В очах-вікнах ховається Відень…

Поділитися: 
Дата події: 
1-03-2019

Петер Лаглер – безумовно романтик. Схоже, трохи поет. І музикант? Бо ота застигла музика, як називають архітектуру, на його світлинах наче бринить тихою сонатою або струменить Штраусовим вальсом… В об’єктиві – Відень. Не зовсім той, який звикли бачити туристи. Часом навіть зовсім не той. А його особистий, потаємний Відень, у якому майстер живе. Так побачити своє місто може тільки люблячий погляд…

Сьогодні Петер Лаглер – професійний фотохудожник. Займатись цією справою почав з 14 років. Та водночас він – і майстер-годинникар, і інструктор з вітрильного спорту (має ліцензію найвищого рівня), і тренер з перепливання океану, адже його кличуть ще й «Майстром Океану». Втім, частіше перемагає в ньому пристрасть до фотографування. 

Лаглер  є учасником багатьох міжнародних виставок у галереях Данії, Словенії, Чехії, Німеччини. І вже протягом кількох останніх років багато знімає в Україні. Його виставки пройшли у Львові ("Музей ідей"), Дніпропетровську (Арт-центр "Квартира"), Івано-Франківську (Краєзнавчий музей) і Києві (Національний заповідник "Софія Київська",  "Музей історії міста Києва"). Колись він зізнався, що закохався в Київ мало не з першого погляду. Здається, небайдужий він і до нашої бібліотеки, адже в Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського Петер Лаглер виставляється вже всьоме.

Про це не без задоволення говорила, відкриваючи 27 лютого його нову виставку – урбаністичних фотографій під назвою "…the soul of Vienna.." ("…душа Відня"), представлену Австрійською бібліотекою при НБУВ, генеральний директор бібліотеки Любов Андріївна Дубровіна. Вона відзначила, що бібліотека завжди  рада вітати майстра у себе й надавати всім користувачам і шанувальникам книг ще й задоволення спілкуватися з чудовими світлинами, які він представляє.

Сам Петер Лаглер зізнався, що йому приємно ділитися своїм відчуттям Відня з глядачами. Особливо ж цікаво, якщо вони розрізняють кілька планів знімка, таємницю відображення, настрій, відчувають через образ душу міста. Він запросив гостей виставки залишати свої відгуки про враження.

Австрійська столиця є знаковою і для української культури. Тут свого часу навчались Олена Кульчицька, Лесь Курбас, Дмитро Донцов, Іван Пулюй, у віденському університеті здобув докторський ступінь Іван Франко, в опері Відня співали Соломія Крушельницька та Вікторія Лук’янець. Тому цікаво було поглянути на місця, де, напевно, й вони неоднораз бували… 

Архітектура Відня різноманітна й контрастна сама по собі – від ровесниці міста церкви Святого Рупрехта, яка була зведена в VIII–IX століттях у романському стилі, до хмарочосів, де переважають метал і скло, від експресіоністського будинку Гундертвассера до барокової класики Бельведеру. Але завдяки особливому погляду фотохудожника ми бачимо ще  більше розмаїття й дивовижне поєднання фрагментів і деталей давнини та сучасності. 

Один із найулюбленіших стилістично-композиційних прийомів Петера Лаглера – робота з віддзеркаленнями у вітринах крамниць, вікон будинків чи авто. Саме з цих очей-вітрин чи вікон визирає незвичайний образ Відня: то розважливий, то романтичний, то аж зовсім надсучасний – якби не монумент ХУШ століття поряд зі скляним гігантом… Такий багатошаровий, колажний, часом сюрреалістичний образ міста і його мешканців зачаровує, дозволяє відчути і бодай трохи зрозуміти його душу.

І треба відверто зізнатися – ще й спокушає… Так і хочеться хоча б на кілька днів податись до Відня, аби пройтися цими вуличками і стежками й зазирнути в очі його вікон…

Виставка представлена в головному вестибюлі НБУВ за адресою Голосіївський проспект, 3.       

Фотоматеріали: