5 березня 2020 року виповнюється 150 років від дня народження видатного українського вченого у галузі мостобудування і електрозварювання, академіка АН УРСР, віце-президента АН УРСР Євгена Оскаровича Патона. У рамках заходів із відзначення цієї знаменної дати Інститут архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського підготував електронну виставку архівних документів.
Є. О. Патон народився 5 березня 1870 року в м. Ніцца (Франція). Здобувши фахову освіту в Дрезденському політехнічному інституті та Санкт-Петербурзькому інституті інженерів шляхів сполучення, більше десяти років очолював технічний відділ Московсько-Ярославсько-Архангельської залізниці. Набутим практичним досвідом мостобудування він активно ділився з новими поколіннями спеціалістів, проводячи з 1898 року педагогічну діяльність спочатку в Московському інженерному училищі шляхів сполучення, а згодом у Київському політехнічному інституті.
Учений був фундатором академічної науки у галузі електрозварювання, організатором і керівником Електрозварювального комітету Всеукраїнської академії наук, директором Інституту електрозварювання АН УРСР. У 1945–1952 роках обіймав посаду віце-президента АН УРСР. На знак пошанування наукових здобутків вченого йому присвоєно звання заслуженого діяча науки УРСР, Героя Соціалістичної Праці. Ім’я Є. О. Патона присвоєно Інституту електрозварювання АН УРСР, засновано премію АН УРСР його імені за видатні наукові роботи в галузі створення нових металевих матеріалів і методів їх обробки.
Наукові дослідження Є. О. Патона присвячені проблемам мостобудування та зварювання металів. Він розробив методи розрахунку раціональних конструктивних схем металевих прогонних споруд мостів, спосіб автоматичного зварювання під флюсом, теоретичні та практичні методи механізації зварювальних процесів, розрахунку міцності зварних конструкцій. У роки Другої світової війни впроваджував нові технології й устаткування для зварювання спецсталей в оборонну промисловість. У 1941 році удостоєний Державної премії СРСР. Був засновником української школи зварювання металів, автором понад 160 наукових праць.
На електронній виставці архівних документів експонуються 26 документів з особового фонду Є. О. Патона, який зберігається в Інституті архівознавства НБУВ. Це, зокрема – пояснювальна записка до проекту відновлення Ланцюгового мосту (1923), лист до наркома танкової промисловості СРСР В. О. Малишева про поширення автоматичного зварювання на танкових заводах [1942–1944], листи до секретаря ЦК КП(б)У М. С. Хрущова; книги з атласами креслень, а також наукові праці з електрозварювання; креслення мостів через ріку Арген (Німеччина), через річку Рось у Корсуні, проект відновлення Ланцюгового мосту у Києві, розроблені Є. О. Патоном; фотознімки вченого з президентом АН УРСР академіком О. О. Богомольцем, з синами Борисом та Володимиром, з моделлю танка Т-34 тощо.
З електронною виставкою можна ознайомитися за адресою: http://www.nbuv.gov.ua/node/5165.
Крім того, всі охочі можуть безпосередньо переглянути документи фонду в експозиції Інституту архівознавства НБУВ за адресою: вул. Володимирська, 62, к. 416 (телефон для довідок 288-14-31).
Ю. В. Булгаков,
старший науковий співробітник
Інституту архівознавства НБУВ
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах