Дивоцвіт України

Поділитися: 
Дата події: 
13-04-2021

Ювілейний рік Лесі Українки: скарбниця матеріалів НБУВ

Твори геніальної української поетеси й письменниці Лесі Українки приваблюють глибиною, майстерністю, сучасністю проблематики завжди. А її ювілейний рік зактуалізував увесь життєвий шлях  видатної дочки України. Багато хто відкриває її для себе вперше, багато поціновувачів Лесиної творчості дізнаються чимало нового, щоразу дивуючись її багатогранності. Є, звичайно, й люди з розряду скептиків або такі, хто зізнається в нерозумінні чи несприйнятті її літературного спадку – так, нещодавно на адресу офіційної сторінки нашої Бібліотеки в мережі Фейсбук надіслали статтю з виклично-демонстративним заголовком «Чому не люблять Лесю Українку (психологічна розвідка-розкриття)»…

Що ж, кожен має право на свою думку, але нам усе ж здається, що не сприймати її можуть лише ті, хто ще недостатньо знає про Лесю Українку.

Поглибити знання про те, якою була ця дивовижна, сильна у своїй творчості й часами слабка у житті  (на жаль, через нездоров’я) особистість, прагне електронна виставка «Леся Українка: біобібліографічні матеріали до 150-річчя з дня народження видатної української поетеси, прозаїка, драматурга(1871 – 1913 рр.)».

Хто назвав її «дивоцвітом України»?  Які стосунки були у неї з Іваном Франком, Ольгою Кобилянською, Сергієм Мержинським, іншими відомими її  сучасниками? Яку її п’єсу визнав пророчою в українській драматургії Лесь Танюк?      

А хочете побачити рукописи художніх творів Лесі Українки та історію їхніх розшуків? Листи поетеси до рідних, друзів і знайомих, їх факсиміле не тільки в Україні, а й у Празі? Іконографічні матеріали, які стосуються її біографії? А також дізнатись про деякі рукописні матеріали, що знаходяться поза фондами Інституту рукопису НБУВ?

Тут можна також ознайомитися з книгою Ольги Петрівни Косач-Кривинюк «Леся Українка. Хронологія життя і творчости», виданою в Нью-Йорку. Це, можна сказати, розповідь «з перших рук»: Ольга Петрівна  (1877–1945) – сестра  Лесі Українки, і видання є результатом її багаторічної праці з упорядкування родинного архіву, збирання рукописів та листів Лесі Українки. У книзі вміщено хронологічну канву життя й творчості Лесі Українки, історію родини, спогади та коментарі Ольги Косач-Кривинюк, листи Лесі Українки, близько ста з яких опубліковано вперше. 

Це лише кілька епізодів, бо сам тільки перелік представленої літератури налічує 112 позицій.

Виставка – переконливе свідчення того, що спадщина поетеси належить не тільки українському народові, вона займає гідне місце у скарбниці світової літератури. Леся Українка всім своїм життям та своїм доробком довела світові, що ми, українці, маємо глибоку історію і видатних особистостей у царині культури, тож варті поваги не лише тому, що живемо в центрі Європи.

Електронну виставку знайдете за посиланням http://www.nbuv.gov.ua/node/5486