26 квітня в червоній залі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського відбулися загальні збори Відділення історії, філософії та права НАН України за підсумками наукової діяльності установ Відділення в 2022 році.
Відкривши зібрання, академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України, академік НАНУ В.А. Смолій вручив дипломи лауреатам премій Національної академії наук України для молодих учених і студентів закладів вищої освіти.
Він виступив з доповіддю «Про підсумки наукової діяльності установ Відділення історії, філософії та права НАН України в 2022 році та перспективи розвитку фундаментальних і прикладних досліджень у галузі соціогуманітарних наук».
Доповідач відзначив, що для вчених Відділення, до складу якого входять 15 наукових установ, які і для всієї України, 2022 рік минув під знаком викликів повномасштабної війни. Російсько-українська війна стала системним чинником, який сформував загальні вимоги часу, вона визначила горизонт очікувань актуальних практик і затребуваних форматів у короткотривалій і середньотривалій перспективах. Водночас швидкість трансформації українського суспільства протягом останніх 14 місяців є надзвичайною, вона разюче контрастує навіть з попередніми роками, починаючи з 2014-го. Ця війна спричинила більші глобальні зрушення для українців, аніж наслідки розпаду Радянського Союзу. Відтак склалася дуже складна й багатовимірна пізнавальна ситуація для українських учених-гуманітаріїв і суспільствознавців, відзначив В.А. Смолій, адже наша академічна спільнота є невід’ємною складовою воюючого суспільства, тож наші фахові корпорації мають не тільки працювати в теоретичних передумовах, а й систематично вивчати практичні завдання цього суспільства.
Доповідач проаналізував діяльність і результати роботи 15 наукових установ Відділення, відображені у різних формах і напрямах. Він також констатував, що 2022 рік згенерував нові виклики, але й загострив наявні хронічні проблеми галузей, серед яких скорочення фінансування, тривалі постійні перебої з електроенергією, технічні проблеми комунікації та зв’язку, внутрішні й закордонні переміщення наукових співробітників внаслідок масштабних воєнних дій, істотне обмеження доступу до архівів і книгосховищ тощо. Ці проблеми суттєво ускладнили роботу установ Відділення, координацію організації наукових досліджень. Однак, підкреслив В.А. Смолій, планові завдання наукових студій, інформаційної та комунікативної діяльності, видавничої роботи загалом були виконані, колективи установ змогли адаптуватись до роботи в умовах війни. І звичайно ж, ці питання постійно перебували в центрі уваги бюро Відділення.
Академік НАНУ також визначив найбільш пріоритетні новітні проблеми й дослідницькі завдання, які постають перед ученими-гуманітаріями та суспільствознавцями в контексті майже півтора року повномасштабних воєнних дій в Україні. У широкому сенсі, зазначив він, їм необхідно створити виразний і багатовимірний портрет воюючої України та представити його світові. Назагал же академічній спільноті гуманітаріїв та суспільствознавців варто активізувати пошук новітніх інноваційних моделей в організації національної науки.
Більш детально були розкриті положення доповіді та проаналізовані причини наявних проблем у подальших виступах керівників наукових інститутів та установ.
Загальні збори ухвалили доповідь академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права НАН України, академіка НАНУ В.А. Смолія «Про підсумки наукової діяльності установ Відділення історії, філософії та права НАН України в 2022 році та перспективи розвитку фундаментальних і прикладних досліджень у галузі соціогуманітарних наук» взяти до відома.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах