Стислий звіт НБУВ про наукову та науково-організаційну діяльність за 2005 рік

Поділитися: 

У звітному році науковцями Бібліотеки здійснювалися дослідження за такими науковими напрямами: "Формування і використання науково-інформаційних ресурсів. Інформатизація бібліотек"; "Створення національної бібліографії. Українська біографістика"; "Нові технології збереження, консервації та реставрації бібліотечних фондів"; "Вивчення, збереження та видання української історико-культурної спадщини".

Напрям 1. "Формування і використання науково-інформаційних ресурсів. Інформатизація бібліотек"

Розвинено теоретичні уявлення щодо основного напряму розвитку процесів комп'ютерної обробки документальних потоків у наукових бібліотеках, у якості якого визначено створення функціонально завершеного циклу інформаційних технологій, що включає бібліографування, реферування, підготовку оглядово-аналітичних та прогностичних матеріалів, проведення в базах даних бібліо-, інформо- та наукометричних досліджень і виділення зі сховищ даних нових знань з наступним наданням їх користувачам. Досліджено методологічні підходи до розробки програмного забезпечення нового покоління для бібліотечно-інформаційних технологій, сутність яких полягає в орієнтації програмних засобів на реалізацію еврістичних методик статистичного аналізу великих масивів інформації та виявлення в них латентних закономірностей.

Розроблено концепцію архівування науково-інформаційних ресурсів глобальних ком'ютерних мереж, що розглядається як розширення меморіальної функції бібліотеки в умовах переходу до електронних інформаційних комунікацій. Визначено основні джерела формування сховищ інтернет-архівів: науково-інформаційні ресурси українського сегменту глобальних комп'ютерних мереж, зарубіжні наукові ресурси з пріоритетних напрямів інноваційної діяльності в Україні та суспільно значущі публікації. Запропоновано технологію формування національного архіву науково-інформаційних ресурсів, в основу якої покладено поєднання принципів корпоративної підготовки його тематичних складових спільними зусиллями провідних інформаційних інституцій держави з централізованим формуванням інтегрованого довідково-пошукового апарату. Обгрунтовано доцільність реалізації цього апарату за схемою, що передбачає поєднання метаданих про зібрання електронних публікацій з повнотекстовим індексуванням файлів, що розкривають зміст наявних зібрань. Проведено апробацію основних концептуальних положень системи архівування науково-інформаційних ресурсів інтернет, у процесі якої сформовано ядро інтранет-середовища бібліотеки.

Тривала підготовка та видання (спільно з ІПРІ НАН України) Українського реферативного журналу "Джерело". Загалом у чотирьох галузевих серіях вийшло друком 24 номери, загальним обсягом 300 обл.-вид. арк. (гол. редактор — чл.-кор. НАН України Петров В.В.; заст. гол. редактора — акад. НАН України Онищенко О.С.).

Щоквартально здійснювалась підготовка шести галузевих серій системи наукових електронних видань "Бібліотека — суспільству": "Природничі науки", "Технічні науки", "Суспільні та гуманітарні науки", "Медицина. Медичні науки", "Аграрні науки", "Бібліотечна справа та науково-інформаційна діяльність". Серії містять 150-250 тис. бібліографічних записів і фонд повних текстів авторефератів дисертацій обсягом 5-10 тис. документів. На компакт-диски користувачів (переважно, співробітників НАН України та представників наукових бібліотек з усіх регіонів держави) було записано кілька сотень наукових електронних видань, на яких містилося понад 1 млн. документів.

Позитивних результатів досягнуто з розробки технології машиночитаної каталогізації і систематизації. Науково-методичне видання "Рубрикатор НБУВ" вже використовується як інформаційно-пошукова мова в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі наукових бібліотек України, що забезпечує відображення в каталогах національної тематики, нових тем і проблем, відсутніх у таблицях ББК та УДК. Серію відповідних видань продовжено публікацією випуску "Рубрикатор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Розділ К Технологія металів. Машинобудування. Приладобудування" (Авт. колектив; голов. ред. — акад. НАН України Онищенко О.С.), підготовлено до друку наступний випуск "Підрозділ М1 Технологія деревини". Застосування цих посібників має забезпечити бібліотечне опрацювання, організацію довідково-пошукового апарату та інформаційного пошуку документів відповідних галузей.

У рамках проекту "Інформаційно-аналітичне забезпечення управління процесами реформування українського суспільства" важливим здобутком за підсумками року є публікація індивідуальної монографії: "Особливості розвитку соціальних інформаційних баз сучасного українського суспільства" (Горовий В.М.). Тривало інформаційно-аналітичне забезпечення владних структур, здійснювалася підготовка комплексу різножанрових інформаційно-аналітичних продуктів. Так, протягом року вийшло 23 номери комп'ютерного журналу "Україна: події, факти, коментарі", який подає аналітичні матеріали, що висвітлюють проблеми державотворчого процесу в Україні та найактуальніші події суспільного життя в економічній, політичній і соціальній сферах (голова редколегії — акад. НАН України Онищенко О.С.); продовжувалася підготовка оглядів оперативної інформації з областей України "Регіони сьогодні" (114), "Проблеми регіональної влади"(43) та оглядів оперативної інформації електронних видань "Резонанс" (146) за такими основними рубриками: законодавча влада, виконавча влада, економіка, політичні структури, правові відносини. Крім того, у І півріччі 2005 р. двічі на місяць готувався "Експертно-аналітичний висновок за результатами моніторингу висвітлення в центральних газетах питань зайнятості населення, ринку праці та діяльності Державної служби зайнятості" (12 вип.). Також було започатковано видання нових інформаційно-аналітичних продуктів, зокрема: "Національна безпека: геополітичні, соціально-економічні та інші фактори"(6 вип.); "Проблеми національної безпеки у відображенні ЗМІ" (2 вип.); "Шляхи реформування української науки" (18 вип.); "Влада для громадян" (1 вип.) (спільно з Управлінням інформаційної політики та зв'язків з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України).

Напрям 2. Створення національної бібліографії. Українська біографістика

Продовжувалася підготовка системи покажчиків Українського бібліографічного репертуару, формування баз даних національної бібліографії (зокрема, БД зведеного каталогу репертуару "Україномовна книга. 1798-1923", україномовних книжкових видань зарубіжної україніки, образотворчих, нотних, періодичних, картографічних видань) та створення ресурсів електронного Українського біографічного словника. У серії "Національна бібліографія України" видано сьомий, підготовлено до друку восьмий (у двох книгах) випуски науково-інформаційного покажчика "Книга в Україні. 1861-1917: Матеріали до репертуару української книги" (Петров С.Й., Петров С.С.). У серії "Джерела української біографістики" рекомендовано до друку другий випуск видання "Книжкові джерела української біографістики у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (Мельник Н.І., Яценко О.М.) та археографічне видання "Леся Петлюра. Документи і матеріали" (Ківшар Т.І.).

В рамках наукового напряму опубліковано також ряд науково-бібліографічних видань: "Сербські фольклор і література в українських перекладах та дослідженнях. 1837-2004: Матеріали до бібліографії" (Колектив укладачів); "Українсько-сербські історико-культурні взаємозв'язки" (Войченко І.Д. та ін.); "Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського (1993-2003 рр.): Науково-бібліографічний покажчик видань бібліотеки та літератури про її діяльність", покажчики серії "Біобібліографія вчених України" — "Петро Тимофійович Тронько", "Віктор Іванович Трефілов"; рекомендовано до друку наукові каталоги "Радянський лубок з фондів відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (1923-1958)" та "Українські нотні видання 1917-1923 рр. у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського".

Напрям 3. Нові технології збереження, консервації та реставрації бібліотечних фондів

В цьому напрямі за завершеним проектом досягнуті певні результати у розробці моделей і технологій ліквідації наслідків та упередження аварійних ситуацій в бібліотеках. Основним результатом робіт стала реалізація розробленої системи збереження інформаційного потенціалу НБУВ, яка ґрунтується на конкретних заходах, інноваційних технологіях та сучасних засобах.

За результатами дослідження створено концепцію безпеки фондів НБУВ та План подолання аварійної ситуації у НБУВ"; впроваджено інноваційні технології відновлення потерпілих під час аварії фондів (висушування, реставрації та дезінфекційної обробки документів); розроблено методичні рекомендації з метою методологічного забезпечення персоналу бібліотек України з питань запобігання аварійної ситуації, а в разі її виникнення раціональних дій для спасіння матеріальних цінностей; підготовлено навчальний посібник "Упередження і технології подолання аварійних ситуацій у бібліотеках"; опубліковано методичні рекомендації "Збереження бібліотечних і архівних фондів у несприятливих екологічних умовах"; рекомендовано до друку збірник наукових праць "Інноваційні технології захисту документальних ресурсів: запобігання надзвичайній ситуації у бібліотеці, шляхи її подолання".

Напрям 4. Вивчення, збереження та видання української історико-культурної спадщини

Вагомі результати отримані з комплексних досліджень історії бібліотечних книжкових, рукописних та архівних зібрань України як історико-культурного джерела, створення документально-інформаційних систем рукописних книг та стародруків, теоретико-методологічних й практичних засад опису рукописних книг, стародруків, книжкових та рукописних колекцій і зібрань для Державного реєстру книжкових пам'яток України.

В рамках напряму вийшли друком монографії "Бібліотека Імператорського університету Св. Володимира: з історії комплектування (1834-1927 рр.)" (Мяскова Т.Є.); "Маргіналії в стародруках кириличного шрифту 15-17 ст. з фонду Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (Шамрай М.А.); "Оправа східнослов'янських рукописних книг та стародруків в Україні: історія, структура, опис" (Гальченко О.М.), підготовлено до друку монографію "Бібліотека КДА (1819-1919)" (Дениско Л.М.); рекомендовано до друку вченою радою монографії: "Родові шляхетські бібліотеки Правобережної України XVIII століття (Вишневецьких, Мнішків, Потоцьких, Мікошевських ): історична доля та сучасний стан" (Ціборовська-Римарович І.О.), "Книжкове зібрання роду польських магнатів Яблоновських у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (Булатова С.О.), "Бібліотеки України у ХХ ст.: основні тенденції розвитку бібліотечної справи, освіти, науки" (Онищенко О.С., Дубровіна Л.А.); наукові каталоги "Кирилична рукописна книга XVI століття у зібраннях Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (Іванова О.А., Гнатенко Л.А.) та "Слов'янська рукописна книга XIV ст. з фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (Гнатенко Л.А.).

Згідно з державною "Програмою збереження бібліотечних та архівних фондів на 2000-2005 рр." Бібліотекою проводилися комплексні — наукові, методичні, прикладні — роботи з проблем збереження фондів та створення Державного реєстру національного культурного надбання України. Для бібліотек України підготовлено "Методичні рекомендації з опису стародруків та рукописної книги для Державного реєстру національного культурного надбання країни" (Дубровіна Л.А., Ковальчук Г.І. та ін.).

За цим науковим напрямом тривали також дослідження архівної спадщини науки, створювалася широка науково-інформаційна база з історії діяльності НАН України, формувалися бази даних Архівного фонду НАН України. Опрацьовані важливі теоретичні і методологічні питання введення до наукового та соціокультурного простору джерел з історії української науки періоду 1941-1945 рр.; розроблені теоретичні питання наукової організації Архівного фонду НАН України на сучасному етапі розвитку, питання науково-методичного забезпечення його управління та створення науково-пошукової структури; проведені дослідження історії розвитку науки в провідних академіях зарубіжних країн з метою подальшого урахування отриманих результатів у процесі реформування НАН України. Підготовлено до друку археографічне видання "Історія Національної академії наук України. 1941-1945: Документи і матеріали" (кол. уклад.; відп. ред. — акад. НАН України Онищенко О.С.). З розробки теоретико-методичних питань організації, управління та створення документально-інформаційної структури Архівного фонду НАН України опубліковано науково-методичне видання: "Перелік документів, що утворюються в діяльності НАН України та її установ, із зазначенням строків зберігання документів" (кол. уклад.; голова редколегії — акад. НАН України Онищенко О.С.).

У 2005 р. на видавничо-поліграфічній базі Бібліотеки та інших установ видано 34 (у 2004 р. — 29) наукових праці, заг. обсягом 339,41 (у 2004 р. — 574,33) обл.-вид. арк.; опубліковано 505 (у 2004 р. — 396) наукових статей, загальним обсягом 254,6 (у 2004 р. — 177,96) др. арк.

Опубліковано 4 індивідуальних монографії, 7 бібліографічних, науково-інформаційних видань, 6 науково-методичних, 12 брошур, п'ять збірників статей та наукових праць: 14-й випуск збірника "Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (акад. НАН України Онищенко О.С. — голова редколегії), десятий випуск збірника "Рукописна та книжкова спадщина України" (Дубровіна Л.А. — голова редколегії), третій випуск науково-практичного та теоретичного збірника "Библиотеки национальных академий наук: проблемы функционирования, тенденции развития" (акад. НАН України Онищенко О.С. — голова редколегії); третій випуск збірника наукових праць "Українська біографістика" (Чишко В.С., Попик В.І. — відповід. ред.)

На виконання постанови Президії НАН України Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського публікацією першого випуску започатковано видання міжнародного щорічника: "Українсько-македонський науковий збірник".

Протягом звітного року співробітники Бібліотеки захистили одну докторську, 9 кандидатських дисертацій, взяли участь у роботі 55 міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових конференцій, семінарів та ін. заходів, на яких виступили з 276 доповідями або повідомленнями, у т. ч. в Україні — 259; у країнах СНД — 15; у країнах далекого зарубіжжя (Румунія, Польща) — 2. Зокрема, на 22 міжнародних конференціях виголошено 197 доповідей.

Бібліотека була організатором та співорганізатором проведення 12-ти науково-організаційних заходів, серед яких головний — міжнародна наукова конференція "Інтелектуальні інформаційні технології у бібліотечній справі" (11-12 жовтня 2005 р.).