2006 - стислий звіт НБУВ про наукову та науково-організаційну діяльність за 2006 рік

Поділитися: 

У звітному році продовжувалися дослідження за традиційними для Бібліотеки науковими напрямами — "Формування і використання науково-інформаційних ресурсів. Інформатизація бібліотек", "Створення національної бібліографії. Українська біографістика", "Нові технології збереження, консервації та реставрації бібліотечних фондів", "Вивчення, збереження та видання української історико-культурної спадщини".

Напрям 1. Формування і використання науково-інформаційних ресурсів. Інформатизація бібліотек.

За результатами досліджень розроблено концепцію мережевого інформаційного забезпечення наукових досліджень з використанням телекомунікаційної інфраструктури НАН України, створеної в рамках Програми інформатизації НАН України. Створено корпоративну систему онлайнового доступу до передплачених ресурсів провідних світових постачальників наукової інформації, серед яких: наукова електронна бібліотека на платформі ScienceDirect; загальнонаукова реферативна база даних Scopus з індексами цитування публікацій обсягом 29 млн записів; інформаційні продукти на платформі EBSCOhost; бази даних американських астрономічного, мікробіологічного, математичного, хімічного та ін. товариств. Функціональні можливості системи забезпечують централізоване надання повного спектру онлайнових сервісів в інтранет/екстранет-мережі Бібліотеки та децентралізований доступ до визначеного ліцензійними угодами кола джерел інформації з установ НАН України.

Згідно з постановою Президії Національної академії наук України № 96 від 05.04.06 р. "Про організацію мережевого інформаційного забезпечення наукових досліджень" Бібліотека розпочала корпоративний проект "Загальноакадемічний портал наукової періодики", метою якого є концентроване представлення відомостей про новітні результати теоретичної та прикладної діяльності установ НАН України. Запропоновано й обгрунтовано структуру загальноакадемічного порталу наукової періодики, орієнтованого на концентроване представлення відомостей про новітні результати теоретичної та прикладної діяльності установ НАН України. Вона включає три інформаційні складові. Перша з них надає загальні відомості про наукову періодику (назва та тип видання, рік заснування журналу, його проблематика, періодичність, ISSN, мова видання, засновники, головний редактор та редколегія, адреса редакції). Друга інформаційна складова розкриває зміст журналів на основі загальнодержавної реферативної бази даних "Україніка наукова". Третя складова порталу спрямована на одержання повних текстів статей з дотриманням визначених редакціями журналів правил.

Продовжувалися роботи з розвитку машиночитаної каталогізації, що включали ретроспективну конверсію традиційних каталогів (обсяг — близько 1 млн графічних електронних копій карток) та розробки щодо забезпечення розвитку електронного каталогу. Для науково-методичного забезпечення каталогізації електронних ресурсів у бібліотеках, органах НТІ, центрах державної бібліографії та ін. бібліографічних установах підготовлено науково-методичний посібник, основними складовими якого є уніфікація термінології, розробка типології електронних ресурсів, моделі каталогізаційного запису та методики каталогізації.

Продовжено корпоративну роботу з розробки Національного формату бібліографічного запису УКРМАРК та підготовку серії науково-методичних видань "Рубрикатор НБУВ", що використовується як інформаційно-пошукова мова в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі наукових бібліотек України. Опубліковано розділ "Рубрикатор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. "Підрозділ М1 Технологія деревини" розділу "М технологія деревини. Виробництва легкої промисловості. Поліграфічне виробництво. Фотокінотехніка". (авт. колектив; гол. ред. — акад. НАН України О. С. Онищенко), рекомендовано до друку наступні випуски — Підрозділ "М2/7 Виробництва легкої промисловості" та Розділ "Таблиця етнічних типових поділів" (допоміжна таблиця, яка входить до складу "Рубрикатора НБУВ" і призначена для розкриття етнічного аспекту змісту документів з метою забезпечення тематичного пошуку за етнічними ознаками, її довідкова частина містить короткі енциклопедичні довідки про основні народи світу).

У рамках напряму опубліковано також чергові випуски науково-методичних видань "Робота бібліотек науково-дослідних установ Національної академії наук України в 2006 році: Інформаційно-аналітичний огляд. Вип. 12" (Кол. авторів); "Організація роботи бібліотеки науково-дослідної установи Національної академії наук України. Вип. 4" (Кол. авторів); систематичний покажчик "Зарубіжні періодичні видання у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та бібліотек науково-дослідних установ НАН України (надходження 2003-2004 рр.)" ( Кол. авторів).

Вивчалася з метою вдосконалення система інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади. Практичним утіленням результатів цих досліджень є підготовка комплексу різножанрових інформаційно-аналітичних продуктів на запити управлінських структур. Так, протягом року вийшло 23 номери комп'ютерного журналу "Україна: події, факти, коментарі", який подає аналітичні матеріали, що висвітлюють проблеми державотворчого процесу в Україні та найактуальніші події суспільного життя в економічній, політичній і соціальній сферах (голова редколегії — акад. НАН України О. С. Онищенко); продовжувалася підготовка оглядів оперативної інформації з областей України "Регіони сьогодні" (42 вип.), "Проблеми регіональної влади"(44 вип.) та оглядів оперативної інформації електронних видань "Резонанс" (118 вип.); готувався "Експертно-аналітичний висновок за результатами моніторингу висвітлення в центральних газетах питань зайнятості населення, ринку праці та діяльності Державної служби зайнятості" (5 вип.). Продовжено видання інших інформаційно-аналітичних продуктів, зокрема: "Національна безпека: геополітичні, соціально-економічні та інші фактори " (огляд наукової літератури, 3 вип.); "Національна безпека: геополітичні, соціально-економічні та інші фактори" (огляд матеріалів ЗМІ, 33 вип.); "Шляхи реформування української науки" ( 30 вип.); "Влада для громадян" (5 вип.). Започатковано випуск ряду нових видань: "Прогнози" (11 вип.); "Увага! Рейдери…" (6 вип.).

Напрям 2. Створення національної бібліографії. Українська біографістика.

За цим напрямом успішно реалізується проект створення національної бібліографії України. Продовжується підготовка системи покажчиків та формування баз даних національної бібліографії (зокрема, БД зведеного каталогу репертуару "Україномовна книга. 1798-1923", україномовних книжкових видань зарубіжної україніки, образотворчих, нотних, періодичних, картографічних видань). У серії "Національна бібліографія України" видано восьмий (у двох томах) та дев'ятий випуски науково-інформаційного покажчика "Книга в Україні. 1861-1917: Матеріали до репертуару української книги" (С. Й. Петров, С. С. Петров; наук. ред. В. Ю. Омельчук). У рамках наукового напряму опубліковано також каталог "Радянський лубок з фондів відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (1923-1958)" (О. М. Донець); підготовлено до друку покажчик "Українські нотні видання 1917-1923 рр. у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (І. В. Савченко ).

Дослідження з української біографістики набули розвитку і спрямованості на теоретичні, методичні та структурно-організаційні проблеми організації в Україні національного електронного біографічного науково-інформаційного ресурсу. Розроблено концептуальну модель, методичне та практичне опрацювання питань створення словниково-біографічних, бібліографічних та науково-допоміжних ресурсів електронного Українського біографічного словника; розпочаті роботи зі змістовного наповнення біографічними матеріалами експериментальної моделі Українського національного біографічного архіву (УНБА) як електронного варіанту Українського біографічного словника. У серії "Джерела української біографістики" видано перший, рекомендовано до друку другий випуски "Матеріалів до Українського біографічного словника. Короткі біографічні довідки" (відп. ред. В. І. Попик); видано другий випуск "Книжкові джерела української біографістики у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: Матеріали до бібліографії (2001-2003 рр.) (голова редкол. акад. НАН України О. С. Онищенко); опубліковано нариси "Біографічна довідкова справа в Україні (60-ті рр. XIX — 40-і рр. XX ст.)" (С. М. Ляшко); рекомендовано до друку "Реєстр імен Українського біографічного словника. Випуск 2. Літери "В-Д". (відп. ред. В. І. Попик) та четвертий випуск збірника наукових праць "Українська біографістика" (відп. ред. В. І. Попик).

Напрям 3. Нові технології збереження, консервації та реставрації бібліотечних фондів.

За проблемами забезпечення довготривалого збереження бібліотечних фондів підтримувалася система мікологічного моніторингу за станом книгосховищ та документів; здійснювалася наукова експертиза фізичного стану цінних та рідкісних видань; розроблено теоретичні й науково-методичні засади та практичні рекомендації щодо запобігання аварійним ситуаціям у бібліотеках, а в разі їх виникнення — ліквідації їх наслідків; опрацьовуються технології фазової консервації та методики стабілізації документів з ослабленою матеріальною основою, що відповідає завданням державної політики охорони культурної спадщини. За результатами досліджень підготовлено до друку збірник наукових праць "Інноваційні технології збереження документальних фондів: запобігання надзвичайної ситуації у бібліотеці, шляхи її подолання".

Напрям 4. Вивчення, збереження та видання української історико-культурної спадщини.

Продовжувалися комплексні дослідження історії бібліотечних книжкових, рукописних та архівних зібрань України як історико-культурного джерела, створення документально-інформаційних систем рукописних книг та стародруків, теоретико-методологічних й практичних засад опису рукописних книг, стародруків, книжкових та рукописних колекцій і зібрань для Державного реєстру книжкових пам'яток України. Підготовлено до друку посібник "Методичні рекомендації для державної реєстраціїї книжкових пам'яток України"; завершується підготовка наукових путівників "Архіви установ, організацій та навчальних закладів з фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" та "Історичні колекції та зібрання НБУВ"; завершено підготовку наукових каталогів "Рукописна книга XIV ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (Л. А. Гнатенко), "Рукописна книга XVI ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (О. А. Іванова, Л. А. Гнатенко, О. М. Гальченко), покажчика "Франкомовні довідкові та бібліографічні видання XVIII — початку XX ст. (М. А. Стельмашова, А. М. Беба) та 11-го випуску збірника наукових праць "Рукописна та книжкова спадщина України". Продовжувалася розробка теоретичних засад укладання та робота зі створення баз даних Державного реєстру книжкових пам'яток України: завершено укладання бази даних палеотипів, продовжено ведення баз даних кириличних видань.

Особливе місце в науковому доробку посідає видання фундаментального довідника — покажчика документів про нацистську діяльність у сфері культури і науки на окупованих територіях — "Документы Оперативного штаба рейхсляйтера Розенберга в Киеве: культурная политика и грабительская деятельность Третьего рейха в оккупированной Европе. Справочник-указатель архивных документов" (Н. Г. Кашеварова, Н. І. Малолєтова, Л. А. Дубровіна).

У рамках наукового напряму також вийшли друком індивідуальні монографії: "Бібліотека Київської духовної академії (1819-1919)" (Л. М. Дениско), "Архівна справа в Україні середини 1940-х — середини 1960-х років (історичний нарис)" (І. М. Мищак), "Книжкове зібрання роду польських магнатів Яблоновських у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського" (С. О. Булатова), "Родові шляхетські бібліотеки Правобережної України XVIII ст. (Вишневецьких-Мнішків, Потоцьких, Мікошевських): історична доля та сучасний стан" (І. О. Ціборовська-Римарович).

За цим же науковим напрямом здійснювалося розроблення важливих теоретичних і методологічних питань щодо історії формування, структури, складу і змісту науково-інформаційних ресурсів Архівного фонду НАН України, нормативного забезпечення шляхів його оптимізації та управління на сучасному етапі. На підставі дослідження архівної спадщини науки ХХ ст. створювалася науково-інформаційна база з історії діяльності НАН України. Завершується редакційна підготовка видання "Історія Національної академії наук України. 1941-1945: Документи і матеріали" (Колектив укладачів; відп. ред. — акад. НАН України О. С. Онищенко), готується до друку наступний том документів за 1946-1950 рр., продовжено роботу зі створення Путівника по Архівному фонду НАН України, розпочато роботу зі створення електронної бази даних на документи Архівного фонду НАН України.

Бібліотекою видано ряд збірників наукових праць: 15-й та 16 випуски збірника "Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (акад. НАН України О. С. Онищенко — голова редколегії), четвертий випуск науково-практичного та теоретичного збірника "Библиотеки национальных академий наук: проблемы функционирования, тенденции развития" (акад. НАН України О. С. Онищенко — голова редколегії), рекомендовано до друку четвертий випуск збірника наукових праць "Українська біографістика" (В. І. Попик — відп. ред.). Започатковано спільно з Українським комітетом славістів міждисциплінарний збірник наукових праць "Слов'янскі обрії" Вип. 1, підготовано до друку другий випуск міжнародного щорічника "Українсько-македонський науковий збірник".

Тривала підготовка та видання (спільно з ІПРІ НАН України) Українського реферативного журналу "Джерело". Загалом у чотирьох галузевих серіях вийшло друком 24 номери, загальним обсягом близько 300 обл.-вид. арк. (гол. редактор — чл.-кор. НАН України В. В. Петров; заст. гол. редактора — акад. НАН України О. С. Онищенко).

Видано шість номерів журналу "Бібліотечний вісник". Повнотекстові електронні версії журналу з цього року представлені у Загальноакадемічному порталі наукової періодики.

Загалом за підсумками досліджень видано 31 наукову працю, опубліковано 553 статті, загальним обсягом близько 620,5 друк. арк. Рекомендовано до друку — п'ятнадцять робіт.

Бібліотека була організатором та співорганізатором у проведенні 21 науково-організаційного заходу, головним з яких була міжнародна наукова конференція "Роль бібліотек у формуванні єдиного науково-інформаційного простору України" (Київ 10-11 жовтня 2006 р.).

У 2006 р. науковці Бібліотеки брали безпосередню участь у підготовці та розробці різного роду програм та проектів, пропозицій, аналітичних матеріалів, експертних висновків, залучалися до розроблення та експертизи різних правових актів та стандартів тощо, зокрема:

  • до розробки Закону України "Про бібліотеки та бібліотечну справу";
  • до експертизи міждержавних стандартів у галузі бібліотечно-інформаційної діяльності: ГОСТ 7.1-2003 "СИБИД. Библиографическая запись. Библиографическое описание. Общие требования и правила составления"; ГОСТ 7.50-2002 "СИБИД. Консервация документов"; ГОСТ 7.90-200 "СИБИД. Универсальная десятичная классификация. Структура, правила ведения и индексирования";
  • до експертизи проектів національних стандартів України: ДСТУ 3582 "Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила" та ДСТУ 3814 " Інформація та документація. Видання. Міжнародна стандартна нумерація книг";
  • до обговорення Питання утворення Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф (Пост. Кабміну України № 534 від 19.04.06 р.).

За дорученням Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон (Наказ Міністерства культури і мистецтв України № 647 від 15.11.02 р. "Про затвердження Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей") фахівці Бібліотеки залучалися до проведення державної експертизи письмових пам'яток, визначення наукової та культурної цінності рідкісних видань, здійснювалася експертиза міжнародних проектів у Міжнародній раді архівістів.

Основними об'єктами інтелектуальної власності Бібліотеки є електронний каталог обсягом 3,3 млн бібліографічних записів, загальнодержавна реферативна база даних "Україніка наукова" обсягом 200 тис. записів, Український реферативний журнал "Джерело", система шести галузевих серій наукових електронних видань і онлайнова пошукова система сайту. Електронний каталог та загальнодержавна реферативна база даних "Україніка наукова" представлені в загальний доступ на сайті Бібліотеки, Український реферативний журнал "Джерело" надається його передплатникам, галузеві серії наукових електронних видань поширюються серед бібліотек та інших науково-інформаційних установ України.

Продовжувалася взаємодія Національної бібліотеки України з міжнародними організаціями й об'єднаннями, зокрема, такими як Рада директорів наукових бібліотек і інформаційних центрів академій наук — членів МААН, міжнародна асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій, IAML — міжнародна асоціація музичних бібліотек, архівів і документальних центрів, ІФЛА (Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій), CENL (Конференція національних бібліотек держав Ради Європи), Некомерційне Партнерство "Бібліотечна Асамблея Євразії". НБУВ як співзасновник НП БАЄ, головна мета якого — об'єднання всього бібліотечного співтовариства СНД для розв'язання актуальних проблем розвитку культури і становлення єдиного бібліотечно-інформаційного простору, брала участь у роботі Відкритих сьомих загальних зборів Некомерційного партнерства "Бібліотечна Асамблея Євразії" (м. Мінськ, 3-7 грудня 2006 р.) та у щорічній 20-тій Конференції Національних Європейських Бібліотек ( м. Санкт-Петербург, 27-30 вересня 2006 р.).

Упродовж 2006 р. НБУВ було укладено та підписано п'ять нових Угод про міжнародне наукове співробітництво з Національними бібліотеками Грузії, Литви, Латвії, Центральною державною бібліотекою Монголії та Російською державною бібліотекою. Основними напрямами міжнародного наукового співробітництва з цими бібліотеками є:

  • проведення наукових досліджень у галузі рукописної спадщини, книгознавства та книгодрукування;
  • в галузі технології збереження та реставрації паперових носіїв інформації;
  • організація та розвиток наукових досліджень за темою "Україніка" в зарубіжних архівах, бібліотеках та інформаційно-видавничих установах;
  • стандартизація бібліотечної справи;
  • розвиток міжнародного книгообміну з метою якісного поповнення фондів бібліотек;
  • розробка та впровадження в практику передових бібліотечно-інформаційних технологій;
  • комп'ютеризація бібліотечних процесів та каталогізації бібліотечно-архівних документів;
  • організація книжкових виставок;
  • здійснення наукового дослідження рукописного, архівного, книжкового фондів НБУВ з метою вивчення їх, використання та введення в світовий науковий обіг дослідниками країн, з якими підписано угоди про співробітництво (напр."Полоніка", "Сербіка", "Македоніка", "Австріяка" та ін. у фондах НБУВ).

Дієвою формою міжнародних зв'язків залишалася участь у роботі міжнародних наукових форумів. 2006 р. співробітники установи взяли участь у роботі 20 міжнародних наукових конференцій, семінарів (1 — Туреччина; 3 — Росія; 1- Білорусь; 15 — Україна), під час яких виголосили 242 наукових доповіді, у т. ч. в Україні — 235; у країнах СНД — 6; у країнах далекого зарубіжжя (Туреччина) — 1.

Бібліотеку відвідало зарубіжних фахівців — 21.

Гранти:
м.н.с. В.Е. Лось проходила наукове стажування в Польщі в наукових установах Варшавського університету з 3 вересня 2005 р. по 30 червня 2006 р. за рахунок стипендії Уряду Республіки Польща;
н.с. Н.В. Заболотна брала участь у Бібліотекознавчій сесії Міжнародної школи гуманітарних наук Центральної та Східної Європи (Польща, 1 листопада — 3 грудня 2006 р.) за рахунок приймаючої сторони та отримала відповідний диплом.

Упродовж 2006 р. відбулося 31 наукове відрядження (29 осіб) співробітників Бібліотеки за кордон, де вони брали участь у наукових конференціях, працювали в наукових установах та архівах, у т.ч. далекого зарубіжжя — 7 (Польща, Німеччина, Австрія, Швеція — за рахунок приймаючих сторін), Росії — 20, Литви — 1; Білорусі — 3 відрядження.

У грудні поточного року Бібліотека подала документи на проходження її атестації як наукової установи НАН України та на включення її (вже на другий термін) до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.

У звітному році відбулося 10 засідань Вченої ради НБУВ, на яких розглянуто 76 питань: затверджено плани НДР, заслухано звіти про їх виконання, обговорено підсумковий звіт про виконання чотирьох відомчих проектів НДР, розглянуто й схвалено пропозиції про відкриття з 2007 року чотирьох нових відомчих проектів, обговорено звіт про виконання основних показників бібліотечно-бібліографічної та інформаційної роботи, заслухано шість проблемних питань та питання про хід виконання відомчих проектів та видавничого плану у першому півріччі, затверджено теми 12 кандидатських дисертацій, розглянуто та рекомендовано до друку рукописи 21 видання та шести номерів журналу "Бібліотечний вісник". Багато вирішувалося кадрових питань — про висунення кандидатів на обрання у члени-кореспонденти НАН України, представлення молодих вчених до іменних стипендій та атестації стипендіатів, представлення до присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника тощо.

У Спеціалізованій вченій раді Д 26.165.01 по захисту докторських та кандидатських дисертацій при Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (голова ради — акад. НАН України О. С. Онищенко) захищено три докторські, шість кандидатських дисертацій, у. т. ч. співробітниками Бібліотеки — три кандидатських дисертації за спеціальністю 07.00.08.

На 1 січня 2007 р. в Бібліотеці працювало 902 (без сумісників) особи, у тому числі 207 наукових працівників, з яких 4 мають учений ступінь доктора наук, 69 — кандидата наук. У звітному році співробітники Бібліотеки захистили 8 кандидатських дисертацій.

На 1 січня 2007 р. в аспірантурі НБУВ навчалося 18 осіб (7 — з відривом та 11 — без відриву від виробництва). До аспірантури НБУВ зараховано шість осіб, у т. ч. 3 — з відривом від виробництва, 3 — без відриву від виробництва; закінчили аспірантуру шість аспірантів (3 — з відривом; 3 — без відриву від виробництва). Три аспіранти за розподілом зараховані у штат Бібліотеки. Як пошуковці над кандидатськими дисертаціями працювали 40 співробітників.

Іменні стипендії НАН України отримували 6 осіб.

У 2006 р. на стажуванні за кордоном перебували 2 співробітники НБУВ (Польща).

Протягом року на роботу до НБУВ прийнято 25 молодих спеціалістів у віці до 35 років, з них: три — після закінчення денних відділень вузів, три — випусники стаціонарної аспірантури (за розподілом); звільнилося з роботи 23; закінчили в звітному році вузи без відриву від виробництва чотири співробітники.