Книжковий Арсенал в НБУВ: зустрічі й відкриття

Поділитися: 
Дата події: 
23-06-2021

Майже на всіх попередніх дев’яти Міжнародних фестивалях «Книжковий Арсенал» Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського була представлена різноманітними  стендами й цікавими виставками видань. Нинішнє, десяте книжкове свято у зв’язку з неочікуваними карантинними обставинами всесвітнього масштабу дещо змінило свій формат. Багатьом своїм традиційним учасникам організатори запропонували створити власні платформи в рамках Книжкового Арсеналу і приєднуватись до заходів у режимі онлайн, залучаючи сучасні цифрові технології.

Тож 23 червня в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відкрились організовані її працівниками заходи Х Книжкового Арсеналу. До їх учасників приєднались відвідувачі НБУВ, колеги з інших бібліотек в онлайн форматі на платформі ZOOM.

.З вітальним словом до учасників і гостей звернулась директор Інституту бібліотекознавства НБУВ, кандидат історичних наук О.М. Василенко.

  • Ця зустріч відбувається завдяки спільному проєкту Книжкового Арсеналу й Української бібліотечної асоціації, – наголосила вона. - Нинішнього року наш Арсенал має дещо оновлений формат: фестиваль прийшов безпосередньо до нас у бібліотеку, а водночас ми можемо долучитись до нього і як відвідувачі традиційної локації експозицій фестивалю, і також на своїх технічних засобах, пристроях, долучившись до заходів у режимі онлайн.

Така особливість організації має свої певні плюси: зокрема, можемо залучити широке коло відвідувачів, яким не потрібно опікуватися придбанням вхідного квитка.  З іншого боку – Бібліотека може провести більше своїх заходів, не опікуючись сплатою за локацію в приміщеннях Арсеналу, а також продемонструвати розмаїття своїх фондів завдяки огляду діючих книжкових виставок Бібліотеки – і відвідувачам, і тим, хто просто зараз під’єднується до нас у мережі інтернету.

  • Та головне у нинішньому фестивалі, – підкреслила О.М. Василенко, – що поруч з такими новими аспектами проведення та участі в Книжковому Арсеналі традиційним залишається наше прагнення поринути у світ книги. Поміркувати про її історичний розвиток, про її взаємовплив свого часу на розвиток цивілізації, а також подумати й про те, якою має стати книга в епоху цифровізації, яку форму обере читач. Адже саме він вирішує, яка йому книга зручна для отримання знань. Бо врешті-решт головна місія книги – це нести знання.

Фестивальні заходи продовжились презентаціями книг та виставок – як безпосередньо від їх авторів, так і від творчих колективів.

Про нові наукові видання розповіли  співробітники Інститутів НБУВ: директор Інституту біографічних досліджень НБУВ, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України В. І. Попик, провідний науковий співробітник відділу науково-методичної роботи Інституту бібліотекознавства НБУВ, кандидат історичних наук Г. І. Солоіденко, завідувачка відділу пресознавства НБУВ, кандидат історичних наук О. А. Вакульчук, молодший науковий співробітник відділу пресознавства НБУВ І. М. Швець, старший науковий співробітник відділу джерелознавства Інституту рукопису НБУВ, кандидат історичних наук Т. С. Горбач,   завідувач відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, кандидат історичних наук  А. І. Шаповал, завідувачка відділу архівознавства та документознавства Інституту архівознавства НБУВ О. В. Січова,  завідувачка відділу історії академічної науки Інституту архівознавства НБУВ, кандидат історичних наук Г. В. Індиченко,  завідувачка відділу технологій електронного науково-інформаційного обслуговування Інституту інформаційних технологій НБУВ, кандидат наук із соціальних комунікацій Л. В. Коновал,  старший науковий співробітник відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ, кандидат історичних наук І. О. Ціборовська-Римарович, старший науковий співробітник відділу музичних фондів Інституту книгознавства НБУВ, кандидат мистецтвознавства Л. Г. Руденко, науковий співробітник відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства Л.М. Гутник, старший науковий співробітник відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ, кандидат історичних наук Т. Є. Мяскова.

З презентацією «Електронні книжкові вітрини нових надходжень до фондів НБУВ»  виступила науковий співробітник сектору універсального підсобного фонду і каталогів відділу комплексного бібліотечного обслуговування НБУВ Л. О. Туровська.  Вона розповіла про організацію електронної вітрини нових надходжень до фонду Бібліотеки в контексті дистанційного бібліотечного обслуговування. Л. О. Туровська підкреслила, що електронна вітрина нових надходжень до фонду НБУВ, започаткована у лютому 2020 року, стала однією з нових форм виставкової роботи. Це – мультимедійний бібліографічний продукт, який складається зі спеціально підібраного та упорядкованого масиву електронних документів, він розкриває нові інформаційні ресурси з метою рекомендації користувачам для використання. Вона також навела приклад типової електронної виставки нових надходжень до Бібліотеки, розповіла про критерії, за якими така виставка розроблена, її завдання, технологічний процес організації, узагальнила основні властивості електронних вітрин нових надходжень до фонду НБУВ.

Завідувачка відділу соціокультурної діяльності НБУВ А. П. Шеремет зробила огляд «Книжкові виставки НБУВ. Електронні книжкові виставки. Мистецькі виставки НБУВ». Зокрема, підкреслила, що Книжковий Арсенал – це інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, мистецька сцени, втілюються спільні якісні, актуальні й інноваційні проекти. Підхопила цю шляхетну традицію міжнародного фестивалю і НБУВ. У рамках спільного проекту Книжкового Арсеналу і Української бібліотечної асоціації у форматі «Книжковий Арсенал у твоїй бібліотеці» до уваги наших відвідувачів розгорнуто експозицію живописних картин культурно-мистецького проекту «Артвізитівка Києва». На виставці представлено 60 картин 30 київських художників. Організатори проекту: відділ соціокультурної діяльності НБУВ; відділ у справах молоді та спорту Голосіївської районної державної адміністрації в місті Києві; ГО «Жінки майбутнього».

А. П. Шеремет продемонструвала цикли електронних виставок, підготовлених зусиллями співробітників відділу. Зокрема, «Україна і сьогодення», «Видатні українці», «Інтелектуальна еліта», «Наукові установи НАН України», «З історії наукових ідей», «Книжкові колекції НБУВ», «Етнокультурні регіони України», «Науково-освітні виставки», «Видавництва України».

         Наприкінці дня усі бажаючі змогли переглянути онлайн подію від Книжкового Арсеналу - церемонію відкриття фестивалю та нагородження переможців конкурсу « Найкращий книжковий дизайн-2021».

Фотоматеріали: