Скарби повертаються додому

Поділитися: 
Дата події: 
27-11-2018 до 28-11-2018

Відбулося ХІІ засідання українсько-німецької комісії

27 і 28 листопада 2018 року в приміщенні Національного заповідника «Софія Київська» (м. Київ) відбулося XIІ засідання українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених і незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. Зібрання проходили під спільним головуванням членів української та німецької частин комісії:  з українського боку – першого заступника міністра культури України Світлани Фоменко, з німецького –  посла з особливих доручень Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, статс-секретаря у відставці, доктора Міхаеля Янсена.
У роботі бібліотечної частини Комісії брали участь з боку України – Любов Дубровіна, генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського,  з боку Німеччини – Олаф Гаманн, керівник відділу Східної Європи Державної бібліотеки міста Берліна.

Учасники засідання фахово й предметно обговорили актуальні питання незаконно переміщених культурних цінностей з фондів архівів, бібліотек, музеїв. Зокрема мова йшла і про повернення в Україну Грамоти Петра Першого 1708 року, втраченої Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського під час Другої світової війни, а також повернення до Німеччини бібліотеки Науково-дослідного інституту цукрової промисловості, що нині зберігається в Україні.

Крім того, серед важливих питань розглядалися законодавчі ініціативи в Україні, пов’язані з питаннями повернення та реституції культурних цінностей, форми співпраці між німецькими та українськими експертами, спільний українсько-німецький проект з оцифрування документів, стан справ з пошукової роботи щодо виявлення культурних цінностей. Ішла мова й про цікаву широкому загалові підготовку спільної виставки художніх творів німецького живописця Едуарда Деге.

Корифеї бібліотечної справи двох країн Любов Дубровіна та  Олаф Гаманн детально обговорили питання майбутньої співпраці у своїй галузі, адже заплановано спільні цікаві проекти двох потужних книжкових зібрань – Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського і Державної бібліотеки Берліна. І, як уже традиційно склалось, вони обмінялись новими книжковими  й поліграфічними виданнями своїх країн.

У ділових заходах також бувають емоційні й хвилюючі моменти. Саме такі відчуття були у всіх діячів культури, коли українським членам Комісії німецькі колеги передали картину Сергія Васильківського, яка була втрачена Харківським художнім музеєм під час Другої світової війни.

Фотоматеріали: