Здобутки вітчизняної біографіки – суспільству

Поділитися: 
Дата події: 
16-05-2023

У сучасних умовах українська біографіка посідає чільне місце в інтелектуальному та духовному житті суспільства.

Задля ширшої популяризації здобутків біографістів та біографічного читання в Україні Інститут біографічних досліджень НБУВ кілька років поспіль активізує в інформаційному полі країни ідею святкування всесвітнього Дня біографа (16 травня).

Цьогоріч, попри усі складнощі війни, дослідники-біографісти, видавці, працівники бібліотечно-інформаційної сфери, усі, хто докладають свої зусилля до справи інтеграції та поширення біографічних знань, вкотре організовують низку наукових і культурно-інформаційних заходів, метою яких є ознайомлення громадського загалу з їхніми творчими здобутками, новими науковими виданнями та проєктами. Наукові та культурно-інформаційні акції, за активної участі дослідників ІБД НБУВ та при їхній підтримці, відбуваються нині в багатьох містах України на базі бібліотек і вищих навчальних закладів.

16 травня на базі Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського проходить VIIІ Всеукраїнська науково-практична конференція з історії освіти з міжнародною участю «Педагогічна біографіка в освітньо-науковому просторі в умовах воєнної доби: нові виклики і завдання». У межах програми – шість наукових доповідей учених ІБД: «"Біографіка" чи "Біографістика": що стоїть за дискусією навколо термінології?» (Володимир Попик), «Мемуари як інструмент ідеологічного впливу: історичний досвід та сучасні виклики» (Надія Любовець), «Особові фонди дитячих письменників України Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України як джерельна база сучасної педагогічної біографіки (Наталія Марченко), «Зі "Спогадів семінаристки" Євгенії Бохенської: автобіографічний та педагогічний аспекти» (Оксана Шалак), «Переосмислення наукової біографії професора М. І. Стороженка (1836–1906) в контексті дерусифікації» (Галина Александрова), «Особливості педагогічних поглядів В. С. Гнилосирова» (Вікторія Патик).

З відеозаписом цієї конференції невдовзі можна буде ознайомитися на інформаційному каналі ІБД «Biography. Біографіка. Біографістика» на платформі YouTube за адресою: https://www.youtube.com/@biography..5055  Цей тематичний канал зберігає також записи доповідей, раніше виголошених на наукових конференціях із біографіки, що відбуваються в різних містах України, а також виступи та лекції відомих фахівців у галузі біографістики та генеалогії.

До професійного свята біографів приурочено також розміщення на каналі «Biography. Біографіка. Біографістика» матеріалів уперше організованої ІБД культурно-інформаційної акції нового формату – «Біографічного калейдоскопу – 2023». Його тема – «Українці: мужність і звитяга поколінь».

За умовами акції, спрямованої на поширення біографічних знань і заохочення широкого загалу до біографічного читання, її учасники – науковці, викладачі, працівники музеїв та архівів, студенти надали для розміщення короткі відеозаписи читання поезій, уривків із наукових і художніх текстів, спогадів, присвячених знаним і маловідомим співвітчизникам, Українській Людині в історії і нашому буремному сьогоденні, представили оригінальні відеопрезентації до аудіоматеріалів.

Загалом «Біографічний калейдоскоп» цього року подає 18 відеозаписів, як одноосібних, так і колективних.

160-річчю від дня народження Бориса Грінченка присвятили свої виступи професори Київського університету імені Бориса Грінченка Тетяна Вірченко та Роман Козлов, 125-річчю від дня народження Євгена Плужника – працівниця Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Наталія Климович.

Презентації непересічних постатей представили співробітниці Львівської муніціпальної бібліотеки (філія № 42) – Ярослава-Оксана Кугайкевич та Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. Франка – Людмила Бабій та Наталія Андрусишин; а також студентка Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця Поліна Дюдяєва.

Уривки з поезій Тараса Шевченка, Юліуша Словацького, Івана Франка прозвучали у виконанні співробітниці Національної історичної бібліотеки України Наталії Горської; поезії Володимира Бирчака та Лариси Юсковець-Сєрікової – співробітниць ІБД НБУВ Олени Бугаєвої та Оксани Плющик. Власні поезії декламували викладачі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Віктор Крупка та Ірина Зелененька, співробітниця ІБД НБУВ Оксана Шалак. Бардівську пісню записала Валентина Захабура.

Уривки зі збірки есеїв-мініатюр «На Захід від війни на Сході» Óндрея Губінські і Фелікса Штейнбука, яка має вийти друком найближчим часом, зачитали студентка Ванесса Массайова, викладачка Юлія Гордієнко з Університету Коменського у Братиславі та перекладач Óндрей Губінські.

Рефлексією-спогадом Григорія Фальковича поділилася співробітниця ІБД НБУВ Наталія Марченко. Власні спогади у відеоряді зруйнованих російськими агресорами східних районів України представила Дар’я Каранда, студентка Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця.

Інститут біографічних досліджень висловлює вдячність усім учасникам Біографічного калейдоскопу та їх помічникам за зацікавленість акцією й представлення власної творчості в записі (декламування, спів, презентація) як рефлексії на події в країні, а найголовніше – за представлення широкому загалові біографічної спадщини України.

Запрошуємо усіх до перегляду цих чудових відеосюжетів.

Цікаві й змістовні тематичні добірки матеріалів до Дня біографа розміщено на сторінці загальнодоступної групи «Українська біографістика. Biographistica Ukrainica» на Facebook (адреса: https://m.facebook.com/groups/148524832185661/) її модераторами – співробітниками ІБД НБУВ Наталією Марченко та Ігорем Стамболом.

Зокрема, вдруге пройшла інформаційна акція #Тиждень_біографії, започаткована 2022 року  Наталією Марченко. Упродовж тижня, що передував Дню біографа (починаючи з 8 травня), усі охочі розповідали та ширили в мережі Facebook пости про найцікавіші біографічні видання останніх років, а також людей, вартих біографії, та найцікавіші біографічні заходи, маркуючи матеріали відповідним хештегом. Поряд із науковцями, котрі здебільшого розповідали про біографічні видання в межах своїх фахових зацікавлень, цього року до акції долучилися студенти 2 курсу педагогічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, котрі під керівництвом доктора філології, професорки університету Тетяни Качак провели біографічні читання в межах вивчення курсу «Дитяча література та методика навчання літературного читання» та підготували відеопрезентації низки видань для дітей.

Підсумком цьогорічних заходів Інституту біографічних досліджень до Дня біографа стане семінар / круглий стіл «Тексти та контексти сучасної української біографіки», у межах якого пройде презентація нових видань працівників інституту з біографіки та біографістики. Презентаційні матеріали також будуть розміщені на каналі ІБД в YouTube.

7 червня чекаємо усіх зацікавлених на ХІХ Біографічних читаннях, що нині проходять під гаслом «Людина науки у вітчизняній біографіці» та присвячені 150-річчю від часу заснування Наукового товариства імені Шевченка. Матеріали Читань будуть опубліковані в другому випуску започаткованого ІБД електронного видання – наукового збірника «Biography. Біографіка. Біографістика».

Запрошуємо усіх, хто працює в галузі біографічних досліджень, приєднуватися до заходів, які організовуються інститутом.

Фотоматеріали: