Спадщина з глибини віків

Поділитися: 
Дата події: 
24-05-2021

Щорічно 24 травня, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, який у  1994 році підтримав ініціативу Міністерства культури та Українського комітету славістів, відзначається День слов`янської писемності й культури. 

Також цього дня у всіх слов’янських країнах вшановують святих Кирила і Мефодія — творців слов’янської писемності. Вони були православними ченцями, слов'янську абетку створили у грецькому монастирі. Слов'янська писемність народилася в IX столітті, близько 862 року. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» – за  іменем його творця візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому старший брат Мефодій. Кирило створив слов'янську абетку на основі грецької, змінивши її, щоб передати слов'янську звукову систему. Одночасно з абеткою він почав роботу над перекладом з грецької мови на книжну слов'янську богослужбових книг. З прийняттям християнства з'явилась нова мова, яка об'єднала слов'ян на значній території. Історики стверджують, що слов'янська мова після грецької та латинської стала третьою в середньовічній Європі, на яку поширювалося слово Боже.

Для нашого академічного закладу, в якому сконцентровано великий обсяг книжкового фонду, в тому числі й рукописних книг, 24 травня –  день знаменний і знаковий. Саме в нашій Бібліотеці зберігаються й використовуються науковцями рукописні кириличні книги та стародруки, які презентують історію слов’янських мов, починаючи з ХІ століття. Джерелами, що мають стосунок до спадщини Кирила і Мефодія, опікуються працівники Інституту рукопису НБУВ. Зокрема, завдяки їх роботі й дослідженням опубліковані наукові каталоги кириличної рукописної книги ХІІ-ХУІ  століть з фонду НБУВ, а також каталог рукописних джерел, які пов’язані зі спадщиною братів-просвітителів.

Тож дослідники цієї спадщини та її розвою в історії, особливо в слов’янських країнах, мають неоціненні джерела для своєї роботи. А ми всі послуговуємось красивою сучасною мовою, «криницею» якої була давня слов’янська. І це свято – наше повною мірою.

Вітаємо вас із Днем слов’янської писемності й культури!