наук України», путівники по особових фондах видатних учених та фондах установ НАН України, низка науково-методичних видань з питань архівної справи та діловодства в системі НАН України, персональних та колективних монографій, присвячених відомим особистостям української та світової науки.

Лідія Поперечна
прес-служба НБУВ

 

Відео YouTube: 
Фотоматеріали: