Антарктида й Австралія: спільне у відмінному

Поділитися: 
Дата події: 
22-01-2019

Дипломат. Поліглот Мандрівник. Фотохудожник. Усе це поєднується в одній людині, ім’я якої – Тім Болотнікофф. З ним і його творчістю познайомились 22 січня учасники відкриття в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського фотовиставки "Південні землі: Австралія/Антарктида". Виставка організована відділом міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків НБУВ за підтримки  і сприяння  Посольства Австралії в Україні.

Тім Болотнікофф – заступник Голови Місії Австралії в Україні. Свого часу   жив і працював у Папуа-Новій Гвінеї, Соломонових островах, Таїланді, Бангладеш. У 2011 році він провів шість тижнів, подорожуючи східною Антарктидою, та відвідав п'ять дослідних станцій в Австралійській Антарктичній Території. Там, після побаченого й пережитого, у нього народилась ідея показати особливість Антарктиди, її разючу відмінність і водночас схожість з Австралією, країною, в якій він виріс.

Відкриваючи виставку, Посол Австралії в Україні Мелісса о’Рурк  зазначила, що однією з найважливіших і найцікавіших місій посла є представництво культури свої країни. Для багатьох українців, та й загалом європейців, Австралія залишається далеким і досить маловідомим континентом. Тож цією виставкою дипломати прагнуть сьогодні наблизити її, зробити зрозумілішою. А материк Антарктида є спільною темою як для Австралії, так і для України, оскільки обидві країни мають там свої станції. Пані Посол подякувала колективу бібліотеки за можливість організувати таку виставку й показати її широкому колу глядачів.

Генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Любов Андріївна Дубровіна щиро привітала гостей, наголосивши, що стіни бібліотеки начебто розступились, відкриваючи чудові краєвиди, і навіть у холодну зимову пору експозиція дає можливість душею відчути тепло творчості. Це дивовижна виставка – кожен сюжет є виходом в інший великий світ, відображенням материків, як  нам мало відомі, але завдяки представленим роботам можемо їх для себе відкрити. До того ж, зауважила вона, Австралія щороку стає все ближчою, оскільки нині дуже багато українців уже живуть на тому материку, спілкуються звідти з батьківщиною. А тепер завдяки мистецькому погляду людини небайдужої, творчої глядач поринає в атмосферу відображеного світу й почувається причетним до нього. Ми  раді таким можливостям відкривати світ, зазначила генеральний директор, сподіваємось і на подальші плідні контакти з посольством, і на наступні виставки. Насолоджуйтесь цим мистецтвом! – закликала гостей Л.А. Дубровіна.

Сам автор, Тім Болотнікофф,  щиро подякував і організаторам у бібліотеці, й відвідувачам. Він зауважив, що 24 фотороботи, представлені у цій залі,  порівнюють  те, що, здавалось би, не можна порівняти – Австралію  та Антарктиду. Окрім невеликого кола антарктичних  ентузіастів, мало кому відомо, що 200 мільйонів років тому, до дрейфу континентів, Австралія та Антарктида були єдиним материком, і нині  Австралія претендує більш як на 40 відсотків антарктичної території. Фотомайстер висловив сподівання, що після перегляду  виставки глядачі відчують помічені ним спільні особливості в цих, власне,  прямо протилежних континентах. Один з них спекотний,  інший – нещадно холодний, один багатий на рослинний і тваринний світ,  інший майже позбавлений життя. Але обидва континенти вражають  неосяжністю простору та дивовижними ландшафтами. В окремих роботах він відобразив те, що називає чарівним усамітненням,  в інших йому відкрилась співзвучність простору або ж сюжетів. А ще Тім Болотнікофф відзначив символізм того, що бібліотека, в якій він представляє свої твори, і станція України в Антарктиді носять ім’я однієї й тієї ж людини – видатного вченого зі світовим іменем Володимира Івановича Вернадського.

Справді, художнику вдалося майстерно поєднати в експозиції сюжети й настрої двох континентів, які немов перегукуються між собою. Антарктида дивовижно красива, але всередині материка – безплідна земля, позбавлена життя.  Фотографії ж  Австралії навпаки – відображають живий пейзаж, але часом він теж здається далеким та неземним, як біла антарктична пустеля. А спільність композицій – часом на обох знімках зупинена однакова за настроєм мить – дає глядачеві відчуття єдності світу, яким би різним не був пейзаж навколо.

Виставка експонується у приміщенні Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського за адресою Голосіївський проспект, 3, з понеділка до суботи включно з 9:30 до 17:00. Вхід для всіх охочих вільний.

Фотоматеріали: