Світ ще ширше відкриває доступ до інформації

Поділитися: 
Дата події: 
20-04-2020 до 20-05-2020

В умовах поширення пандемії коронавірусу все гостріше стає відчутною потреба в отриманні достовірної та якомога повнішої інформації. Звісно, найактуальнішою є інформація саме щодо COVID-19 та боротьби з ним. Але, звичайно, не лише вона. Адже переважна частина суспільства продовжує працювати, навчатися, самоудосконалюватися в різних сферах.

Необхідність дотримання карантинних обмежень кардинально змінила шляхи комунікації користувачів з бібліотеками, науковими та освітніми закладами. І при цьому аж ніяк не послабила цих зв’язків. Провідні видавництва, бібліотеки та університети з усього світу ще більш посилено працюють під час карантину, організовуючи та відкриваючи знання й інформацію для тих, хто її потребує.

Пропонуємо Вашій увазі добірку інформаційних джерел, що надаються видавництвами, бібліотеками та установами у вільному доступі на час карантину.

 1. Oxford University Press на час карантину надає вільний доступ до медичних ресурсів з питань COVID-19: https://academic.oup.com/journals/pages/coronavirus.

Щоб допомогти дослідникам, медичним працівникам та іншим, хто працює над вирішенням пандемії, Oxford University Press відкрили доступ до відповідних досліджень та статей. Працюючи у партнерстві з Управлінням наукової та технологічної політики Білого дому та Національною медичною бібліотекою США, цей портал підписав заяву про проєкт Wellcome Trust, в якій, зокрема, зобов’язано зробити всі відповідні дослідження доступними в PubMed Central (PMC) ) та інших публічних сховищах.

2. На платформі EBSCO створений інформаційний портал (https://covid-19.ebscomedical.com/), що об'єднує оновлені відомості з авторитетних джерел для надання інформації в реальному часі про всі аспекти пандемії COVID-19. Він складається з новинних джерел та ресурсів надійних органів влади, Сайт розробляє цінні ресурси для медичних працівників, бібліотекарів, медичних спеціалістів та дослідників

EBSCO та партнери надають безкоштовні ресурси й розширений доступ до вмісту, щоб підтримати установи. EBSCO надає все більше і більше ресурсів у вільному доступі та розширює доступ до EBSCO й контенту партнерів. Щоб дізнатися про колекцію контентних пропозицій, вебінарів та інших ресурсів, розроблених для того, щоб допомогти працівникам бібліотеки забезпечити своїх студентів, викладачів, дослідників та меценатів розширеним доступом до Інтернет-ресурсів, які нині користуються попитом, – зверніться за посиланням: https://www.ebsco.com/covid-19-resources.

3. Вільний доступ на час карантину надає  Project MUSE: https://about.muse.jhu.edu/resources/freeresourcescovid19/

Project MUSE є провідним постачальником цифрових гуманітарних та суспільствознавчих матеріалів для наукової спільноти у всьому світі.

Серед видавців, які в цей період вирішили зробити вміст безкоштовним у Project MUSE, є Johns Hopkins University Press (всі книги та журнали), State University Ohio Press (всі книги та журнали), University of Nebraska Press (всі книги та журнали), Університет Північної Кароліни Преса (всі книги), Temple University Press (усі книги) та University Vanderbilt University Press (вибрані книги).

Вміст, що знаходиться у вільному доступі на платформі Project MUSE під час кризи COVID-19, відображатиме дещо відмінна піктограма "Безкоштовно", яка відрізняється від піктограми "OA", що використовується для повністю відкритого доступу до контенту MUSE.

4. Бібліотека Ради Європейського союзу на час пандемії коронавірусу надає багато інструментів, які допоможуть у дистанційній роботі чи навчанні. Хоча доступ до певних підписаних ресурсів обмежений, однак читачі, які не входять до Ради, можуть користуватися сервісом пошуку ресурсів бібліотек Європейської Ради Eureka та ресурсами відкритого доступу. В Eureka представлені електронні книги, газети, журнали та близько 200 баз даних з питань права та геополітики, а також звіти про країну та онлайн-словники. Представлені ресурси: PoliticoPro, The Economist, European Union Politics, European Foreign Affairs Review, Contexte, Foreign Affairs, Oxford Analytica, IHS Connect.

Повний перелік ресурсів відкритого доступу – за посиланням: https://www.consilium.europa.eu/en/documents-publications/library/library-blog/posts/the-council-library-is-on-line/

5. Вільний доступ до всіх журналів до 30 квітня 2020 р. надає видавництво Annual Reviews – некомерційне видавництво, що публікує 51 оглядовий журнал із біомедичних, фізичних та соціальних наук: https://annualreviewsnews.org/2020/03/13/annual-reviews-removes-access-control-in-response-to-covid-19-pandemic/

6. Цифрова бібліотека JSTOR для науковців, дослідників та студентів до 30 червня 2020 року надає розширений вільний доступ для академічних установ, навчальних закладів та середніх шкіл: https://about.jstor.org/covid19/. Для отримання доступу слід звернутися до адміністратора бібліотеки JSTOR.

Розширений безкоштовний доступ для всіх надається до архівів 26 журналів у галузі охорони здоров'я, понад 6 000 вибраних статей, пов’язаних із COVID-19 – статті охоплюють такі важливі теми, як коронавірус, контроль за інфекційними захворюваннями, дистанційне навчання, нагляд за здоров’ям тощо.

Бібліотека JSTOR також розширила безкоштовний доступ до читання в Інтернеті з 6 до 100 статей на місяць.

7. Springer Nature є провідним світовим науковим видавцем книг і журналів, які надають якісний контент за допомогою інноваційних інформаційних продуктів та послуг. Він публікує близько 500 журналів академічного та професійного суспільства. У секторі науки, техніки та медицини (STM) група видає близько 3000 журналів та 13000 нових книг на рік, а також найбільшу колекцію електронних книг STM у світі. Частковий доступ до ресурсів є на сайті SpringerLink:

https://link.springer.com/search?facet-content-type=Article

Springer Nature забезпечує швидкий та прямий доступ до останніх доступних досліджень, доказів та даних, пов’язаних із COVID-19. Springer Nature заохочує до раннього обміну дослідженнями, що надходять до всіх журналів за допомогою додруків, і служба передруку In Review доступна для багатьох журналів. Видавці наполегливо закликають авторів, які подають статті, пов'язані з цією надзвичайною ситуацією, ділитися базовими наборами даних, що стосуються спалаху, якнайшвидше та широко. Відповідні дослідницькі статті з журналів, а також додаткові коментарі до цієї теми й відповідні книги у вільному доступі можна переглянути за посиланням:

https://www.springernature.com/gp/researchers/campaigns/coronavirus

8. Cambridge University Press – це видавництво Кембриджського університету, завданням якого є служіння академічній спільноті, співпрацюючи з авторами, бібліотекарями, науковими товариствами та видавцями, щоб представити дослідження найвищої якості для широкої міжнародної аудиторії. Видавництво надає вільний доступ до 350+ наукових журналів: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/open-access

9. Відкрита видавнича платформа Scribd надає своїм користувачам 30-денний вільний доступ з нагоди карантину до електронних книг, журналів, аудіокниг. Детальна інформація – за посиланням:

https://blog.scribd.com/home/2020/3/17/a-letter-from-the-scribd-ceo-to-our-community

10. PLOS https://plos.org/ – некомерційний видавець з відкритим доступом, який надає можливість дослідникам прискорити прогрес у науці та медицині, провівши трансформацію в дослідницькій комунікації. PLOS публікує ряд впливових журналів із відкритим доступом у всіх галузях науки та медицини. Політикою видавців є ретельний відбір, рецензування та доступ без обмежень для широкого читацького кола. Видавництвом представлено колекцію статей, присвячених COVID-19: https://collections.plos.org/covid-19,

11. Copyright Clearance Center зібрали перелік посилань наукових та медичних установ, бібліотек, організацій, що містять візуалізації даних, інформаційні панелі та доступ до наборів даних, пов'язаних з COVID-19. Отримати доступ до цих ресурсів можна за посиланнями: https://www.copyright.com/coronavirus-covid-19/ та http://www.copyright.com/coronavirus-covid-19-data/.

12. Усі статті, опубліковані в журналах відкритого доступу Copernicus Publications, а також будь-який відповідний матеріал, такий як RSS-канали, XML або додаткові файли, доступні в Інтернеті та безкоштовно для всіх в усьому світі.

13. ProQuest запускає нову базу даних про дослідження коронавірусу, надаючи всім користувачам безплатний доступ до повнотекстового контенту, що охоплює всі аспекти COVID-19 та супутні інфекційні захворювання. Доступ здійснюється за посиланням: search.proquest.com/coronavirus. Вміст бази даних надається безкоштовно членами Міжнародної асоціації видавців STM, включаючи Springer Nature, Taylor & Francis та BMJ. Журнали, препринти, матеріали конференцій та дисертації забезпечують всебічне висвітлення COVID-19 та інших спалахів коронавірусу, таких як MERS та SARS, для контексту навколо поточної глобальної пандемії. Повнотекстовий контент у базі даних доступний безпосередньо з ProQuest або через посилання на сайти видавців.

Клієнти ProQuest Ebook Central отримають необмежений доступ до фондів Ebook Central до 30 червня.

ProQuest зробив декілька вдосконалень для інструментів каталогу бібліотеки, зокрема, додано віддалений доступ і нові функціональні можливості до "Книг у друку", "Глобальних книг у друку"; до 1 серпня всі бібліотеки зможуть отримати безкоштовний доступ до віджетів відображення книг – динамічних, налаштованих віртуальних дисплеїв книг, які бібліотеки можуть використовувати для просування електронних книг, електронного аудіо та інших ресурсів у соціальних мережах та на веб-сайтах бібліотек.

14. Duke University Press запропонував бібліотекам додаткову підтримку на час пандемії: розширено пільговий доступ до кінця травня для клієнтів із ще не оновленими електронними пакетами 2019 року; надається 90 днів безкоштовного електронного доступу до вмісту книг і журналів для підтримки онлайн-курсів; відкрито архівний вміст приблизно для 20 журналів, розміщених у проекті MUSE; до 30 червня 2020 року для вибраних назв буде доступно близько п’яти років змісту (з 1999 по 2004 рік); відкрито весь доступний вміст для East Asian Science, Technology and Society: an International Journal. Варіанти віддаленого доступу надаються на контентних платформах: read.dukeupress.edu та projecteuclid.org.

Видавництвом також відкрито тимчасовий доступ до книг (до 1 червня 2020 року) і статей (до 1 жовтня 2020 року), щоб допомогти формувати знання та розуміння поширення інфекційних хвороб за посиланням: https://www.dukeupress.edu/Explore-Subjects/Syllabi/Navigating-Pandemic-Syllabus.

15. Міжнародне незалежне видавництво De Gruyter задля підтримки глобальної дослідницької спільноти у вирішенні поточної кризи в галузі охорони здоров'я створило відповідні розділи книг та статей у журналах, у тому числі з відомих журналів Clinical Chemistry and Laboratory Medicine та Diagnosis, вільно доступні за посиланням: https://cloud.newsletter.degruyter.com/coronavirus

16. Цифрова бібліотека ACM (Association for Computing Machinery – найбільша у світі освітня та наукова асоціація у галузі комп’ютерних наук, що забезпечує фахівців галузі провідними публікаціями, конференціями та ресурсами для кар’єри) надає відкритий доступ до всіх своїх ресурсів до 30 червня 2020 року. Детальна інформація – за посиланням: https://www.acm.org/articles/bulletins/2020/march/dl-access-during-covid-19.

17. MDPI, один з провідних видавців 228 різноманітних рецензованих журналів відкритого доступу, прагне сприяти відкритому науковому обміну всіма формами у всіх дисциплінах. Через спалах COVID-19 багатьом дослідникам доводиться залишатися вдома, і багато академічних конференцій було скасовано або відкладено. MDPI здійснив численні ініціативи, які можуть забезпечити підтримку науковців у цей період – https://www.mdpi.com/about/announcements/1890:

  • онлайн-довідник Scholarly CommunityEncyclopedia, що створений та підтримується активними науковцями для надання орієнтовної інформації для дослідників і широкої громадськості, зацікавлених у точних та передових знаннях з конкретних тем;
  • комплексна й безкоштовна база даних літератури для вчених – Scilit, яка використовує новий метод зібрання даних та індексації наукового матеріалу: сканери щодня витягують останні дані з CrossRef та PubMed;
  • SciProfiles – інноваційна соціальна мережа для дослідників та науковців, яка розробляється MDPI й має на меті прискорити відкриття та інновації, сприяючи негайному доступу до результатів досліджень і надаючи можливості для академічних мереж;
  • Sciforum – платформа планування подій, яка підтримує відкриту науку, пропонуючи можливість організовувати та брати участь в академічних конференціях, забезпечуючи середовище для наукового обміну, обговорення актуальних тем, побудови мереж та налагодження співпраці;
  • Preprints – платформа призначена для того, щоб зробити ранні версії результатів досліджень постійно доступними. На ній розміщуються оригінальні статті про дослідження та вичерпні огляди, і праці можуть бути оновлені авторами в будь-який час. Зміст на Preprints не рецензується, і відгуки можуть бути отримані від читачів.
Фотоматеріали: