28 вересня 2018 р. в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася презентація видання «Правда і добра воля переможуть». Життя та діяльність Василя Дубровського в Україні (1897–1943) : монографія / Віра Казимір. – Харків – Чернігів : Видавець Олександр Савчук, 2018. – 312 с.»
У читальній залі відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства зібралися учасники заходу: автор монографії Віра Казимір; донька Василя Васильовича Дубровського – Світлана Василівна Микитчак; онука – Оксана Микитчак; правнука Ліна Микитчак. Нащадки В. Дубровського приїхали з Мюнхена. У заході взяли участь співробітники НБУВ, гості.
Зі вступним словом виступила завідувач відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків Т. І. Арсєєнко, яка наголосила на важливості зустрічі, що відкриває широкій громадськості в Україні ім’я універсального науковця, патріота, який з 1943 р. змушений був перебувати в еміграції.
Завідувач відділу зарубіжної україніки Т. Д. Антонюк ознайомила учасників з книжковою виставкою видань В. Дубровського та публікацій, присвячених науковцю. Виставка, підготовлена співробітниками відділу зарубіжної україніки, містить чимало цікавих видань, що побачили світ як в Україні, так і за її межами. В. Дубровський мешкав спочатку в Німеччині (1943–1956) рр., потім у США (Ричмонд, Вірджинія). Література розкриває особистість науковця, що проявив себе у багатьох сферах діяльності: як історика, педагога, бібліотекознавця, архівіста, музеєзнавця, краєзнавця, сходознавця. На жаль, не всі праці вченого збереглися. Після арешту В. Дубровського у 1934 р. вони були конфісковані і, мабуть, знищені. Окремі видання збереглися на правах рукопису, зокрема праця «Україна й Крим в історичних взаєминах. – Женева : 1946. – 47 с.» 1996 укр.
Про свою книгу розповіла автор – Віра Казимір – к. і. н., доцент кафедри всесвітньої історії Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Автор наголосила, що книга, яку сьогодні презентує, – це публічна «реабілітація» вченого. Непересічність події зумовлена тим, що монографія видана за сприяння нащадків В. Дубровського, які приїхали на презентацію і беруть у ній безпосередню участь. Монографія присвячена життю та діяльності Василя Васильовича Дубровського (1897–1966), який жив та плідно працював в Україні, але пройшовши крізь жорна політичних репресій у 1943 р. емігрував. Табу з «неблагонадійного» науковця було знято лише після його реабілітації у 1995 р. У монографії подано аналіз ключових віх біографії, науково-педагогічної та громадської діяльності В. Дубровського в Україні у 1897–1943 рр., а також подано маловідомі тексти мемуарів, які стосуються періоду життя В. Дубровського в Україні.
Автор детальніше зупинилася на харківському періоді життя та діяльності вченого, коли він долучився до реформування бібліотек. Працюючи з червня 1925 по липень 1930 р. завідувачем музейно-бібліотечної секції Управління наукових установ у складі Наркомосвіти України, В. Дубровський здійснював об’єднання книжкових фондів двох київських бібліотек – Всенародної (Національної) бібліотеки України та бібліотеки Київського інституту народної освіти – колишнього Київського університету св. Володимира. На засіданні Ради Бібліотеки ВБУ 12 грудня 1925 р. В. Дубровський повідомив, що заплановано створення 4 науково-бібліотечних осередків у Києві, Харкові, Одесі та Дніпропетровську шляхом об’єднання наявних у цих містах бібліотек, а також Українського науково-дослідного інституту книгознавства. Учений сприяв перетворенню ВБУ в науково-організаційний бібліотечний центр України, організації при ВБУ аспірантури та розгортанні її співробітниками наукових досліджень. В. Дубровський брав участь у роботі Першого з’їзду бібліотекарів у Харкові у червні 1926 р., де розглядалися ключові питання бібліотечної справи, бібліографії та бібліотекознавства. Вчений виступив з доповіддю «Про українську наукову бібліографію».
Своїми враженнями про особистість В. Дубровського поділився н. с. відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків НБУВ В. М. Підвойний, який розповів про власний шлях до В. Дубровського і внесок вченого у розвиток сходознавства в Україні.
Нащадки В. Дубровського виступили зі спогадами. Вони всі вільно володіють українською мовою, тому мовного бар’єру при спілкуванні не було. Цікаво розповіли про свого батька і дідуся, нелегке життя в еміграції, а також про підтримку даного видання фінансово та про бажання продовжити співпрацю з В. Казимір щодо підготовки і публікації мемуарів В. Дубровського.
Присутні на заході співробітники НБУВ і гості активно спілкувалися з автором книги, нащадками В. Дубровського, цікавилися процесом підготовки видання, рівнем його об’єктивності, наданням дозволу авторського права на оцифрування праць В. Дубровського і їх публікацію, новинами української діаспори в Мюнхені, обмінювалися адресами з метою подальшої співпраці.
Автор монографії Віра Казимір подарувала НБУВ декілька примірників презентованого видання, книгу отримали також усі бажаючі гості. Навзаєм, від НБУВ родині В. Дубровського подаровано книгу «Солонська Н. Г. Українська канадіана : анотований покажчик видань з фонду Нац. бібліотеки України ім. В. І. Вернадського / Н. Солонська, Г. Борисович. – Київ, 2017. – 176 c.» та нову книгу Л. Гутник, присвячену українському кіноплакату.
Завідувач відділу зарубіжної україніки Т.Д. Антонюк.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах