Співпраця з Дніпропетровською обласною універсальною бібліотекою імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

Поділитися: 
Дата події: 
24-09-2019

З метою доукомплектування особового архівного фонду видатного українського зоолога, члена-кореспондента НАН України Миколи Миколайовича Щербака документами особового походження завідувач відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ  А. І. Шаповал здійснив поїздку до м. Дніпро.

М. М. Щербак відомий як один з фундаторів Національного науково-природничого музею НАН України та багаторічний директор його зоологічного підрозділу, що нині носить ім’я вченого. Але не всі знають, що М. М. Щербак зазнав репресій за часів тоталітаризму, а з проголошенням Незалежності України очолював науково-методичну раду Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих та провадив активну громадську діяльність. У м. Дніпро мешкає Марія Созонівна Засіменко-Бонацька, колишня політрепресована, яка разом з М. М. Щербаком перебувала в мордовському «Дубравлагу», а нині є відомою у Дніпрі поетесою і громадською діячкою. Протягом багатьох років М. С. Засіменко-Бонацька листувалася з М. М. Щербаком й зберегла листи вченого, які разом зі спогадами про нього на прохання Інституту архівознавства НБУВ погодилася передати до особового архівного фонду науковця.

Як письменницю та активного діяча Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги М. С. Засіменко-Бонацьку добре знають у Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці, у відділі читальних залів якої неодноразово відбувалися заходи з поетесою, а також її творчі зустрічі з читачами бібліотеки.

Нещодавно М. С. Засіменко-Бонацьку було нагороджено орденом Княгині Ольги. 17 вересня 2019 р. у відділі читальних залів ДОУНБ в рамках проекту «Відомі ще не всім…» відбувся захід «На перехресті долі» з нагоди вшанування М. С. Засіменко-Бонацької. Модератором заходу виступила співробітник відділу Ірина Анатоліївна Овсянникова. В заході взяв участь завідувач відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ А. І. Шаповал, який доповів про формування джерельного комплексу до наукової та громадської діяльності М. М. Щербака в ІА НБУВ та допомогу М. С. Засіменко-Бонацької у його створенні. Передаючи листи до особового архівного фонду вченого, Марія Созонівна поділилася цікавими спогадами про зустрічі зі М. М. Щербаком на перехрестях свого життя.

Під час перебування в ДОУНБ імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія відбулися зустрічі з директором бібліотеки Надією Миколаївною Тітовою, завідувачем відділу читальних залів Ларисою Іванівною Друбецькою, іншими співробітниками бібліотеки, які розповіли про свої здобутки.

Висловлюємо щиру подяку М. С. Засіменко-Бонацькій за передані до Інституту архівознавства НБУВ цінні документи М. М. Щербака, І. А. Овсянниковій за сприяння в організації зустрічі з М. С. Засіменко-Бонацькою та цікаву екскурсію бібліотекою і містом, Н. М. Тітовій і Л. І. Друбецькій за надану допомогу. Сподіваємося на подальшу співпрацю в реалізації спільних творчих проектів.

 

 

Завідувач відділу археографії ІА НБУВ А. І. Шаповал

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 4-й поверх, к. 416;
надання архівних довідок - 1-й поверх, к. № 104.
9.15 - 18.00 (понеділок - п’ятниця)