У читальній залі відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського розгорнуто книжкову виставку «Битва під Крутами 29. 01. 1918 р. за документами ВЗУ : до сторіччя подій». Питання подій Української революції початку ХХ ст. в наш час дуже актуальне. І не лише у зв’язку із столітнім ювілеєм тих подій, але й з огляду на суспільну потребу знання об’єктивної історії, звільненої від старих пропагандистських штампів, які ще й досі продовжують існувати в колективній пам’яті людей. Важливим епізодом визвольних змагань є перша війна України з більшовиками 1917–1918 рр., коли УНР довелося зіткнутися з ворогом – російською більшовицькою армією, до війни з яким вона була фактично не готова. Причини такої неготовності – це ігнорування питання створення власних збройних сил Центральною Радою. І як наслідок – незначні сили ворога захопили практично всю територію, проголошену Третім Універсалом Центральної Ради територією Української держави. Битва під Крутами – спроба зупинити просування більшовиків на Київ. І хоча надовго ворога втримати не вдалося, про битву стали говорити вже в тому ж 1918 р. Відбулося урочисте поховання загиблих в битві під Крутами на Аскольдовій могилі в Києві. Після завершення визвольних змагань пам’ять про загиблих вшановували пластові організації Західної України, українські емігрантські організації в Європі. Згодом битва під Крутами стала предметом вшанування в усіх куточках світу, де утворилася українська діаспора. В материковій Україні офіційно вшанування пам’яті героїв Крут почалося тільки в 2004 р.
В діаспорі про визвольну боротьбу українського народу писали упродовж ХХ століття. Особливо багато видань про ці події з’явилося у міжвоєнний період, і після Другої світової війни. Саме в цей час в еміграції опинилось чимало діячів, що брали участь в Українській революції 1917 – 1921 рр.
У фонді відділу зарубіжної україніки зберігається значна кількість видань, присвячених тим героїчним подіям. На виставці представлені такі книги: Збаразький, С. «Крути: у 40-річчя великого чину 29 січня 1918-29 січня 1958». Дана праця детально описує передісторію тих подій, починаючи з повалення царату. Описується небажання соціалістів Центральної Ради мати власну армію через наївну віру в «російську демократію». Так і тривало до приходу більшовиків і початку війни. Про битву під Крутами багато публікацій містить журнал «Вісті комбатанта», який виходив у світ з 1961 по 2014 рр. в Канаді і США. На виставці представлені дві статті з журналу «Вісті комбатанта» за 1973 р.: «Крутянець. Думки до 55-ліття українських Термопілів» і «Панченко О. Командир героїв-крутянців Аверкій Гончаренко». Збірник «Сніп: український декляматор для молоді і старших» має розділ, де зібрано вірші, присвячені загиблим у битві під Крутами. Також представлені спогади відомих діячів тих часів: Д. Дорошенка, О. Удовиченка, а також працю В. Іваниса, присвячену Симонові Петлюрі, в якій віддається належне героїзму студентського куреня під Крутами. Як важлива подія часів першої більшовицько-української війни 1917–1918 рр. битва під Крутами знаходить відображення в праці «Історія українського війська», а також згадується в праці П. Мірчука «Українсько-московська війна (1917–1919)».
Адреса виставки: вул. Володимирська, 62, кімната 304. Запрошуємо всіх зацікавлених!
Є.В.Шпаргало, м.н.с. відділу зарубіжної україніки
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах